بین‌المللیشماره 42غلاتگفتگوگفتگوی ویژهگندم

کنفرانس iranGrain، دروازه جهان به بازار تجارت غلات و دانه های روغنی ایران

در گفت و گو با رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس و عضو هیات رئیسه کنفرانس IRANGRAIN

کنفرانس iranGrain به عنوان یک رویداد بین المللی در تلاش است که مهره های تاثیرگذار حوزه غلات و دانه های روغنی را در دو روز زیر یک سقف در تهران گردهم بیاورد تا موضوعات فنی، علمی و تجاری پیرو این صنعت را مطرح نماید. کنفرانس iranGrain به عنوان اولین رویداد تجاری و علمی در حوزه غلات و دانه های روغنی در کشور به همت اتاق بازرگانی ایران و سوئیس پایه گذاری شد.

نکته مثبت اجرای این طرح توسط اتاق بازرگانی ایران و سوئیس این است که کشور سوئیس به عنوان کشور صلح در جهان مطرح است و اتاق بازرگانی ایران و سوئیس که به عنوان یکی از اتاق های برتر در عملکرد تجاری در سطح کشور به شمار می رود، پرچم دار برگزاری این رویداد شد.

در این شماره از نشریه نگاشته، میزبان شریف نظام مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس و عضو هیات رئیسه کنفرانس iranGrain بوده ایم تا از جزئیات اجرای این کنفرانس باخبر شویم.

کنفرانس iranGrain، دروازه جهان به بازار تجارت غلات و دانه های روغنی ایران

نظام مافی در ابتدای سخنان خود در تشریح لزوم برگزاری این رویداد بین المللی، بیان داشت: جرقه اصلی برگزاری کنفرانس iranGrain در کمیته کشاورزی اتاق  ایران و سوئیس زده شد چراکه پس از اعمال تحریم های آمریکا بسیاری از کنفرانس های بین المللی از ثبت نام تجار ایرانی ممانعت می‌کردند. لذا با توجه به اهمیت صنعت غلات و دانه های روغنی و شرکت های عظیمی که زیرمجموعه این حوزه هستند و با توجه به سرمایه هنگفتی که در این دو صنعت به عنوان صنایع زیربنایی و اصلی سرمایه گذاری شده است، لزوم برگزاری یک رویداد تجاری و کنفرانس بین المللی بسیار احساس می شد.

وی در ادامه افزود: نقطه عطف برگزاری این کنفرانس، حضور ایران به عنوان یک کشور برای ورود به لجستیک و تجارت غلات و محصولات استحصال شده از غلات و دانه های روغنی است چراکه ایران ازنظر جغرافیایی در مجاورت کشورهای CIS قرار دارد و با بهره مندی از دریای خلیج فارس می تواند به دریاهای آزاد دسترسی پیدا کند. از این رو می توان تجارت غلات و دانه های روغنی را در کشور گسترش دهیم و از این امتیاز جهت ارزآوری و رونق تجارت بهره ببریم.

 

بررسی موانع تجاری و بانکی، مهم ترین بحث رویداد iranGrain

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با تاکید بر اینکه بحث مطرح این کنفرانس پرداختن به مسائل بانکی و چگونگی انتقال وجه در شرایط تحریم است، خاطرنشان کرد: ضرورت این موضوع مهم از آن جهت است که راهی پیش روی بازرگانان و فعالان این حوزه قرار دهد تا بتوانند در جهت رفع موانع انتقال ارز خود قدم بردارند. همچنین بحث تجارت غلات به عنوان یکی از جذاب ترین، بازارهای تجارت و صنایع مختلفی که به این تجارت وابسته هستند، می تواند مخاطبان زیادی را در سال های مداوم برگزاری این کنفرانس جذب نماید.

 

اعلام آمادگی همکاری انجمن های فعال حوزه غلات و دانه های روغنی با کنفرانس iranGrain

وی در پاسخ به میزان حمایت سازمان های دولتی و انجمن های داخلی از این رویداد، گفت: در راستای برگزاری این کنفرانس، سازمان بازرگانی دولتی ایران که از زیرمجموعه های سازمان جهاد‌کشاورزی محسوب می شود و به عنوان مسئول اصلی بحث غلات و دانه های روغنی در حال فعالیت است، حضور مستمر خواهد داشت.

واردکنندگان بزرگ غلات، دانه های روغنی و خوراک دام و طیور ازجمله وزارت جهادکشاورزی، سازمان پشتیبانی امور دام، سازمان گمرک ایران و غیره قول همکاری داده اند. از میان انجمن های مربوطه کانون آرد ایران، انجمن آردسازان، انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، انجمن واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران، انجمن صنایع روغن نباتی ایران، انجمن صنایع روغنکشی ایران، انجمن شیرینی و شکلات در این کنفرانس حضور دارند.

برگزاری کنفرانس iranGrain با الگوبرداری از کنفرانس  IAOMدبی

عضو هیات رئیسه کنفرانس iranGrain با اشاره به اینکه برگزاری کنفرانس بین المللی باید در برگیرنده الگو و چارچوب کنفرانس های بین المللی در سراسر جهان باشد، اذعان داشت: در این دوره از برگزاری کنفرانس iranGrain تلاش شد تا از کنفرانس  IAOMدبی الگو برداری شود. حضور آقای مهرزاد جمشیدی، ریاست توانمند کنفرانس IAOM دبی به عنوان عضو هیات رئیسه کنفرانس iranGrain، کمک شایانی به برگزاری مطلوب این کنفرانس خواهد نمود. همچنین نیاز است از زحمات و رانمایی های شایان تمامی اعضای هیات مدیره ازجمله دکتر علیرضا کریمی وثوق، آقای سیدمحمدرضا مرتضوی، دکتر حسین یزجردی، دکتر حسین ضیائیان، آقای کاوه زرگران و آقای جعفر ایزدیار تشکر وافر شود.

بی شک در اولین دوره برگزاری این کنفرانس با وجود شرایط تحریم، اجرای آن در مقایسه با برگزاری کنفرانس های بین‌المللی فاصله ای محسوس خواهد داشت اما امید است در سال های آتی در کنار برگزاری کنفرانس، نمایشگاه نیز برپا شود تا به الگوهای کنفرانس‌های بین المللی نزدیک شویم. در دوره اول برگزاری نیز علاوه بر حضور سخنرانان خارجی، چندین شرکت خارجی به عنوان اسپانسر حاضر شده اند و این اطمینان وجود دارد که در صورت بهبود شرایط اقتصادی و کاهش تحریم ها علیه ایران، موفق خواهیم شد تا از حضور بیش از 30 شرکت بزرگ خارجی فعال در حیطه غلات و دانه های روغنی در سال های آتی استقبال نماییم.

 

ایجاد تعامل میان فعالان صنعت، هدف این گردهمایی بین المللی

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس، هدف نخست برگزاری این رویداد را ایجاد موقعیتی جهت ارتباط و بازاریابی دانست که می‌تواند منجر به جلسات B2B جهت گسترش تجارت شود. در حال حاضر ثبت نام جهت حضور در این کنفرانس از طریق وب سایت www.irangrain.org انجام می گیرد و این امکان وجود دارد که علاقه مندان در صورت عدم ثبت نام اینترنتی در اولین روز برگزاری کنفرانس در هتل اسپیناس پالاس حضور یابند و ثبت نام حضوری انجام دهند.

وی در خاتمه ضمن دعوت از فعالان صنعت غلات و دانه های روغنی در این کنفرانس، یادآور شد: از تمامی شرکت های فعال در حوزه غلات و دانه های روغنی شامل آسیابانان، شرکت های تجاری و بازرسی غلات، شرکت های تامین کننده و تولیدکننده تجهیزات و ماشین آلات و غیره دعوت به عمل می آید تا جهت پربار شدن این کنفرانس در دوره اول برگزاری آن حضور یابند. کنفرانس iranGrain در نظر دارد تا در آینده کنفرانس های استانی برگزار نماید.

برگزاری کنفرانس های استانی در استان خوزستان، شهر اهواز برگزار شود

 

و مقرر است اولین دوره از برگزاری کنفرانس های استانی در استان خوزستان، شهر اهواز برگزار شود. امید است ایران به عنوان کشوری با پتانسیل بالا و با حجم سرمایه گذاری مطلوب، نقطه عطفی برای گسترش تجارت غلات و دانه های روغنی قرار گیرد و هر ساله تاریخ 11 و 12 آذرماه جهت حضور در کنفرانس iranGrain در تهران در تقویم تمامی قدرت های جهانی تجارت غلات ثبت شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا