89آردغلاتگندمماکارونینان

چه کسی پاسخگوی تعلل های نرخ گذاری در محصول ماکارونی است؟

مدیرعامل شرکت تک ماکارون

چالش قیمت گذاری ماکارونی از زمانیکه این محصول جزو کالاهای پیشینی قرار گرفت، آغاز شد و از قیمت واقعی خود بازماند. علاوه بر این همزمان با جراحی اقتصادی، دولت قیمت گندم صنف و صنعت را در سال 1401 از 2700 تومان به 12 هزارتومان افزایش داد و انتظار می رفت این افزایش نرخ به طور متعارف در محصولات نهایی نیز لحاظ شود لذا در صنعت ماکارونی علی رغم اینکه مواد اولیه آن بیش از 480 درصد افزایش داشت؛ تنها حدود 200 درصد افزایش قیمت در ماکارونی رخ داد و صنعت ماکارونی با نگاه به جامعه و وضعیت معیشتی مردم و همراهی با دولت، به امید بازنگری قیمت ها در آینده، پذیرفت که تا مدتی از سود قانونی خود صرف نظر کند.

 

نرخ گندم صنف و صنعت

مهندس نوری، مدیرعامل شرکت تک ماکارون با ذکر مطلب بالا در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: در این میان در سال 1401 هر بسته ماکارونی 700 گرمی از سوی سازمان حمایت 24 هزارتومان اعلام شد و سود تولیدکننده را 7 درصد در نظر گرفتند با این توضیح که تا چند وقت دیگر این سود را 17 درصد خواهند کرد اما متاسفانه این وقفه به شدت طولانی شد و شهریور ماه سال 1401 که قیمت گندم برای سال آینده را دولت باید تعیین می کرد، اجرا نشد و گندم صنف و صنعت با همان نرخ 12 هزار تومان در سال 1402 توزیع شد. در این میان زمزمه افزایش نرخ گندم منجر به بلاتکلیفی صنایع آردبر شد./ نرخ گذاری

قیمت گندم صنف و صنعت

وی ادامه داد: با شروع سال 1402 علی رغم اینکه دولت قیمت گندم را 15 هزارتومان برای کشاورز اعلام کرد اما قیمت گندم صنف و صنعت را روی نرخ 12 هزار تومان ثابت نگه داشت و انتظار میرفت که محصولات نهایی نیز به نرخ سال گذشته عرضه شود در حالیکه سایر مولفه های تولید همچون حقوق، دستمزد، حامل های انرژی، حمل و نقل و مواد پتروشیمی همگام با تورم افزایش نرخ داشتند. علاوه بر این همچنان 10 درصد سود کسر شده تولیدکنندگان ماکارونی به حالت قبل بازنگشته بود.

تغییر قیمت مولفه های تولید

مدیرعامل شرکت تک ماکارون گفت: صنعت ماکارونی انتظار دارد که دولت با تغییر قیمت مولفه های تولید، تاثیر آن را در قیمت محصول نهایی مدنظر قرار دهد. اما متاسفانه این موضوع اتفاق نیفتاد و پس از گذشت 6 ماه از سال جاری و پس از پیگیری های انجمن ماکارونی و خروج این محصول از کالاهای پیشینی، نرخ جدید این محصول مصوب و 12 درصد افزایش قیمت برای محصول ماکارونی در نظر گرفته شد.

نرخ گذاری ماکارونی

وی خاطر نشان کرد: آنچه در این میان برای صنعت ماکارونی سوال شده این است که نرخ گذاری ماکارونی بر اساس چه آنالیزی تعیین می گردد و در نیمه دوم سال 1402 چه اتفاق و تورمی رخ داده که ابتدای سال رخ نداده است؟! و اگر اینگونه نیست چه کسی پاسخگوی این تعلل و تاخیر در تعیین نرخ جدید ماکارونی است؟

همچنین علاوه بر این آنالیز تعیین نرخ جدید ماکارونی بر چه اساس بوده است که علی رغم افزایش بیش از 100 درصدی در بسیاری از کالاها و مواد غذایی، محصول ماکارونی 4/12 درصد اجازه تعدیل قیمت یافته است؟! این موارد همه ابهاماتی است که برای صنعت ماکارونی وجود دارد و امیدواریم سازمان حمایت شفاف سازی کند که بر اساس چه آنالیزی تغییر نرخ رخ داد.

عدم تعیین به موقع نرخ گندم، به کشت قراردادی آسیب زده است

وی در ادامه در خصوص کشت قراردادی اظهار کرد: در سال های پیش برای خرید گندم دوروم با کشاورزان قرارداد می بستیم و گندم را با نرخی بالاتر از آنچه دولت تعیین می کرد، از آنها خرید می کردیم و این یک قرارداد برد-برد برای تمام ذی نفعان سیستم بود.

به این معنا که کشاورزان پول بیشتر و در مدت زمان کوتاهتری از تولیدکنندگان دریافت می کردند و تولیدکنندگان نیز گندم با کیفیت تر و با افت کمتر دریافت می کردند و همچنین بخشی از بار دولت نیز از روی دوش آن برداشته شده بود اما عدم تعیین به موقع نرخ گندم در شهریورماه، منجر به بلاتکلیفی صنعت و عدم تمایل تولیدکنندگان به کشت قراردادی شد که این موضوع در مورد سال آتی نیز صدق می کند.

نرخ جهانی گندم، ملاک مناسبی برای نرخ گذاری نیست!

وی در پایان در خصوص افزایش نرخ گندم در سال جدید تصریح کرد: در قیمت گذاری گندم، ما به عنوان صنف مصرف کننده دخالت نخواهیم کرد اما امیدواریم که تصمیم گیران و سیاست گذاران نظرات فعالان صنف و صنعت را جویا شوند چراکه ملاک قراردادن نرخ جهانی، برای تعیین نرخ گندم داخلی مناسب نیست و افزایش نرخ گندم روند متناسبی ندارد و سرمایه در گردش بالایی را در صنعت می طلبد.

در واقع صنایع آردبر زیرساخت های لازم و سرمایه لازم را ندارند و کارخانه های زیادی متوقف خواهند شد چراکه تامین سرمایه 4 برابری به صورت ناگهانی و یکباره مقدور نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا