بین‌المللیتازه‌های کشورهاشماره 67غلاتگندم

چرا ایران از بازار غلات آفریقا سهمی ندارد؟

 بازار غلات آفریقا جنوبی از اقتصادهای بزرگی است که بازاری نوظهور دارد و بخش رسمی اقتصاد آن متكی به معدن، تولید، خدمات و كشاورزی پیشرفته است. این کشور به دلایل متعدد توانسته یکی از پیشروترین کشورهای قاره آفریقا باشد. همچنین به دلیل داشتن سواحل مشترک با دو اقیانوس اطلس و هند و قرارگیری در راه تجاری کمپانی هند شرقی، از موقعیت استراتژیک ویژه‌ای برخوردار است. نگاشته در این شماره برای آگاهی از وضعیت تجارت ایران با آفریقای جنوبی و پتانسیل‌های موجود در این بخش با مهندس هدایتی، رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی به گفت‌وگو پرداخته است.

به گفته هدایتی، نبودِ روابط بانکی، تجارت ایران با آفریقای جنوبی را با چالش روبه رو کرده است. از سوی دیگر، در حال حاضر هیچ گونه خط کشتیرانی و پرواز مستقیم از ایران به آفریقای جنوبی برای انجام مبادلات تجاری وجود ندارد.

لذا تجار ایرانی در چنین شرایطی با فرض پیدا کردنِ مشتری و جلب رضایت آنان، مجبور هستند که کالاهای صادراتی یا وارداتی خود را از مسیرهای دیگر به مقصد آفریقای جنوبی حمل کنند. در نتیجه انتقال کالا از روش غیر مستقیم، هزینۀ ارسال کالا را به صورت قابل توجهی افزایش می‌هد.

صفر تا صد صادرات کالا از ایران به آفریقای جنوبی

برای روشن شدن موضوع، بهتر است مثالی بزنیم؛ یک کانتینر از مبدأ ایران برای رسیدن به آفریقای جنوبی باید از کشور امارات یا بنادر دیگر استفاده کند که برای هر کانتینر حدود 14 هزار دلار آب می‌خورد. از سوی دیگر، کالای صادراتی باید تغییر هویتی دهد و در اصطلاح مبدأ آن تغییر کند. در واقع با تغییر اسناد، محمولۀ ارسالی با نامِ کشور ثانی برای مثال «امارات» وارد آفریقای جنوبی می‌شود.

لذا این موضوع، هزینۀ هنگفتی را به تولیدکننده تحمیل می‌کند و قیمت کالای صادراتی را نیز افزایش می‌دهد. در نتیجه با بالا رفتن قیمت، کالای صادراتی ایران از گردونۀ رقابت حذف خواهد شد. البته ایران، تجار هوشمند متعددی دارد که در حال حاضر با وجود تحریم‌ها و معضلات بانکی، با آفریقای جنوبی مراودات تجاری دارند.

بازار غلات آفریقا؛ فرصتی ناب برای خریداران گندم

هدایتی در باره پتانسیل‌های آفریقای جنوبی در بخش کشاورزی و غلات گفت: کشور آفریقای جنوبی یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان غلات در قاره آفریقا است که بالطبع نیز بیشترین مصرف گندم را دارد. این در حالی است که ایران با وجود نیاز به واردات غلات، به دلیل نبودِ خط کشتیرانی مستقیم و افزایش قیمت، این بازار را از دست داده است.

لذا در صورت راه‌اندازی خط کشتیرانی، ایران می‌تواند از امتیاز آفریقای جنوبی در بخش تولید غلات بهره بگیرد.

صادرات 146 میلیون دلاری ایران به آفریقای جنوبی 

هدایتی در باره حجم تجارت ایران و آفریقای جنوبی گفت: حجم صادرات ایران و آفریقای جنوبی در 9 ماه نخست امسال حدود 146 میلیون دلار بوده که نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است. البته با توجه به تغییر هویتی برخی کالاهای صادراتی، بخشی از حجم صادرات در آمار رسمی لحاظ نمی‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: عمده‌ترین کالای صادراتی ایران به آفریقای جنوبی، محصولات پتروشیمی و قیر بوده است که به دلیل افزایش قیمت حمل و نقل، از رقابت خارج شده است و برخی شرکت‌های آفریقایی نیز به دلیل تحریم‌ها و مسائل سیاسی، تمایلی به برقراری رابطۀ تجاری با ایران ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود تحریم‌های آمریکا، ایران می‌تواند روابط خوشبینانه‌ای با آفریقای جنوبی داشته باشد، گفت: خوشبختانه ایران و آفریقای جنوبی از دیرباز دوستی دیرینه‌ای داشتند و در حال حاضر نیز روابط سیاسی میان دو کشور بسیار حسنه است. اما با این حال، قوانین آفریقای جنوبی نمی‌تواند به بخش خصوصی حاکمیتی دستور دهد و آنان بر مبنای قانون تجارت تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا