آردآردسازانداخلیشماره 51گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

نرخ گندم صنف و صنعت نیازمند بازنگری است؟

مدیر عامل آرد جوانه شوشتر پاسخ می دهد

نرخ گندم صنف و صنعت نیازمند بازنگری است؟/ شرکت تولیدی آرد جوانه به جهت خدمت رسانی به مشتریان در زمینه آردهای صنفی و صنعتی اقـدام به گـردآوری داده های آزمایشـگاهی مصرف کنندگان نموده و عموما آرد تولیدی این کارخانه بر مبنای درخواست مصـرف کننـدگان و با رعایت مشخصات مورد درخواست آنان تولید می گردد.

نرخ گندم صنف و صنعت نیازمند بازنگری است؟

شرکتهایی همچون جوانه شوشتر که در راستای تولید آرد تخصصی گامهای علمی برداشته اند در حوزه مشتری یابی و تحقیق بازار نیز فعالیتی دو چندان کرده اند. مدیران اینگونه واحدها نظرات شنیدنی در خصوص خرید و فروش آرد صنف و صنعت دارند. گفتگوی اختصاصی نگاشته با مهندس سید مرتضی سنادی زاده می خوانید.

سنادیزاده در ابتدا به نرخ گندم صنف و صنعت پرداخت و گفت: بهای تولید آرد های صنف و صنعت با توجه به بهای گندم فروخته شده به کارخانجات در حد مطلوب نـبوده و عمـوما مورد اقبـال خریـداران آرد قرار نمی گیرد.

بسیاری از خریـداران آرد حاضر به تغیـیر نوع آرد و کاهش کیفیت محصـولات خود می باشند زیرا پرداخت بهای آرد تولید شده برای آنان سنگیـن بوده و قیمت تمام شده محصـولات آنها را افزایش خواهد داد و لازم است در امر تخصیص بهاي گندم برای تولید آردهای صنف و صنعت تجدید نظر گردد.

 ضرورتهای تولید آرد صنف و صنعت در کارخانجات/ نرخ گندم صنف و صنعت

مدیر عامل جوانه شوشتر در ادامه به ضرورتهای تولید آرد تخصصی با کیفیت پرداخت و گفت: تولید آردهای ویـژه خصـوصا در زمینه صنـف و صنعت گـستره وسیــعی داشته و برای محصولات مختلـف می توان انواع آرد را بصورت تخصصی تولید نمود اما این امر زمانی میسر خواهد بود که همزمان چهار عنصر اصلی مواد اولیه، تکنولوژی تولید، آزمایشگاه کنترل کیفیت مجهز و در نهایت نیروی انسانی ماهر و دوره دیده در کارخانه وجود داشته باشد تا هماهنگی لازم برای تولید انواع آرد با انواع مشخصات بوجود آید.

در کشور ایران میزان تنوع تولید عموما محدودیت بیشتری خواهد داشت زیرا عمده ترین عامل که همان مواد اولیه یا گندم می باشد بصورت عمومی در تمام ایران فاقد مشخصات کیفی لازم برای تولیـد انواع آرد می باشد و بهمین دلیل لازم است که اولا تولید انواع آرد قدری محدود و مشخـصا بر عهده مناطق دارای امکـانات باشد و دوما مشتریان و مصرف کنندگان آرد نیـز لازم است در مسیر بهبـود شرایط محـصولات خود عواملی مانند تغییر فرمولهای تولید و تغییر شرایط تولید را اجرا نمایند تا بین آرد تولیدی و محصولات پایین دستی همخوانی لازم ایجاد گردد و بتوان از شرایط عمومی کشور برای تولید آرد استفاده نمود.

افزایش مصرف آرد صنف و صنعت در جامعه در 6 ماهه دوم سال

وی با اشاره به افزایش مصرف آرد صنف و صنعت در جامعه در 6 ماهه دوم سال و به تبع آن ایجاد فرصت مناسب برای کارخانجات برای تولید بیشتر این نوع آرد، به آمادگی آرد جوانه شوشتر برای تولید بیشتر آردهای تخصصی اشاره کرد و گفت:  در شرکت تولیـدی آرد جوانه براي تولید آرد صنـف و صنعت،  اولین اصل که داشتــن مواد اولیه مناسب می باشد

با استفاده از گندم قوی و مناسب استان خوزستان بطور کلی رعایت شده و علاوه بر آن تجهیز کامل آزمایشـگاه کنترل کیفیت به انواع تجـهیزات رئـولوژی خمیر و تشخیـص حساس ترین مشخصـات موجود در آرد در امر تولید و یا اصـلاح آرد مورد نیاز مشتـریان اقدام می نماید که به این عـوامل استفـاده از نیروی انســانی آموزش دیده و عملکرد تولید بر مبنای اصول علمی آسیابانی و استفاده از ماشين الات مدرن اسياباني ساخت شركت بولر را نیز باید اضافه نمود .

به این ترتیب در فصول مختلف سال که میزان مصرف انواع آرد های صنفــی و صنعتی افزایش می یابد به شرکت آرد جوانه نیز آمادگی خدمت رسانی به مشـتریان خود را به جهت تولید کیفی و مورد نظر آنها خواهد داد.

چگونه دست دلالان از بازار آرد و نرخ گندم صنف و صنعت کوتاه می شود؟

این فعال صنعت آرد به دلایل اصلی ورد دلالان به تجارت آرد صنف و صنعت پرداخت وگفت: اصولا برای هر محصولی دو عامل سبب ایجاد بازارسیاه و یا حضور دلال خواهد شد که این عوامل عبارتند از اولا قیمت و بهای متفاوت و دوما عدم دسترسی مناسب به محصول. متاسـفانه در ایران هر دو عامل فوق بصورت نامناسبـی ایجاد شـده است

و علاوه بر چند قیمتی بودن آرد و عدم تناسب قیمت آرد با هزینـه های تولید در مشتریان آن و همچنیـن عدم دسترسی کامل به مقـدار و یا نـوع آرد مورد نظـر آنان زمینــه بسیار مساعدی برای فعالیت دلالان ایجاد شده است که تنها راه حل حـذف آنها از بازار آرد می تـواند همگـون شدن و یکنواخت شدن بهای انواع آرد به همراه دسترسی و توزیـع منـاسب آن در سطح بازار باشد و حذف انواع محدودیت ها برای استفاده از انواع آرد  می توانـد راه حل حذف دلالی دراین زمینه باشد.

ساماندهی بازار آرد در ایران نیازمند الگوبرداری از سایر کالاها

سنادیزاده در پایان به ارائه راه حل ساماندهی بازار آرد در ایران پرداخت و یادآور شد: بازار تولید و مصرف آرد در کشور ایران نیز همانند سایر کالاها بصورت آزادانه تر و با توانایی بیشتر در تولید و عرضه آن با قیمت و کمیت مورد نیاز بازار صورت خواهدپذیرفت.

بطور حتم مصرف کنندگان آرد نیز در این زمینه باید شرایط تولید خود را ارتقا داده و خود را با نوع گندم و آرد تولیدی در کشور هماهنگ سازند ضمن آنکه سازمانهای متولی و ناظر بر تولـید نیز لازم است بر مبنای اصول علمی و همچــنین نیازهای موجـود در واحدهای تولیـدی اقدام به تدوین اسـتاندارد ها و دستـورالعمـل ها نموده تا مواد اولیـه ارسالی به کارخانجات آرد و یا مصرف کــنندگان آرد بدرستی و با میزان و کیفیت منـاسب تحویل و تبدیل گردد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا