بین‌المللیشماره 29گزارش

کمیسیون کشاورزی و غذا در اتاق ایران و سوئیس برگزاری شد

گفتگوی نگاشته با معاون سازمان خصوصی سازی کشور؛

کمیسیون کشاورزی و غذا ی اتاق بازرگانی ایران و سوئیس، 21 شهریورماه سال جاری در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد. هدف از تشکیل این کمیسیون ارتقائ آگاهی در ارتباط با مسائل مرتبط، سياست هاى دولت و قوانين كيفيتى است كه بر زنجيره ارزش اين صنعت بزرگ و گوناگون تاثير می گذارد. برنامه های اولین جلسه این کمیسیون شامل تصویب قوانین کمیسیون، انتخاب کمیته رهبری کمیسیون، اولویت بندی اهداف کمیسیون و تعیین برنامه بر اساس اولویت ها بود.

در پی سفر سفیر سوئیس به ایران درخواست ایجاد کمیسیون کشاورزی و غذا مطرح شد

شریف نظام مافی، رئیس هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در ابتدای مراسم با بیان اینکه در پی سفر سفیر سوئیس به ایران درخواست ایجاد کمیسیون کشاورزی و غذا مطرح شد، گفت: این کمیسیون تلاش می کند تا طیف وسیعی از کشاورزی تا شرکت های تولیدکننده، بازرگانی و ارائه دهندگان خدمات را در برگیرد.

وی در ادامه افزود: توسعه پایدار، مدیریت آب، مدیریت انرژی، ایمنی غذا، معاملات بانکی، بحران گرسنگی، استارت آپ های غذایی، تحقیق بازار، واردات و صادرات، معرفی الگوهای سوئیس در صنعت غذا و کشاورزی ازجمله موارد مورد بحث در جلسات این کمیسیون خواهد بود.

نظام مافی با تاکید بر اینکه تجربه کشورهای دیگر می تواند الگو بخش دولتی و یاری دهنده بخش خصوصی باشد بر  لزوم آزادسازی گندم و آرد، تاکید کرد و گفت: در طی بازدید سفیر سوئیس از آرد تابان به دعوت دکتر یزدجردی بحثی در خصوص حذف یارانه گندم و آرد مطرح شد که وی از حذف یارانه گندم و آرد به تازگی در سوئیس خبرداد.

لزوم قرارگیری بحث مدیریت پسماند در دستورکار کمیسیون

مهندس سرابچی، مدیر روابط عمومی شرکت نستله در ایران با بیان اینکه باید علاوه بر مباحث مطرح شده از سوی کمیسیون کشاورزی، بحث مدیریت پسماند در حوزه غذایی نیز در دستورکار کمیسیون قرار گیرد، گفت: کارخانجات صنایع غذایی باید الزاما دفع ضایعات خود را به صفر برسانند. از این رو کارخانه ما در استان قزوین، اولین کارخانه ایران است که توانسته ضایعات خود را به صفر برساند.

نان، گریبان گیر افزودنی های غیر مجاز موضوع بحث در کمیسیون کشاورزی

دکتر حدادی، دبیر انجمن غلات ایران با اشاره به اینکه متاسفانه معضل مواد افزودنی غیر مجاز در صنایع غذایی، نان کشور را گریبان گیر خود کرده است، خاطرنشان کرد: پیرو تحقیقات انجام شده زیر نظر اداره استاندارد، نان گرفتار مواد افزودنی غیرمجاز است. لذا با شرایط کنونی تغذیه در کشور کمبود ویتامین ها و مینرال ها به شدت احساس می شود.

لزوم بررسی نیازهای آحاد جامعه در حیطه صنایع غذایی

دکتر جلالی، رئیس هیات مدیره آرادچارتا باتاکید بر لزوم بررسی نیازهای آحاد جامعه در حیطه صنایع غذایی، یادآور شد: باتوجه به دهک های اقتصادی گوناگون، رده های سنی متفاوت و درآمد افراد، نیازهای اساسی جامعه در حیطه صنایع غذایی قابل تشخیص است. خوشبختانه وزارت بهداشت در راستای غنی سازی اجباری نمک و آرد اقدامات موفقی انجام داده و نتایج مطلوبی حاصل شده است. انجام این چنین تحقیقاتی می تواند نقش راه خوبی در جهت دسترسی به  ایمنی غذایی جامعه باشد.

تنها اکتفا به آموزش های استانی کفایت نمی کند، موضوع بحث در کمیسیون کشاورزی

فروتن، مشاورعالی انجمن متخصصین علوم و صنایع ایران با بیان اینکه در ابتدای انقلاب اسلامی، 30 سال از صنعت نان جهان عقب بوده ایم، اظهار داشت: روش های بهبود صنعت غذایی در سوئیس می تواند الگوی راه بهبود نان داخلی شود. متاسفانه هم اکنون شرایطی ایجاد شده است که بهبود نان کشور را در گرو نظارت و کنترل از مزرعه می دانند اما مشکل آنجاست که به دلیل فقدان آموزش آکادمیک و  انجام آموزش استانی این مساله امکان پذیر نیست.

باید الگوهای صحیح صنعت غذا را در جامعه پیاده کنیم

نجفی، مدیرعامل شرکت پتکوس با تاکید بر اینکه دعوت صرف از شرکت های سوئیسی به کشور راه گشا نیست بلکه نیاز است در مبحث مدیریتی الگو برداری عملی شود، یادآور شد: شرکت های سوئیسی در بند سیاست نیستند و الگوهای صحیح صنعت غذا را در جامعه پیاده می کنند. الگو برداری از بزرگان صنایع غذایی می تواند نتایج بلند مدت و مفیدی در جامعه داشته باشد.

 

در پایان اولین جلسه کمیسیون کشاورزی آقای دکتر نجفی پایان نامه دکترای خود را با موضوع ….در این کمیسیون مطرح نمودند. همچنین افراد ذیل به عنوان کمیته رهبری کمیسیون با اخذ آراء انتخاب شدند:

کانون صنایع غذایی کشور آقای بهروز فروتن

شرکت Syngenta آقای امیر زنده‌دل

شرکت آرادچارتار آقای عبدالحسین جلالی

شرکت آرد خوشه آقای مهرداد جمشیدی

شرکت پتکوس آقای محمدرضا نجفی

انجمن غلات ایران آقای حسین حدادی

شرکت نستله خانم غزال نعمتی

شزکت حمل و نقل بین‌المللی بابران ایران آقای فرید صفارزاده

شرکت همکاران همراه خانم سارا ملاک

شرکت اکبریه آقای شاهین دولت‌خواه‌نژاد

شرکت بازرسی فرادانش خانم ریتا خاچاطوریانس

بانک خاورمیانه خانم پوینده عابدی

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا