آردداخلیشماره 26گفتگوگفتگو با مسئولین دولت

سیلوهای کشور در سال گذشته با افزایش یک میلیون و 700 هزار تنی مواجه شد

مدیربخش فنی و مهندسی شرکت بازرگانی دولتی ایران

طی سال 96 یک میلیون و 700 هزار تن به ظرفیت سیلوهای استاندارد کشور اضافه شد به این معنا که ظرفیت 18 میلیون و صد هزار تن سیلوهای بخش خصوصی و دولتی شامل سیلوهای بتنی، فلزی، انبارهای مکانیزه، ساده و چادری به 19 میلیون و 785 هزار تن رسید که از این میزان 13 میلیون و 482 هزار تن ظرفیت سیلوهای بخش خصوصی و 6 میلیون و 303 هزار تن ظرفیت سیلوهای بخش دولتی است.

دیبایی، مدیر بخش فنی و مهندسی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: در سال 96 حدود 30 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و تعمیرات سیلوها و انبارهای کالاهای اساسی تامین و هزینه شده است و در سال جدید نیز مجددا 30 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و تعمیر سیلوها و انبارهای کالاهای اساسی پیش بینی شده است.

احداث و تکمیل سیلوهای جدید نیمه تمام نیز 15 میلیارد تومان اعتبار تامین شده است

در خصوص احداث و تکمیل سیلوهای جدید نیمه تمام نیز 15 میلیارد تومان اعتبار تامین شده است که منجر به تکمیل و بهره برداری از سیلوهای فلزی 50 هزار تنی کازرون، سیلوی 50 هزار تنی نیشابور، انبار مکانیزه 40 هزار تنی برازجان و افزایش ظرفیت دینامیکی تجهیزات سیلوی کرج به میزان 400 تن در ساعت در مسیر کامیون و راه آهن شده است. مضافا در سال 97 نیز اعتبارات لازم جهت تکمیل 6 واحد سیلوی دولتی که عمدتا بالای 95 درصد پیشرفت فیزیکی هستند از جمله سیلوهای فلزی داراب، اقلید، سوسنگرد، ساوه و انبارهای مکانیزه سبزوار و بوکان تامین شده که با توجه به برنامه تنظیمی، این پروژه ها به مرور تا سه ماه سوم سال جاری به بهره برداری خواهند رسید.

طبق سیاست های ابلاغی ابتدا سیلوهای بخش دولتی و سپس بخش خصوصی بارگیری خواهد شد

وی در خصوص برنامه بهره گیری از سیلوهای بخش خصوصی در سال جدید گفت: بهره گیری از سیلوهای بخش خصوصی بر اساس نیاز انجام می شود به گونه ای که طبق سیاست های ابلاغی ابتدا سیلوهای بخش دولتی و سپس بخش خصوصی بارگیری خواهد شد اما این برنامه به صورتی است که ابتدا سیلوهای بتنی دولتی و خصوصی، سپس سیلوهای فلزی دولتی و خصوصی و در آخر انبارهای چادری در اولویت قرار می گیرند.

دیبایی در ادامه به مسئولیت های بخش فنی مهندسی GTC اشاره کرد و گفت: در زمینه استفاده از اعتباراتی که هر سال تامین می شود، در مرحله اول از استان ها لیست و اعتبارات مورد نیاز جهت انجام تعمیرات و بازسازی آنها استعلام می گردد، در مرحله بعد درخواست ها با توجه به اعتبارات محدود اولویت بندی و ابلاغ می شوند و در نهایت نیروهای فنی دفتر فنی و مهندسی برای نظارت و بررسی مراحل اجرایی و مشخصات فنی به استان ها مراجعه می کنند. همچنین بازرسی از شرکت های راهبر که سیلوهای دولتی را راهبری می کنند یکی از وظایف دفتر فنی و مهندسی است که به انجام میرسد.

به دلیل اشباع سیلو در کشور قوانین صدور مجوز سخت تر شده است

وی در خصوص برنامه صدور مجوز ساخت سیلو تصریح کرد: در برخی استان ها، استانداری ها بدون هماهنگی با ستاد مرکزی مجوز ساخت سیلو صادر کرده اند لذا این موضوع در نهایت باعث شد که بسیاری از استان ها بیش از حد مورد نیاز سیلو بسازند.

با توجه به مطالعات و طرح جامعی که در سطح کشور داشته ایم به جز تعداد محدودی از استان ها تقریبا سیلو در کشور اشباع شده است لذا طی دو بخش نامه ای که برای سیلوسازی بخش خصوصی وجود دارد کارخانجات آرد هیچ منعی برای افزایش ظرفیت با رعایت دستورالعمل های مربوطه ندارند اما برای سایر متقاضیانی که دارنده کارخانه آرد نیستند ابتدا باید به کارگروه ساماندهی گندم و آرد و نان استانداری ها مراجعه کنند.

متعاقبا با تایید ادارات غله استانها و در نهایت دفتر فنی و مهندسی GTC و با دریافت دو تعهدنامه به آنها مجوز ساخت سیلو داده می شود که یکی در خصوص پرداخت وام و کمک های فنی اعتباری به آنها و دوم اینکه هیچ مسئولیتی در قبال پر کردن سیلوهای آنها توسط دولت وجود نخواهد داشت لذا درخواست ها بسیار کم شده است.

بخش اعظم مشکلات پرداخت وام سیلوداران حل شده است

دیبایی در پایان به مشکلات سیلوداران پرداخت و گفت: در چند سال اخیر مشکل پرداخت وام سیلوداران به دلیل خالی نماندن ظرفیت آنها با توجه به تولید انبوه گندم تا حدودی رفع شده و فشارهای اقتصادی آنها کاهش یافته است چرا که بیش از 50 درصد گندم در اختیار بخش خصوصی بوده است. در حال حاضر بر اساس نظر سیلوداران مشکل آنها نرخ پایین انبارداری است که قرار شده درخواست های خود را مستند و آنالیز شده ارائه کنند تا در صورت تایید آن توسط مراجع ذیصلاح در مورد تغییر قیمت ها اقدام شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا