اتاق بازرگانیبین‌المللیشماره 31گفتگو

بازار آفریقا چگونه قابل تسخیر با تاجران ایرانی است؟

در گفتگو با شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا

بازار آفریقا چگونه قابل تسخیر با تاجران ایرانی است؟ 20 سال است که از فعالیت شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا می گذرد. این شورا در حال پیشبرد فعالیت های خود بر پایه گسترش فعالیت های تجاری، صنعتی، معدنی و کشاورزی و همکاری های ایران با 54 کشور آفریقایی است. این درحالی است که از بین کشورهای فوق، کشورهایی به عنوان بازار هدف قرار می گیرند و مهم تلقی می شوند که شورا با تمرکز بیشتری در حال پیگیری آن است.

این شورا سعی دارد ارتباطات تاجران ایرانی با این کشورها را هموار سازد و مناسبات اقتصادی را گونه ای برگزار کند که شرکت های ایرانی بتوانند با در دست گرفتن پروژه ها، باب همکاری بیشتر را با کشورهای آفریقایی بگشاید.

در این شماره از نشریه نگاشته به گفت و گو با مهندس فقیهی، دبیر و عضو هیات مدیره شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا و دکتر خسروجردی، رئیس هیات مدیره شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا نشسته ایم تا از عملکرد این شورا در سال 97 و جزئیات تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی، مطلع شویم.

فقیهی در پاسخ به عملکرد موفق این شورا، گفت: شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا در طی سال های اخیر همه ساله نشست هایی را با سفیران کشورهای آفریقایی برای تاجران ایرانی برگزار می کند تا شرایط هردو کشور برای همکاری دوجانبه پیرامون مباحثی ازجمله تعرفه ها، ظرفیت سرمایه گذاری، قوانین و مقررات ثبت شرکت، ارتباطات بانکی تشریح شود. همچنین هیات های تجاری و مقامات آفریقایی برای شرکت در نمایشگاه ها و همایش آفریقا در تاریخ 25 خرداد ماه سال جاری در ایران حضور یافتند که پیرو آن جلساتی نیز برگزار شد.

پیشنهاد اجرای طرح صندوق پایاپای آفریقا در سازمان توسعه تجارت

وی در ادامه افزود: شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا شعبات خود را در اصفهان، اراک و منطقه آزاد کیش گسترش داده است و سعی دارد تا فعالیت های خود را در کشورهای آفریقایی به طور ملموس گسترش دهد.

در این راستا با همکاری پزشکان بدون مرز مسلمان در کشور اوگاندا، یک کلینیک افتتاح شد. همچنین در سال 97 در طی جلساتی با سازمان توسعه تجارت، طرح صندوق پایاپای آفریقا مطرح شد که در حال حاضر این طرح در حال تصویب در اتاق بازرگانی ایران است.

اساس این طرح آن است که با استفاده از امکانات برجام در شرایط موجود و محدودیت در تجارت بین المللی، تاجران و عاملان اقتصادی می توانند در همکاری با کشورهای آفریقا به نحو بهینه فعالیت کنند. همانطور که نمی توانیم با کشورهای خارجی ارتباطات بانکی مبنی بر نقل و انتقال پول را داشته باشیم، باید طرح پایاپای تصویب شود تا بتوانیم ارتباطات خود را با این کشورها حفظ نماییم.

تشکیل کمیته حقوقی جهت افزایش مبادلات بازار آفریقا از طریق بنادر عمان

فقیهی با اشاره به اینکه متاسفانه صادرات مستقیم ایران به کشورهای آفریقایی به زیر یک میلیارد دلار رسیده است، اذعان داشت: حجم صادرات به طور غیر مستقیم و از طریق دیگر بنادر ازجمله دبی، قطر و استانبول، 3 برابر مبلغ فوق در حال معامله در بازار است. شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا در راستای حفظ منافع ایران کمیته ای حقوقی برای مبادلات غیرمستقیم از طریق این بنادر تشکیل داده است و در نظر دارد تا محوریت فعالیت را به بنادر عمان مانند مسقط و سوقار منتقل کند.

تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی برای ورود به بازار آفریقا

خسروجردی، رئیس هیات مدیره شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا در راستای تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی، اذعان داشت: شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا سال هاست که در تلاش است با پیگیری فراوان بتواند اتاق بازرگانی ایران و آفریقا را تشکیل دهد اما از آنجایی که تشکیل اتاق بازرگانی مستلزم عضویت بیش از 50 شرکت است، این هدف تا به حال محقق نشده است اما با توجه به اعلام آمادگی بیش از 10 شرکت، موفق شده که این اعضا را در قالب تشکیل کمیته مشترک بازرگانی گردهم آورد. تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی با اهداف و رویکرد اتاق بازرگانی اما با تعهد محدودتر نسبت به شرکت ها دنبال می شود.

وی در خصوص عمده مشکلات تاجران ایرانی برای مبادلات تجاری با کشورهای آفریقایی، افزود: بازرگانان ایرانی زیرمجموعه تمامی صنایع دارای مشکلات مشترکی ازجمله نقل و انتقال پول و حمل و نقل در حیطه تجارت هستند چراکه راه های ارتباطی ایران با کشورهای آفریقایی تنها از طریق بنادر مونباسا، تانزانیا و دارالسلام امکان پذیر است.

آفریقای جنوبی بازار خوبی برای فرآورده های آردی ازجمله ماکارونی است

در این راستا نشست های متعددی بین شورای ایران و آفریقا با زیرمجموعه کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه مالکان کشتی، انجمن کشتی رانی و خدمات وابسته، انجمن شرکت های بین المللی حمل و نقل برگزار شد تا کنسرسیوم کشتی رانی برای آفریقا ایجاد شود که علاوه بر کشتی های بزرگ و کانتینربر، کشتی های کوچک را هم شامل شود چراکه اغلب بنادر آفریقایی امکانات بنادر بزرگ اروپایی را ندارد و کشتی های بزرگ از پشتیبانی لازم برخوردار نمی شوند.

خسروجردی با بیان این مطلب که اغلب کشورهای آفریقایی به خصوص آفریقای جنوبی بازار خوبی برای فرآورده های آردی ازجمله ماکارونی است، گفت: شرکت شیرین عسل و مینو ازجمله شرکت هایی هستند که در حیطه فرآورده های آردی در کشورهای آفریقایی دارای بازار مصرف هستند. متاسفانه اغلب شرکت های تولیدکننده از ظرفیت بالای بازار کشورهای آفریقایی بی اطلاع هستند و شرکت هایی توانسته اند موفق باشند که به طور مستقیم در این بازار حضور یافته اند.

تسخیر بازار آفریقا نیازمند حضور فیزیکی تاجران ایرانی است

وی در ادامه افزود: منظور از حضور مستقیم شرکت های ایرانی در کشورهای آفریقایی، ثبت شرکت و افتتاح دفتر تجاری در این کشورها نیست بلکه بازرگانان ایرانی باید با حضور مستقیم و اجاره یا خرید مغازه، بازار آفریقا را تسخیر نمایند. تجارت با کشورهای آفریقایی به دلیل عدم وجود بسترهای اقتصادی، تنها حضور فیزیکی را می طلبد. کالای ایرانی از محبوبیت خوبی در کشورهای آفریقایی برخوردار است چراکه علاوه بر قیمت مناسب، کالای خارجی محسوب می شود.

به گفته وی، نزدیک به 5 سال پیش، چین تصمیم گرفت تا 300 میلیون نفر را در کشورهای آفریقایی مستقر کند. در حال حاضر 100 میلیون نفر از آن ها به طور مستقیم در آفریقا مستقر و به خرده فروشی و عمده فروشی مشغول هستند. حضور مستقیم شرکت های ایرانی در آفریقا تنها راه تسخیر بازار آفریقا است. به جرات می توان گفت که اگر بنشینیم و به امید گشایش سیستم بانکی در آینده دست روی دست بگذاریم، فقط فرصت را از دست خواهیم داد.

کالاهای صادراتی ایرانی با موانع شفاف مانند تحریم ها مواجه اند

رئیس هیات مدیره شورای همکاری اقتصادی ایران و آفریقا در پاسخ به ظرفیت های سرمایه گذاری در جانبه در سال های اخیر، اذعان داشت: در سال های اخیر موفق به پوشش شرق قاره آفریقا از جهت صادرات و توزیع گاز شده ایم. از طرفی هم موفق به جذب یک شرکت از ماداگاسکار برای احداث نیروگاه خورشیدی در ایران شده ایم که در سمنان در حال ساخت است. در حال حاضر کالاهای صادراتی ایرانی با موانع شفاف مانند تحریم ها یا غیر شفاف مواجه می شود.

پیشنهاد ما این است که شرکت های ایرانی انتهای خط تولید خود را به کشورهای آفریقایی انتقال دهند تا در این صورت 25 تا 30 درصد ارزش افزوده کالا در کشورهای آفریقایی انجام شود. در این صورت کالا فوق محصول آن کشور محسوب می شود. این مساله باعث می شود که محصول شامل جمع بندی اقتصادی آفریقایی شود و با حداقل تعرفه گردش یابد و هم از امتیازاتی که کشورهای بزرگ به کشورهای آفریقایی اعطا کرده اند، برخوردار خواهد می شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا