74آردآردسازانگندم

لزوم نگاه استانی به کارخانجات آرد در اجرای آزادسازی

مدیرعامل آرد صدف خلیج فارس مطرح کرد

مهندس پور محمد، مدیرعامل آرد صدف خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار نگاشته در خصوص نرخ جدید اعلام شده برای سبوس گفت: با توجه به شرایط موجود و قیمت 665 و 900 تومانی گندم، نرخ جدید سبوس جوابگوی هزینه‌های کارخانجات آرد است. اما در صورت آزادسازی نرخ گندم به طور قطع، این قیمت سبوس، هزینه‌های آردسازان را پوشش نمی‌دهد.

از سوی دیگر، سبوس 6 هزار تومانی استحصالی از آرد یارانه ای  همچنان تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی است و در بستر سامانه سبوس  بفروش میرسد که این موضوع ممکن است به رانت و فساد در این حوزه دامن بزند،  لذا در صورتی که توزیع سبوس کاملاً آزاد و در اختیار کارخانجات آرد قرار بگیرد شرایط بازار بهبود می‌یابد چراکه آردسازان توانایی بیشتر برای اداره بازار بر اساس عرضه و تقاضا را دارند.

وی در خصوص نرخ آرد  صنف و صنعت و سبوس استحصالی آن اظهار کرد: در حال حاضر گندم صنف و صنعت کیلویی 12 هزار تومان از سوی دولت در اختیار کارخانجات قرار می‌گیرد؛ اما سبوس آن طبق نرخ اعلامی حداکثر 6 هزار تومان به فروش میرسد،  از سوی دیگر فروش آرد صنف و صنعت بر اساس آنالیز  و نرخ اعلامی  سازمان حمایت از تولید کننده ومصرف‌کنندگان صورت می پذیرد ، لذا در این وضعیت باتوجه به اینکه  سبوس ارزان‌تر از ماده اولیه به فروش می‌رسد و در قیمت آرد جبران نشده است حمایت کافی از کارخانجات آرد سازی نشده است ، همچنین در حال حاضربه دلیل فاصله بسیار زیاد نرخ  آرد یارانه ای و آزاد  مشتری چندانی در بازار صنف و صنعت  وجود ندارد.

مهندس پورمحمد درباره آزادسازی گفت: مقوله آزادسازی، سیاستی مثبت است و بازار باید به سمت خصوصی‌سازی حرکت کند چراکه احاطه کامل دولت بر بازار و ارائه قیمت‌های دستوری دستاوردی جز فرسودگی کارخانجات آرد و راکد ماندن این صنعت ندارد.

سرنوشتی مشابه صنعت قند و شکر در انتظار صنعت آسیابانی

برای مثال به دلیل سیاست‌های  نادرست دولت در دهه‌های گذشته صنعت قند و شکر فرسوده گردید و دولت به جای حل مسئله اقدام به واردات شکر کرد. لذا در صورتی که دولت برنامه‌ای برای نجات صنعت آرد نیاندیشد، این صنعت به سرنوشت قند و شکر مبتلا خواهد شد.

علاوه بر این دولت باید سیاست آزادسازی را در همه سطح انجام دهد و در این مقوله به شرایط خاص هر استان توجه ویژه کند. برای مثال کارخانجات آرد استان هرمزگان به دلیل شرایط آب و هوایی از استهلاک بیشتری برخوردار هستند و هزینه‌های  تولید نیز در این استان بیشتر از سایر استان‌ها است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا