آردداخلیشماره 51گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

واحدهای نانوایی در استان آذربایجان غربی بیش از نیاز است

مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان آذربایجان غربی مطرح کرد

واحدهای نانوایی در استان آذربایجان غربی بیش از نیاز است/ در حال حاضر در استان آذربایجان غربی حدود 4962 واحد نانوایی فعال هستند. در حالی که بر اساس استانداردها باید به ازای هر 1200 نفر، یک واحد نانوایی وجود داشته باشد و این میزان واحد نانوایی در آذربایجان غربی  نزدیک به دو برابر مورد نیاز می‌باشد که نانوایان را  در بحث درآمدزایی با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است چراکه دولت در وهله نخست به تامین  سرانه آرد و نان مردم می‌اندیشد. لذا ارگان‌های تصمیم‌گیر باید در صدور پروانه‌های کسب نانوایی در این استان محدودیت های بیشتری اعمال کنند.

 

واحدهای نانوایی در استان آذربایجان غربی بیش از نیاز است

زارعی، مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص میزان خرید گندم امسال این استان گفت: در سال جاری 291 هزار تن گندم به ارزش740میلیارد تومان از کشاورزان توسط اداره کل غله خریداری شده است و حدود 5 هزار تن گندم نیز توسط سه کارخانه بخش خصوصی خریداری گردید ه است.

گندم باد زده و چروکیده؛ ماحصل عدم بارش به موقع باران

زارعی با اشاره به اینکه بیشتر مزارع آذربایجان غربی دیم است، گفت: در حال حاضر 291 هزار هکتار دیم در این استان وجود دارد که متاسفانه به دلیل بارندگی‌های کم، گندم ها از نظر کیفیت، باد زده و دارای چروکیدگی هستند که قطعا در کیفیت آرد و نان تولیدی استان تاثیر خواهد داشت. لذا از استان گلستان و خوزستان جهت برنامه اختلاط، گندم وارد کرده ایم.

مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان آذربایجان غربی ادامه داد: مصرف سالانه گندم  یارانه‌ای، صنف و صنعت و نیمه یارانه‌ای آذربایجان غربی حدود 420 هزار تن است. همچنین میزان خرید سال 95 این استان 633 هزار تن، سال نودو شش 375 هزار تن و در سال نود و هفت 554 هزار تن بوده است که متاسفانه امسال میزان خرید کاهش محسوسی داشت و از آنجایی که متولی تولید گندم، سازمان جهاد کشاورزی است باید علت این کاهش محسوس رو از سازمان جهاد کشاورزی جویا شویم.

زارعی در خصوص وضعیت اعطای مجوزهای جدید کارخانه آرد در استان آذربایجان غربی اظهار کرد: با وجود ارائه درخواست‌های مکرر به اداره غله، از سال 86 تاکنون، هیچ مجوزی برای احداث کارخانه دراستان صادر نشده است. از سوی دیگر سازمان صمت ، متولی اصلی صدور مجوز است و اداره غله به‌عنوان تامین کننده گندم، در این چند ساله سهمیه‌ای را برای گندم واحدهای جدیدالتاسیس تایید نکرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 17 کارخانه در استان آذربایجان غربی فعال هستند که باظرفیت اسمی ماهیانه 80 هزار تن آرد به طور متوسط از 40 درصد ظرفیت خود بهره می‌گیرند. لذا با وضعیت موجود هیچ سهمیه دولتی مازادی برای گندم کارخانجات جدید در استان وجود ندارد.

فروش آرد آزادپز و حجیم ؛ حوزه رقابت کارخانجات آذربایجان غربی/ واحدهای نانوایی

زارعی با بیان اینکه سهمیه گندم یارانه ای کارخانجات بین 1400 تا 1800 تن در ماه متغیر است، گفت: در حال حاضر بیشترین رقابت میان کارخانجات آرد استان در بخش فروش آرد نیمه یارانه ای و حجیم و نیمه حجیم است که بر اساس فروش آن، گندم 900 تومانی را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین برآورد جمعیتی مرکز آمار ایران در سال 98، سرانه آرد یارانه‌ای استان نزدیک به 6 کیلو و 700 گرم آرد  برای هر فرد در ماه است، گفت: سرانه آرد نیمه یارانه‌ای نیز حدود 1 کیلو و 800 گرم است که این میزان سهمیه گندم استان در بخش آرد یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای پاسخگوی نیاز استان می‌باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا