بین‌المللیشماره 43غلات

موجودی غلات جهان و چگونگی اندازه‌گیری آن

MR.SIMON ARNOLD-OUBAR GRAIN TRADING LLC

موجودی غلات جهان و چگونگی اندازه‌گیری آن

واردکنندگان غلات همواره باید به منظور بررسی میزان موجودی غلات مورد نظر خود در جهان به سوالاتی ازجمله 1. چگونه می توان موجودی غلات در جهان را اندازه گیری کرد که همواره اطلاعات و جداول زیادی در این زمینه وجود دارد و تاجران باید یاد بگیرند که چگونه با بررسی این موارد، اطلاعات قابل اطمینانی برای تصمیم گیری هایشان به دست آورند. 2. چه شاخص‌هایی باید همواره دنبال شود که نیاز است تاهمواره شرایط جوی و سیاسی بررسی شود و 3. چگونه می توان از این اطلاعات استفاده شود.

روند صعودی تولید گندم در کشورهای صادرکننده

در طی سال جاری به طور کلی در میزان تولید گندم و موجودی غلات در اصلی ترین کشورهای صادر کننده، شاهد روند صعودی بوده ایم. در استرالیا همچنان خشکسالی ادامه دارد اما شاهد افزایش تولید گندم زیادی در اتحادیه اروپا و افزایش تولید گندم کمتری در روسیه و اوکراین بوده ایم.

همواره باید به میزان مصرف گندم در کشورهای صادرکننده جهان توجه کرد  چراکه این موضوع میزان موجودی آن ها برای صادرات را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور مثال اگر در کشوری به هر دلیلی میزان تولید ذرت کاهش یابد، گندم می تواند جایگزین مصرف ذرت شود و در نتیجه میزان مصرف آن افزایش خواهد یافت و به طبع آن موجودی برای صادرات کاهش می باید. امسال مصرف گندم در استرالیا (به دلیل کمبود آن به علت خشکسالی)، کاهش یافته است. در اروپا نیز میزان مصرف (به دلیل تولید زیاد گندم در سال جاری) افزایش یافته است.

بررسی درصد نسبت ذخایر به صادرات و موجودی غلات نیز می تواند بسیار مورد اهمیت باشد. در گذشته آمریکا و اروپا دو صادر‌کننده بزرگ گندم بودند اما در حال حاضر میزان صادرات روسیه رو به افزایش است و این کشور به بزرگترین صادر کننده گندم در جهان تبدیل شده است.

پیش بینی صادرات 157.36 میلیون تن گندم در سراسر جهان

در حال حاضر ذخایر گندم در آمریکا مقدار قابل توجهی را شامل می شود. اگر به هر دلیلی واردکننده نتواند گندم روسیه را که ارزانترین گندم در جهان است، تامین نماید و یا قیمت آن دیگر رقابتی نباشد، می تواند مطمئن باشد که آمریکا ذخایر زیادی گندم برای صادرات دارد. اما سوال این است که با چه قیمتی گندم را صادر خواهد کرد؟ پیش‌بینی می شود در سال جاری 157.36 میلیون تن گندم در سراسر جهان صادر خواهد شد اما سوال این است که هر کشور چه میزانی از این صادرات را انجام خواهد داد؟

در سال جاری تولید ذرت ایالات متحده به دلیل شرایط نامساعد جوی کاهش یافت. آرژانتین و برزیل و اتحادیه اروپا روند تقریبا ثابتی را در میزان تولید ذرت نسبت به سال گذشته داشته‌اند. باید به تولید ذرت چین نیز همواره توجه داشت چراکه تولید ذرت چین در سال جاری 254 میلیون تن پیش بینی می شود. تولید ذرت در اوکراین نیز در سال جاری نسبت به 5 سال گذشته افزایش قابل توجهی یافته است.

به طور خلاصه در خصوص وضعیت گندم، عرضه و ذخایر آن برای اطمینان از تأمین پایدار این غله در طول سال زراعی جاری کافی است. سوال اساسی این است که چه کشوری این گندم را صادر خواهد کرد چراکه این مسئله تحت تاثیر شرایط سیاسی و قیمتی خواهد بود. در مورد وضعیت ذرت، همانطور که اشاره گردید تولید ذرت ایالات متحده به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی کاهش یافته است و این مسئله بر روی قیمت آن در جهان تاثیر می گذارد. محصول اوکراین ممکن است به 33 تا 34 میلیون تن کاهش یابد، اما به طور کلی در سایر کشورها مانند آمریکای جنوبی ذخایر ذرت مطلوب است. لازم به ذکر است همچنان میان ایالات متحده و چین تنش های تجاری وجود دارد.

خبرنگار: سارا قنبری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا