آردداخلیسرمقالهشماره 49غلاتگندم

انفعال دولت در برابر آردهای ارزان موجود در بازار!

قیمت گذاری 2700 تومان برای گندم صنف و صنعت، قیمت فروش آرد حاصل را با مبلغی معادل 4 هزار تومان مواجه می کند. اما قیمتهای موجود در بازار رقمی ارزان تر را نشان می دهد! و آرد نه تنها با سه نرخ بلکه با دهها نرخ متفاوت در بازار در حال معامله شدن است!

هم اکنون کارخانجات آرد سراسر کشورکه با ظرفیت کامل خود و به صورت یارانه ای در حال فعالیت هستند با شرایط حاکم ناشی از چند نرخی بودن گندم در بازار، متحمل زیان شده اند چراکه هزینه تولید آرد به کارخانه باز نمی گردد و کارخانجات در تامین هزینه خرید دوباره گندم با مشکل مواجه می شوند.

عدم ثتبیت نرخ واحد، باعث شده است که کارخانجات آرد کوچک که در گذشته سهم کمتری از بازار را در دست داشته اند، حال با فروش مطلوب مواجه شوند و کارخانجات مجهز بزرگ بر خلاف گذشته طرفداران خود را از دست بدهند. علت متضرر شدن کارخانجات آرد که همانا چند نرخی بودن غیر منطقی گندم است، بر دولت پوشیده نیست. و در این میان این اتهام بر دولت وارد است که در برابر این بازار آشفته در حالتی منفعل به سر می برد!

بررسی نمودار درآمد کارخانجات آرد نشان دهنده رقمی منفی است. در شرایط فعلی دولت موظف است پیرو نشستی با کارخانجات آرد، چاره ای برای درآمد منفی کارخانجات بیاندیشد و با همفکری این صنف به دنبال راه حلی برای خروج از وضعیت فعلی باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا