آردآردسازانداخلیشماره 43گزارش

کاربردهای مختلف تركيبات غلات به عنوان عوامل مهم غذايي

مدیرعامل شرکت آردداران

دکتر پورزارع مدیرعامل شرکت آردداران در ادامه سخنرانی ها عنوان کرد: به طور كلي زماني كه نوبت به تهيه محصولات حاصل از دانه هاي روغني مانند سويا، كلزا، دانه آفتابگردان يا ذرت مي رسد؛ به فرآيندهاي قابل اعتماد و ماشين آلات نياز است تا مواد اوليه را به سودآوري تبديل كنند. بنابراين با داشتن يك فناوري پيشرفته، توانايي توليد و خلق ارزش افزوده از يك TECHNOLOGY  منبع واحد برايمان ايجاد مي گردد. همچنین برای طراحي يك واحد بهينه كه مطابق با شرايط و كيفيت مورد نیاز شما باشد، نیاز به یک تيم تحقيق و توسعه واجد شرايط وجود دارد.

کاربردهای مختلف تركيبات غلات به عنوان عوامل مهم غذايي

وی بیان کرد: امروزه مواد استخراج شده از تركيبات غلات به عنوان عوامل مهم غذايي و به صورت مكمل با ساير مواد خوراكي مورد استفاده قرار مي گيرند. گل آفتابگردان استخراج شده و خوراكي سويا نيمي از ارزش حرارتي روغن گرمايشي را دارند و به جاي منبع گاز، روغن احتراق برق، به عنوان منبع جايگزين انرژي و در شكل سوخت براي توليد بخار در اتاق هاي ديگ بخار مي توانند مورد استفاده قرار گيرند.

پورزارع افزود: امروزه دانه هاي سويا نه تنها براي به دست آوردن روغن و وعده هاي غذايي استخراج و فرآوري مي شوند، بلكه براي توليد محصولات درجه يك همچون پوسته هاي سفيد، كنسانتره پروتئين و ايزوله نيز پردازش مي شوند. همچنين با تطبيق و تنظيم مناسب در خط توليد دانه روغني، مي توان با فرآيند دفع آب داغ كاهش هزينه انرژي بسيار مناسبي را به دست آورد. سويا با رطوبت حداكثر 14 درصد فقط به جاي دو برابر بيشتر در فرايند سنتي گرمايش، بايد يك بار گرم شود.

دانه هاي آفتابگردان حاوي پروتئين بسيار كمي بوده

وی در پایان گفت: دانه هاي آفتابگردان حاوي پروتئين بسيار كمي بوده و به کمتر روغني هستند و فيبر خام بالايي دارند. علاوه بر اين، بدنه هاي اين مواد خشن و داراي چگالي كم است لذا تكنولوژي مناسب در فرآيند پوسته كني باعث مي شود كه جريان حجمي در سيستم كاهش يابد و پوسته هاي ساينده را از تجهيزات پردازش دور نگه دارد. بنابراين ، هر مرحله در فرآيند تبديل ماده اوليه به محصول نهايي داراي اهميت بوده و هر ماده اوليه بايد زنجيره فرآيند خود را داشته باشد و ما مي خواهيم بدون تخريب بيشتر محيط زيست، به تغذيه جمعيت رو به رشد كمك كنيم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا