آردداخلیشماره 62گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

حمل و نقل ریلی و جاده ای در کشور، یکی از نقاط قوت افزایش عملکرد خرید تضمینی گندم است

مدیرکل خدمات بازرگانی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران:

مهندس حسین پور، مدیرکل خدمات بازرگانی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در ابتدای سخن درباره چالش­ های حمل و نقل در فصل خرید گندم سال جاری، بیان کرد: مطابق سال های گذشته با توجه به مکمل بودن خرید با حمل و با در نظر گرفتن استان های تولیدکننده گندم مساله حمل آن به استان های با ظرفیت تولید کمتر و صرفا مصرف کننده از طریق حمل جاده‌ای و ریلی در کمترین زمان ممکن می توان مورد تایید قرار داد.

با توجه به اینکه اکثر استان های کشور ازجمله  تهران، البرز، خراسان رضوی، اصفهان و غیره که جزو مصرف کنندگان بزرگ هستند و حجم خرید آن­ها پاسخگوی نیاز استان نیست، لازم است تا گندم مورد نیاز را از استان های تولیدکننده تامین کنند و در این خصوص حمل و نقل هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی نیازمند تقویت است. شرکت متبوع همواره نقش پویایی در بهینه سازی در زیر ساخت های حمل و نقل با استفاده از امکانات پیش رو داشته و خواهد داشت.

حمل و نقل ریلی و جاده ای در کشور، یکی از نقاط قوت افزایش عملکرد خرید تضمینی گندم است

 

وی در ادامه افزود: شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران دارای مراکز ذخیره سازی غلات متصل به ریل است که با همکاری بخش فنی شرکت GTC و شرکت حمل و نقل ریلی نسبت به بهینه نمودن و افزایش آن اقدام نموده  تا بتوان علاوه بر حمل جاده ای از حمل ریلی نیز بهره مند شد. در بحث مبادی ورودی بندری با همکاری بخش خصوصی در بخش احداث سیلوهای جدید ذخیره سازی غلات متصل به ریل تلاش شد تا به رونق نسبی برسد. شرکت پارسیان ریل شرق ازجمله شرکت های مطرح و موفق در این عرصه است.

مدیرکل خدمات بازرگانی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، خاطرنشان کرد: به­کارگیری حمل ریلی در جابه­جایی گندم از استان به استانی دیگر علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، منجر به رعایت نکات بهداشتی خواهد شد که با توجه به افزایش تناژ حمل و به تبع آن در صورت افزایش خرید تضمینی گندم، هیچگونه نگرانی در بحث حمل نخواهیم داشت.

 

ارزیابی بنادر ایران در بحث ذخیره سازی غلات/ حمل و نقل ریلی

حسین پور در ارزیابی بنادر ایران در بحث ذخیره سازی غلات، گفت: چهار بندر جنوبی ایران با توجه به پذیرش و ظرفیت ذخیره سازی، نوع فعالیت آن مشخص می شود. برای مثال بندر امام خمینی، بندری برای ذخیره سازی کالاهای فله ای و روغن است که باتوجه به تعداد اسکله ها، پرسنل های حاضر و بعد مساحت بندر و مسافت کمتر نسبت به اکثر شهرهای کشور برای کاهش هزینه حمل ازجمله بنادر دارای ظرفیت و پتانسیل حمل بالاست.

بندر عباس با داشتن مجتمع بندری همچون شهید رجایی و شهید باهنر در بحث جابجایی کالا و ظرفیت ذخیره سازی غلات و مخازن روغن از اهمیت بسزایی برخوردار است و در حال پیشرفت است. مدیران بندر نیز در جهت افزایش شیب آن همواره در تلاش و کوشا هستند. در این میان در بندر چابهار که در سال های گذشته کشتی ها با ظرفیت پایین پهلو می گرفت، با اجرای طرح لایروبی بستری مناسب برای میزبانی کشتی های با ظرفیت بالا در این بندر فراهم شده که می تواند تمام استان های همجوار به خصوص جنوب شرقی کشور به لحاظ تامین کالاهای اساسی پوشش دهد.

 

بندر بوشهر توان داشتن پذیرش کشتی های 30 هزار تنی را دارد/ حمل و نقل ریلی

در بندر بوشهر نیز با توان داشتن پذیرش کشتی های 30 هزار تنی ظرفیت مناسبی برای تغذیه استان های همجوار و شهرستان های نزدیک داشته و با دارا بودن پایانه کانتینری سهم بیشتری را برای کالاهای اساسی به خود اختصاص داده است. در سال جاری می توانیم با توان بالایی نسبت به پذیرش کشتی حامل کالاهای اساسی اقدام نماییم که امید است اقدامات بیشتری را بتوان تا پایان سال در این خصوص انجام داد.

مدیرکل خدمات بازرگانی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در پایان یادآور شد: در میان بنادر شمالی نیز بندر امیرآباد، بندر انزلی و بندر نوشهر ازجمله بنادر فعال هستند که کالاهای اساسی ازجمله گندم و روغن به ویژه در بندر امیرآباد و انزلی وارد می شود اما از آنجایی که در این بنادر توان تخلیه و بارگیری کشتی های با ظرفیت پایین را دارا است، واردات گندم صرف به مصارف استان اختصاص پیدا می کند.

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا