آردداخلیشماره 71گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

به رغم کاهش بارندگی‌ها، خرید گندم سال 1401 بیش از سال گذشته اعلام شد

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

خرید گندم/ در سال جاری سطح کشت گندم آبی کشور یک میلیون و 900 هزار هکتار و سطح کشت گندم دیم نیز حدود 3 میلیون و 800 هزار تن است. بارندگی در کشور نسبت به سال گذشته 29 درصد و در برخی استان‌ها مانند سمنان، خوزستان و ایلام این رقم بین 50 تا 60 درصد کاهش داشته است. با توجه به این که بخش اعظم منابع آب کشور، آب های سطحی مانند آب‌بندها و رودخانه‌های فصلی است، لذا به دلیل کاهش بارندگی‌ها با وضعیت بحرانی خشکسالی مواجه هستیم.

سهرابی، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان مطلب بالا در گفت‌وگو با خبرنگار نگاشته  اظهار کرد: خرید تضمینی گندم در سال زراعی 1401 تاکنون (27 اردیبهشت ماه) حدود یک میلیون و 850 هزارتن بوده که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود 500 هزارتن بیشتر برآورد شده است . خرید تضمینی گندم به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، ایلام، بوشهر، خوزستان و جنوب کرمان صورت گرفته است.

کشت قراردادی 2 میلیون هکتار از اراضی گندم آبی کشور در سال آینده

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که پیش‌بینی تولید گندم در سال زراعی 1401 حدود 9 میلیون تن است و سعی داریم با برنامه‌ریزی دقیق، بخش اعظم تولیدات مزارع را خریداری کنیم، گفت: در این خصوص برای سال آینده نیز بذر، کودهای شیمیایی و سموم حشره‌کش تدارک دیده‌ایم و همچنین برنامه داریم در سال آینده برای نخستین بار 2 میلیون هکتار از اراضی گندم آبی کشور را تحت پوشش کشت قراردادی قرار دهیم و با این کار یکی از دغدغه‌های کشاورزان که گران شدن نهاده‌ها و تأمین نقدینگی است؛ با کشت قراردادی برطرف می‌شود. در واقع این کار از بهمن سال گذشته شروع شده و 250 هزار هکتار سال گذشته کشت قراردادی شد.

وی افزود: یکی از اهداف اجرای طرح کشت قراردادی علاوه بر بالا بردن کمیت و تناژ محصول، افزایش کیفیت است. در واقع اگر کشاورزان از بذرهای اصلاح شده استفاده کنند، کودهای شیمیایی را به اندازه موردنیاز به گیاه بدهند و مدیریت آفات و سن‌زدگی داشته باشند؛ هم از نظر کمی و هم کیفی در برداشت گندم تأثیرگذار خواهد بود.

سهرابی یکی دیگر از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای سال زراعی 1401، طرح جهش تولید در نی‌زارها دانست و گفت: این طرح در 4 میلیون و 400 هزار هکتار زمین از 18 استان کشور اجرا می شود تا کشاورزان بتوانند عملکرد بهتر و محصول بیشتر تولید کنند و درآمد بیشتری داشته باشند.

وی درباره کیفیت گندم سال جدید گفت: تاکنون گندم‌های خریداری شده از رطوبت نسبی خوبی برخوردار بوده‌اند و دارای افت مفید 2/1 و غیرمفید 3/1 درصد هستند. درصد سن‌زدگی آنها نیز پایین بوده و شاخص کیفی آن مانند پروتئین و گلوتن به دلیل ارقام جدید و روش کشت مکانیزه روندی رو به بهبود دارد.

افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در میزان خرید آن تأثیر گذاشت

سهرابی در پایان درخصوص افزایش نرخ گندم در سال جدید گفت: نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس هزینه‌های تولید، سود زارع، نرخ جهانی و منطقه‌ای گندم تعیین می‌شود و امسال با توجه به افزایش نرخ جهانی گندم به‌ویژه پس از جنگ اوکراین و روسیه، نرخ خرید تضمینی گندم از 7500 تومان به 10500 تومان و هزارتومان جایزه تحویل تغییر یافت. علاوه بر این، افزایش قیمت گندم به منظور تأمین هزینه‌های تولید کشاورز و ایجاد رغبت در آنها ایجاد شد و چنانچه این اتفاق نمی‌افتاد با معضل قاچاق و فساد روبه‌رو می‌شدیم؛ زیرا نرخ جهانی بیشتر بود.

لذا با افزایش نرخ و واقعی شدن آن از فساد جلوگیری شد. سال گذشته نیز به دلیل قیمت پایین گندم، این محصول وارد چرخه مصارف غیرانسانی و قاچاق شد. همچنین افزایش خرید گندم تاکنون نسبت به سال گذشته به‌رغم کاهش 30 درصدی بارندگی‌ها نشان می دهد که افزایش قیمت گندم در ایجاد رغبت برای کشت گندم تأثیرگذار بوده است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا