شماره 79گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندمماکارونی

مواجهه با 30 درصد کاهش نرخ ارز و 30 درصد رانت جهت واردات در کشور!

در دیگر کشورهای دنیا و حتی کشورهای همسایه ایران، برای صادرات غلات جایزه صادراتی در نظر می‌گیرند اما متأسفانه با توجه به سیاست غلط اقتصادی کشورمان، نه تنها جایزه‌ای برای صادرات در نظر گرفته نشده است بلکه برای آن تنبیه گذاشته‌اند.

نجفیان، رئیس هیئت مدیره هلدینگ شمس آذر با بیان مطلب بالا در گفت‌وگو با خبرنگار نگاشته اظهار کرد: در وضعیت فعلی که محصول ماکارونی را با نرخ جهانی و دلار بیش از 40 هزارتومان تولید و صادر می‌کنیم، باید ارز آن را در سامانه نیما حدود 30 هزارتومان عرضه کنیم لذا این موضوع به نوعی ضرر و تنبیه صادراتی محسوب می‌شود. از سوی دیگر به ایجاد رانت جهت واردات منجر می‌شود، زیرا واردکنندگان با دلار 30 هزارتومانی کالاهای وارداتی را عرضه نمی‌کنند!

وی افزود: با وضعیت پیش‌آمده به رغم تغییر و تعدیل نرخ صادرات ماکارونی، امکان صادرات این محصول همچنان غیرممکن است و تنها کشور در دنیا هستیم که 30 درصد تنبیه برای صادرات و 30 درصد رانت برای واردات وجود دارد و این برخلاف اصول اقتصادی است.

تولیدکنندگان ماکارونی کشور با 40 درصد ظرفیت فعالیت دارند

نجفیان تصریح کرد: در سال جاری با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها و کمبود سرمایه در گردش، تولیدکنندگان ماکارونی با حدود 40 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند و نرخ سود آنها نیز 5 درصد است لذا در این  وضعیت چگونه 30 درصد ضرر پس از صادرات را باید تحمل کنند! این موضوع به نوعی چوب لای چرخ صنعت گذاشتن است و مسئولان با تصمیم‌گیری‌های غیراقتصادی خود مانع صادرات کشور و حضور محصولات آن در عرصه بین‌الملل می شوند.

وی با اشاره به این موضوع‌که صنعت ماکارونی و شیر در کشور جزء صنایع پیشرو است و سابقه صادرات به 25 کشور دنیا را دارند، گفت: دولت باید از تصدی‌گری‌های خود دست بردارد، زیرا اقتصاد دستوری در هیچ کشوری نتیجه مطلوب نداشته است و باید سازوکار عرضه و تقاضا وجود داشته باشد و در این صورت است که نرخ ها نیز تعدیل می‌شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا