آردآردسازانداخلیشماره 72گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

بازار ایران مستعد قاچاق ارد معکوس است

مدیرعامل شرکت تولیدی بازرگانی آرد پویا قم مطرح کرد

قاچاق ارد/ یکی از مشکلات اصلی دولت در سروسامان دادن به اقتصاد کشور مربوط به یارانه‌ها است. البته در اینجا چالش اصلی به یارانه‌های پنهان بازمی‌گردد.

امروزه کمتر کارشناس اقتصادی پیدا می‌شود که به اثرات منفی این نوع یارانه بر اقتصاد و به طور کلی بر جامعه اذعان نداشته باشد. به همین منظور نگاشته با مهندس مدواری، مدیرعامل آرد پویا قم در خصوص آزادسازی صنعت گندم، آرد و نان به گفت‌وگو پرداخته است.

به گفته مدواری دولت‌های قبل تصمیم به آزادسازی داشتند اما دولت سیزدهم بود که با تصمیم جسورانه و انقلابی خود به این موضوع جامه عمل پوشاند. البته این طرح در صورتی موفق خواهد شد که بر اساس تفکرات کارشناسی و بهره‌مندی از زیرساخت‌های مناسب پیش رود؛ در غیر این صورت مثل طرح کشت قراردادی گندم صنف و صنعت با عدم استقبال آسیابانان مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: تا زمانی که یارانه گندم پابرجا باقی بماند باید شاهد فساد، رانت و قاچاق گسترده در این صنعت باشیم. علاوه بر این یکی دیگر از مزایای آزادسازی از بین رفتن تفاوت فاحش قیمت آرد یارانه‌ای و آرد آزاد است. همچنین با رقابتی‌تر شدن فضای کسب و کار بین نانواها، کیفیت نان نیز افزایش می‌یابد.

مدواری در خصوص طرح فروش کیلویی نان گفت: طرح فروش کیلویی نان به ضرر دولت، نانوا هزینه‌ها و همچنین مصرف‌‌کننده نهایی خواهد بود چراکه دورریز نان در این حالت افزایش می‌باید که جبران هزینه‌های آن نیز بر عهده دولت است. از سوی دیگر، با توجه به افزایش (بطور مثال اضافه شدن نیروی کار مخصوص توزین نان) نانوا نیز قادر به جبران مخارج خود نخواهد بود و در نهایت مصرف کننده هم از نانِ با کیفیتی بهره‌مند نخواهد شد (نانِ خمیر یا نیم پخت تحویل مشتری خواهد شده)

 

 

حراج ارز کشور با صادرات ماکارونی یارانه‌ای

وی با اشاره به قاچاق ارد یارانه‌ای صنف و صنعت در سال گذشته گفت: متاسفانه سال گذشته ماکارونی‌های تولید شده با آرد یارانه‌ای به صورت گسترده و قانونی صادر گردید. در حالی که این موضوع به معنای حراج ارز کشور بود و سرمایه و حق مردم به جیب تولیدکنندگان رفت.

مدواری با اشاره به قاچاق معکوس ارد در کشور گفت: در حال حاضر به دلیل مسائل جهانی، آرد ایران مستعد قاچاق معکوس شده است. به گونه‌ای که آرد حاصل از گندم وارداتی یارانه‌ای با ارز آزاد به خارج از کشور صادر می‌گردد.

 

پرداخت سفته در ازای دریافت گندم صنف و صنعت

وی در خصوص فرجه 89 روزه شرکت بازرگانی دولتی ایران برای بازگرداندن وجه گندم صنف و صنعت گفت: فرجه ۸۹ روزه دردی را دوا نمی‌کند؛ به نظر بنده اگر در ازای دریافت سفته، گندم صنف و صنعت را در یک مرحله به صورت امانی نسبت به توانایی و ظرفیت تولید به کارخانجات تحویل دهند(تا یکسال) و بدین صورت کارخانجات هم متعهد به پرداخت وجه گندم امانی در پایان یکسال هستند چرا که تفاوت زیادی میان تامین نقدینگی خرید ۱۰۰۰ تن گندم صنف و صنعت در گذشته و امروز وجود دارد؛ بطور مثال شاید در حال حاضر برخی کارخانجات باید کل سرمایه در گردش خود را فقط برای خرید ۱۰۰۰ تن گندم بپردازند.

وی ادامه داد: در دی ماه سال ۸۹ دولت وقت با شروع هدفمندی یارانه‌ها، آرد را تک نرخی کرد اما متاسفانه دیری نپایید که این طرح مُنتَج به نتیجه دلخواه نشد و به روال سابق بازگشت. لذا اگر این سیاست تداوم داشت حال صنعت آسیابانی کشور ناخوش احوال نبود.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا