داخلیشماره 59گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

نهاده‌های تولید و دود هزینه‌های سرسام‌آور آن در چشم کشاورزان و تولید کشور

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور مطرح کرد

محمدشفیع ملک‌زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص تعیین تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم برای سال 1400 اظهار کرد: با توجه به اعتراض شدید کشاورزان و پیگیری تشکل‌ها به ویژه نظام صنفی کشاورزی نسبت به تعیین قیمت 4 هزار تومانی برای خرید تضمینی گندم در سال  1400 از سوی شورای اقتصاد، با همت کمیسیون کشاورزی مجلس و همراهی سایر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی، شورای جدید قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی شکل گرفت که با ابلاغ رئیس‌جمهور محترم این شورای 9 نفره به ریاست وزیر جهاد کشاورزی شروع به کار کرد که با اصلاح نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت 5 هزار تومان برای هر کیلوگرم گندم معمولی و پنج هزار و دویست تومان برای هر کیلوگرم گندم دوروم تعیین گردید و در حال حاضر، این نرخ در کل کشور قابل اجرا است.

نهاده‌های تولید و دود هزینه‌های سرسام‌آور آن در چشم کشاورزان و تولید کشور

 

وی با بیان اینکه امسال سال سختی برای کشاورزان به لحاظ کاهش بارش و نزولات جوی بود، گفت: با توجه به غلبه خشکسالی بر اکثر مناطق کشور، عملکرد کشاورزان به شدت کاهش پیدا کرد. از سوی دیگر، با توجه به حذف ارز دولتی از برخی نهاده‌های تولید و کشاورزی مانند کود و سموم شیمیایی، هزینه خرید این نهاده‌ها در برخی مواقع تا 600 درصد افزایش پیدا کرد. بعنوان مثال یک کیسه کود شیمیایی فسفاته از قیمت 80 هزار تومان به 500 هزار تومان رسید و محدودیت در استفاده موثر از کود و سموم شیمیایی و سایر ریزمغذی‌ها منجر به کاهش عملکرد کشاورزان گردید. لذا در این شرایط، قیمت تمام شده محصولات نیز با افزایش روبه رو شد.

فاکتوهای مهم برای نرخ گذاری گندم و نهاده های تولید

ملک‌زاده ادامه داد: با توجه به شرایط حاکم بر کشور، نمیتوان بدون برنامه‌ریزی و منطق برای محصولات کشاورزی قیمت تعیین کرد و باید در نرخ‌‌گذاری گندم فاکتورهای لازم را مدنظر قرار داد ازجمله به عواملی همچون قیمت نان و میزان بودجه در نظر گرفته شده توسط دولت توجه کرد. لذا بر اساس این موارد، شورای اقتصاد به این نتیجه رسید که قیمت 5 هزار تومان را برای نرخ خرید تضمینی گندم تعیین نماید.

وی در خصوص هزینه‌ دولت برای واردات گندم اظهار کرد: با توجه به اختلالات ارزی، هزینه واردات محصولات کشاورزی به ویژه گندم به شدت افزایش پیدا کرد و قیمت هر کیلوگرم گندم وارداتی برای دولت حداقل  8 تا 9 هزار تومان تمام می‌شود. از سوی دیگر، بنا نیست که نرخ خرید تضمینی گندم فقط بر اساس قیمت تمام شده واردات تعیین گردد، قاعدتا قیمت محصولات باید بر اساس هزینه‌های واقعی تولید و میزان تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران تعیین گردد.

ملک‌زاده در پایان خاطرنشان کرد که دولت طبق نص صریح قانون خرید تضمینی، قبل از شروع فصل زراعی و کاشت محصولات کشاورزی، موظف است یک قیمت عادلانه و منطقی را برای خرید تضمینی محصولات اساسی تعیین و از طریق رسانه‌های عمومی اعلام نماید تا با تشویق و ترغیب کشاورزان ضمن آگاهی لازم از میزان قیمت، تولید را به سمت محصولات اساسی از جمله گندم، جو، کلزا، چغندرقند و ….. سوق داده و با رسیدن به خوداتکایی، مشکلات تولید را به حداقل برسانیم.

ناگفته نماند چنانچه این اتفاق رقم بخورد الگوی کشت در کشور بطور خودکار اجرا خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا