اتاق بازرگانیبین‌المللیتازه‌های کشورهاشماره65غلاتگندمگوناگون

واردات نهاده‌های دامی از روسیه به ایران در دام مشکلات لجستیک دریایی

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و روسیه

نهاده‌های دامی/ با تنش‌های به وجود آمده میان ایران و جمهوری آذربایجان، شاهد کارشکنی‌های این کشور در مقوله ترانزیت از ایران به روسیه هستیم. البته این کارشکنی‌ها خبر جدیدی نیست و بنا به گفته تجار، قبل از این هم وجود داشته و این روزها به اوج خود رسیده است. نگاشته میزبان محمدعلی یکتا، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و روسیه شده است تا در جریان آخرین اخبار تجارت میان ایران و روسیه قرار بگیرد.

 

سنگ‌اندازی آذربایجان بر سر راه تجارت ایران و روسیه

 

به گفته یکتا آذربایجان رقیب تجاری ایران در روسیه است و قطعاً علاوه بر موضع سیاسی که با ما دارد، در مقوله تجارت هم زیاد راغب نیست که ایران به سهولت به بازار روسیه دسترسی داشته باشد. لذا کارشکنی‌هایی را در بخش ترانزیت انجام داده است.

این فعال اقتصادی در خصوص نبود کشتی بزرگ برای واردات نهاده‌های دامی از روسیه به ایران گفت: در دریای خزر ظرفیت بارگیری کشتی به دلائل مختلف از جمله عمق کم ورودی بنادر به اسکله  حداکثر ۵ هزارتن است که این ظرفیت در حمل و نقل دریایی ناچیز محسوب می شود. لذا واردات نهاده‌ دامی از روسیه به ایران چندان از ظرفیت بالایی برخوردار نیست.

زلزله مشکلات لجستیک در تجارت ایران و روسیه

یکتا در خصوص وضعیت لجستیک ایران برای تجارت با روسیه اظهار کرد: متاسفانه لجستیک ایران در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و این موضوع سبب شده تا تجارت و ترانزیت کالا برای تجار و شرکت‌های حمل و نقل  مقرون به صرفه نباشد. از سوی دیگر، تقریباً صادرات ایران به روسیه در فصولی خاصی از سال دست خوش نابسامانی‌های حمل ونقل از طرف روسیه و تحمیل هزینه سنگین از طرف دلالان و واسطه‌ها می‌گردد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا