داخلیشماره 4گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

برنامه حضور مجدد ايران در باشگاه صادرکنندگان گندم

ارمغان دولت تدبير و اميد

با خبر شديم که وزارت جهاد کشاورزي به دنبال صادرات گندم نرم و دوروم ايران با کسب مجوز هاي لازمه از دولت در راستاي ايجاد ارزش افزوده، اشتغال و استفاده از ظرفيت خالي موجود در کشور است. همچنين در اين زمينه دستور صادرات آرد گندم وارداتي توسط بخش خصوصي از جانب وزير محترم جهاد کشاورزي نيز صادر شده است. به دنبال همين موضوع و کسب آگاهي بيشتر خبرنگار نگاشته به گفتگويي اختصاصي با دکتر قنبري، معاون محترم وزير جهاد کشاورزي و مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران پرداخته است.

وي در ابتدا از پيش بيني امسال توليد بيش از 13 ميليون تن توليد گندم در کشور خبر داد و افزود: از اين ميزان توليد، حدود 10 ميليون تن توسط GTC با قيمت تضميني خريداري خواهد شد. با توجه به اينکه مصارف کل کشور اعم از خبازي، صنف و صنعت کمتر از 10 ميليون تن گندم است، بنابراين امسال نياز کل مصرفي کشور را در داخل تامين خواهيم نمود.
دکتر قنبري در ادامه در خصوص صادرات گندم ايران خاطر نشان کرد: سياست هاي حمايتي وزارت جهاد کشاورزي و دولت در رابطه با قيمت هاي مناسب تضميني، مديريت توليد در وزارت جهاد کشاورزي و مديريت خريد توسط شرکت بازرگاني دولتي باعث ايجاد انگيزه و افزايش توليد در کشاورزان شده است که با اين اوصاف توانايي صادرات گندم را خواهيم داشت. با توجه به ذخيره بيش از 5 ميليون تن گندم از سال گذشته، ظرفيت قابل توجهي از گندم براي صادرات به کشورهاي ديگر وجود دارد که در آينده اي نزديک در صورت کسب مجوزهاي لازم از دولت، به صادرات گندم نرم و دوروم، اقدام خواهيم کرد.

رشد 20 درصدي خريد گندم در دولت تدبير و اميد

معاون وزير جهاد کشاورزي از خودکفايي و بي نيازي کشور به واردات گندم در راستاي تلاش هاي وزارت جهاد کشاورزي در دولت تدبير و اميد اظهار خوشحالي کرد و گفت: در سال 92 حدود 4 ميليون و 800 تن، در سال 93 به ميزان 7/6 ميليون تن، در سال 94 مقدار 1/8 ميليون تن و امسال نيز حدود 10 ميليون تن گندم خريداري خواهيم کرد که اين نمودار نشان از رشد متوسط 20 درصد در طول سال هاي گذشته است. در واقع اين رشد قابل توجه، يکي از موفقيت هاي وزارت جهاد کشاورزي در دولت تدبير و اميد است.
دکتر قنبري وضعيت گندم از نظر ذخاير استراتژيک، سيلوها، کارخانجات آرد و توليد نان را مطلوب دانست و گفت: براي رسيدن به شرايط ايده آل بايد در بهبود و ارتقا وضعيت بهداشتي و سلامت نان کشور تلاش کنيم. بهتر است که يک فضايي براي رقابت در بين توليد کنندگان آرد، گندم و نان ايجاد شود چرا که با ورود بخش خصوصي در عرصه رقابت، شرايط ارتقا کيفيت و بهداشت فراهم مي شود.

کشورهاي همسايه براي صادرات گندم در اولويت قرار دارند

مدير عامل GTC در خصوص مقاصد صادرات گندم ايران اذعان کرد: در بحث صادرات گندم ابتدا کشورهاي اطراف ايران مانند عراق، افغانستان و عمان در اولويت هستند و پس از آنها با کشورهايي که متقاضي هستند، همکاري خواهيم کرد. از زماني که برنامه ايران براي صادرات گندم اعلام شد؛ تقاضاهايي از افغانستان و عراق براي گندم نرم و در کشورهاي بيشتري مانند ترکيه و اروپا براي گندم دوروم را داشته ايم. اما چون در حال حاضر در ايران گندم يک کالاي يارانه اي است دولت بايد ابتدا اجازه صادرات را صادر کند و مابه تفاوت قيمت ها را تقبل کند که اين مسأله نياز به يک برنامه مدون دارد.
اين مقام مسئول در GTC يادآور شد: علاقه مند هستيم تا با صادرات گندم امکان ايجاد ارزش افزوده در کشور، اشتغال و استفاده از ظرفيت خالي کشور را فراهم کنيم که در اين زمينه بخش خصوصي نيز مي تواند حتي گندم را به صورت واردات موقت در داخل کشور تبديل به آرد نموده و آن را صادر کند. در واقع اين دستور از جانب وزير جهاد کشاورزي نيز صادر شده و مشکلي نخواهد داشت.
وي در خاتمه با تاکيد بر شدت نگراني دولت نسبت به افزايش قيمت آرد و نان به واسطه سرانه بالاي مصرف نان در کشور، خاطرنشان کرد: نان به عنوان قوت غالب مورد مصرف عامه مردم به خصوص اقشار آسيپ پذير است به همين دليل افزايش قيمت آرد و نان مي تواند مشکلاتي را براي اين قشر از مردم ايجاد کند. طرح جامع گندم آرد و نان در راستاي تصميم گيري براي تعيين قيمت مناسب گندم، آرد و نان مطرح شده است که زير نظر معاونت اجرايي سياست جمهور انجام مي شود و هرگونه بازنگري در قيمت آرد و نان در گرو تصميمات اين کارگروه است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا