داخلیشماره 14گفتگوگفتگو با مسئولین دولتماکارونی

کارخانجات ماکاروني بايد در انتخاب گندم برای تداوم تولید باکیفیت مختار باشند

دبير انجمن ماکارونی

رقابت پذير نمودن صنعت ماکاروني با رقباي خارجي

به منظور رقابت پذير نمودن صنعت ماکاروني با رقباي خارجي بايستي کارخانجات ماکاروني در انتخاب نوع گندم جهت تقويت کيفيت توليد و توسعه صادرات مختار باشند ضمن اينکه ثبات توليد و حفظ اشتغال مستلزم تامين مواد اوليه با نرخ جهاني محصولات است.

لذا هر گونه دخل و تصرف و تحميل گندم به نرخ بالاتر از قيمت هاي جهاني مشکلاتي را براي صنعت ايجاد خواهد کرد و طبيعتا مورد تاييد صنعت نمي باشد.

بنابراين اولويت انجمن در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي و حفظ توان توليد کارخانجات، تامين مواد اوليه با کيفيت و با قيمت جهاني از محل توليد داخل است لذا اين انجمن در چارچوب وظايف محوله پيگير مطالبات واحد هاي مذکور در راستاي تامين مواد اوليه جهت دسترسي به توليد پايدار است.

دبير انجمن ماکاروني با ذکر مطلب فوق در گفت و گو با خبرنگار نگاشته در خصوص روش تخصيص گندم دوروم به کارخانجات ماکاروني بيان کرد: با توجه به اينکه موجودي گندم دوروم شرکت بازرگاني دولتي ايران بيش از نياز کشور است، بنابراين هيچگونه محدوديتي براي تخصيص اين نوع گندم وجود ندارد و با توجه به ميزان توليد واحدها، گندم دوروم به آنها تخصيص داده مي شود.

آيا واحدهاي نيمه صنعتي ماکاروني نيز از گندم دوروم بهره اي دارند؟

وي در پاسخ به اين سوال که آيا واحدهاي نيمه صنعتي ماکاروني نيز از گندم دوروم بهره اي دارند يا خير گفت: بله، تمامی واحد هاي توليدي که از گندم دوروم استفاده مي کنند از اين سهميه ها بهره مند مي شوند.

امراللهي در ادامه در خصوص اينکه آيا کارخانجات توليد آرد سمولينا که خط توليد آنها تنها براي گندم دوروم هست نيز از سهميه گندم بهره دارند يا خير گفت: سهميه هاي تخصيصي گندم دوروم به واحد هاي توليدي و راسا به کارخانجات توليد آرد سمولينا که تکنولوژي مربوطه را دارند تحويل داده مي شود و در قبال گندم مذکور آرد به کارخانجات ذيربط فروخته می شود.

دبير انجمن ماکاروني يادآور شد: با توجه به هماهنگي هاي لازم بين انجمن و شرکت بازرگاني دولتي ايران هيچگونه مشکلي در فرايند تحويل گندم دوروم وجود ندارد و در اين خصوص رضايتمندي لازم وجود دارد.

وي در پايان تصريح کرد: گندم دوروم موجود شرکت بازرگاني دولتي ايران که از محل توليد داخل به صورت تضميني خريداري مي شود، از لحاظ کيفيت مناسب است اما واحد هاي توليدي نسبت به پاکي محصول (افت بالاي غير مفيد) نوعا انتقاد دارند که به نظر مي رسد مسئولين ذيربط بايد در جهت اصلاح وضعيت موجود در خريد هاي تضميني، دقت لازم را اعمال کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا