اخبار علمیشماره 83غلاتگندم

چرا اجرای قانون درج وزن خالص بدون تلورانس بر محصولات صنایع غذایی امکان‌پذیر نیست؟

تولیدکنندگان صنعت غذا در چاه ویل بدبینی گیر افتاده‌اند!

بر اساس اعلام رئیس مرکز اندازه‌شناسی، اوزان و مقیاس‌ها، تولیدکنندگان ملزم به درج وزن خالص محصول تولیدی بر روی محصولات بسته‌بندی‌شده هستند و رعایت دو استاندارد ۱۶۳۸۱ و ۷۵۹۲۱ در تولید انواع محصولات بسته‌بندی‌شده در یکصد و شانزدهمین جلسه شورای عالی استاندارد در آذرماه ۱۴۰۱ مصوب و دستورالعمل اجرایی آن نیز به تولیدکنندگان ابلاغ شده است.

لذا بر اساس این مصوبه، تمامی تولیدکنندگان موظف به رعایت این دو استاندارد در محصولات تولیدی هستند و از زمان انتشار رسمی آگهی این مصوبه، تولیدکنندگان ۹ ماه فرصت دارند تا خطوط تولیدی خود را متناسب با استانداردهای اجباری تعیین‌شده، انطباق دهند.

نگاشته در این شماره برای واکاوی این موضوع با دکتر رسول قملاقی، مدیرعامل صنایع غذایی هانابل گفت‌وگو کرده است

به گفته قملاقی، در حال حاضر این قانون هنوز با جزعیات اعلام نشده و سازمان استاندارد هدف از اجرای این قانون را شفاف‌سازی نکرده است. لذا برای بررسی درستی و عملی شدن این قانون باید ابتدا بدانیم هدف قانونگذار چیست و اینکه چه مشکلی در حال حاضر وجود دارد که با این قانون قرار است برطرف و یا اصلاح شود.

در تمام کشورهای جهان برای موضوع اندازه‌گیری، روش‌ها و استانداردهای جامع و بین‌المللی وجود دارد که از آنها به عنوان منبع استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانیم تمامی هفت واحد اندازه گیری مهم جهان در سازمان SI استانداردسازی شده است و تمامی استانداردهای اندازه‌گیری دارای حدود پذیر ( تلورانس) می‌باشند که برای منظورهای مختلف بر اساس استانداردهای سختگیرانه و سهل گیرانه این حدود پذیرش مشخص شده‌اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا