داخلیشماره 51گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

گندم عبور موقت؛ فرصتی طلایی برای کارخانجات آرد

گفتگو با مدیران یکی از معتبرترین تامین‌کنندگان گندم با کیفیت شرکت بازرگانی کیمیا تدبیر آریا

گندم عبور موقت؛ فرصتی طلایی برای کارخانجات آرد/ شرکت کیمیا تدبیر آریا یکی از تامین‌کنندگان مهم غلات، نهاده‌های دامی و گندم در کشور می‌باشد که قادر است در کوتاه‌ترین مدت، گندم مورد نیاز برای آسیابانان و مصارف صنف و صنعت را با کیفیت قابل قبول از روسیه، آسیای میانه و قزاقستان وارد کشور کند تا مسیر صادراتی آرد تولید ایران به کشورهای همسایه با هدف سوددهی و ارزآوری برای تولیدکنندگان و کشور مسیر پرفروغی را دنبال کند. به همین بهانه نگاشته جهت آگاهی از وضعیت خرید گندم عبور موقت و چالش‌های صادرات آرد با مدیران شرکت بازرگانی کیمیا تدبیر آریا به گفتگو پرداخته است.

گندم عبور موقت؛ فرصتی طلایی برای کارخانجات آرد

فرهاد بوذری، مدیر بازرگانی شرکت کیمیا تدبیر آریا و یکی از آسیابانان با سابقه کشور که کارنامه‌ای درخشان در صنعت آرد و تجارت غلات  در ابتدا در خصوص سابقه  این شرکت گفت: این شرکت مدت دو سال است که به صورت تخصصی در بحث واردات غلات و نهاده‌های دامی توانسته است به خوبی اعتماد مشتریان ایرانی و خارجی را کسب نماید و قراردادهای بزرگی همچون واردات سالانه 300 هزار تنی نهاده‌های دامی برای شرکت اتحادیه دامداران مرکزی و محموله 400 هزار تنی شرکت پشتیبانی امور دام را منعقد کند.

پتانسیل 30 هزار تنی شرکت کیمیا تدبیر برای واردات ماهانه گندم

بوذری با بیان اینکه این شرکت امسال دو کشتی گندم به ارزش هزار تن و 20 هزار تن ذرت و جو را وارد کشور کرده است، گفت: این مجموعه با برخورداری از امکانات گسترده قادر است تا ماهانه 30 هزار تن گندم و سایر نهاده‌ها را به صورت مستقیم از مزرعه و یا کشتی خریداری و به ایران وارد کند و در حال حاضر بزرگترین تولیدکنندگان آرد کشور نیز به واسطه خوش‌نامی شرکت کیمیا تدبیر آریا، خواهان عقد قرارداد با این شرکت در جهت واردات گندم مرغوب از روسیه هستند.

تحقق امکان فروش ریالی و ارزی گندم خارجی توسط شرکت کیمیا تدبیر آریا/

گندم عبور موقت

در بخش بعدی این گفتگو مهندس منصور عزتی، مدیرعامل شرکت بازرگانی کیمیا تدیبر آریا که  از جمله فعالان اقتصادی موفق  در امر بازرگانی انواع محصولات کشاورزی می‌باشد، به امکانات این شرکت برای نحوه تسویه مشتریان پرداخت و گفت: در حال حاضر امکان فروش ریالی و ارزی گندم خارجی به مشتریان در داخل کشور و امکان انتقال ارز به کشور روسیه از طریق کشور واسطه همچون ترکیه برای خرید غلات توسط شرکت کیمیا تدبیر آریا فراهم شده است.

چرا شرکت GTC  حاضر به پذیرش نیاز کشور به گندم خارجی نیست!

عزتی در ادامه با گلایه از عملکرد دولت و شرکت بازرگانی دولتی ایران نسبت به پذیرش نیاز کشور به گندم خارجی به صورت مداوم و طولانی‌مدت  جهت اختلاط با گندم داخلی گفت: بر اساس سیاست‌های دولتی واردات گندم به کشور ممنوع است؛ اما با این وجود، دولت سال گذشته برای مصرف داخلی اقدام به واردات حدود 3 میلیون تن گندم خارجی کرد که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال 99 این میزان واردات گندم خارجی به یک میلیون تن کاهش یافته است. لذا با توجه به کیفیت گندم‌های داخلی باید سالانه حدود 20 درصد گندم خارجی برای ارتقا کیفیت آرد به کشور وارد شود. به عقیده من نیاز کشور به گندم کیفی، یک نیاز مداوم و بلند مدت است و واردات گندم به هیچ وجه مقوله خودکفایی گندم را زیر سوال نمی‌برد و این دو مقوله باید به صورت موازی در برنامه‌ریزی‌های دولت دیده شود.

کاشت گندم به چه بهایی!

عزتی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه در راستای تحقق سیاست خودکفایی گندم در ایران، بسیاری از مزارع جو و دانه‌های روغنی به کشت گندم اختصاص داده شده است، افزود: این در حالی است که فرسایش خاک گندم به مراتب از دانه‌های روغنی بیشتر می‌باشد که این موضوع در کنار نبود مزیت نسبی برای تولید گندم منجر به تولید گندم بی‌کیفیت داخلی شده است و این عوامل منجر به روی آوردن کارخانجات آرد به واردات گندم عبور موقت و صادرات آرد آن شده است. البته به دلیل مشکلات ارزی، عمده ثبت سفارش‌ها برای واردات گندم خارجی با عدم تخصیص ارز مواجه هستند که خریداران باید با ارز آزاد نیاز خود را تامین کنند.

فروش دلاری آرد؛ ماحصلی مثبت برای پروژه گندم عبور موقت

در بخش پایانی مهندس بوذری در پاسخ به این سوال که آیا خرید گندم با ارز آزاد برای کارخانجات آرد صرفه اقتصادی دارد، گفت: با توجه به اینکه کارخانجات، آرد تولیدی را در ازای دریافت دلاری به کشورهای همسایه صادر می‌کنند، استفاده از ارز آزاد برای واردات گندم عبور موقت، نقطه‌ای بهینه در فعالیت تولیدی آنان است که در این میان موضوع بازگشت ارز صادرات به سیستم نیمایی به چالشی بزرگ برای کارخانجات آرد تبدیل شده است چراکه این گندم با ارز آزاد خریداری شده و آنان باید عایدی صادرات خود را به سیستم نیمایی تزریق کنند.

وی در پایان در پاسخ به راهکار کارخانجات آرد برای عبور از بروکراسی‌های اداری و جبران کمبود نقدینگی برای تامین گندم خارجی گفت: کارخانجات آرد می‌توانند با تهیه اعتبارنامه در قالب ال‌سی از بانک‌های داخلی و یا ضمانت‌نامه‌های بانکی گندم خارجی را خریداری نمایند. همچنین تحویل گندم به صورت امانتی و دریافت آرد آن از کارخانجات بخشی از برنامه‌های آتی شرکت کیمیا تدبیر آریا برای کمک به کارخانجات آرد می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا