داخلیشماره 25گفتگوگفتگو با بخش خصوصی

زمین های کشت گندم در خوزستان فریادش به گوش مسئولان نمی رسد!

در گفت‌وگو با مدیرعامل زمرد آرد ایذه

بیش از 20 سال ازمطرح شدن طرح احیای زمین های کشاورزی و اصلاح سیستم آبیاری و آبرسانی و زهکشی 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری در استان خوزستان می گذرد.

طرحی که تا کنون بیش از 30 درصد آن اجرایی شده و با اختصاص بودجه 5/1 میلیون دلاری با موافقت مقام معظم رهبری، سرعت بیشتری در تکمیل و اجرا قرار گرفته است.

مهندس پور ارشد مدیرعامل شرکت زمرد آرد ایذه در گفت وگو با نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق گفت: توجه ویژه مقام معظم رهبری به کشاورزی این استان، بزرگترین دلگرمی فعالان این صنعت است اما اینکه تا چه اندازه وزارتخانه ها و سازمان های مسئول در راستای تحقق این طرح و احیای کشاورزی استان همکاری می کنند، جای سوال و تامل دارد!

تعاونی های روستایی به استانداردها اشراف ندارند!

به گفته پور ارشد شرکت تعاونی روستایی به عنوان مباشر شرکت بازرگانی دولتی ایران، متاسفانه موفق به ایجاد بسیاری از زیرساخت ها نشده است و محصولات خریداری شده توسط این سازمان در فضایی غیر استاندارد و رطوبت زا ذخیره می شود چراکه اغلب پرسنل این شرکت دانش و اطلاعات کافی در این زمینه از فعالیت نداشته و به استانداردها اشراف درستی ندارند.

وی ادامه داد: استان خوزستان ظرفیت بالقوه ای درتولید گندم دارد و طی یک برنامه 5 ساله، این استان می تواند به ظرفیت بیش از 5 میلیون تن تولید گندم برسد. از سوی دیگر وجود سد کرخه موجب تسریع اجرای طرح 550 هزار هکتاری مطرح شده توسط مقام معظم رهبری می شود که در صورت تحقق، علاوه بر اشتغالزایی بالا در استان خوزستان شاهد افزایش میانگین تولید گندم نیز خواهیم بود.

ایندکس پایین و گلوتن نامتعادل گندم خوزستان ، هر خریداری را منصرف می کند

مدیر عامل زمرد آرد ایذه با اشاره به لابی قوی سازمان تعاونی روستایی در وزارتخانه و دولت، افزود: در زمانی که گندم با رطوبت بالا خریداری می شود، گندم های مرطوب با لودر دپو شده و در فضایی تحت فشار و بدون اکسیژن، انباشته می شوند زیرا رشد جوانه گندم موجب صدمه به محصول می شود و بار میکروبی آن را بالا می برد. به محض ورود گندم به کارخانه با نم اولیه دوباره شاهد افزایش اسید گندم هستیم.

در این شرایط گندمی که دارای افت 2 و 1 می باشد به افت 10 و 7 نزدیک می شود. متاسفانه در سال گذشته خریدار عراقی که برای خرید گندم مراجعه نموده بود نتوانست 100 تن گندم مرغوب با نرخ تنی 160 دلار پیدا کند چرا که ایندکس پایین و گلوتن نامتعادل از جمله مواردی است که هر خریداری را منصرف می کند.

موارد مکتوب شده اگر در یک دوره دقیق و بدون جانب گیری مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد صحت و سقم آن، بیشتر روشن میشود. در صورت وجود گندم با کیفیت مسلما با عملیات پیشرفته آسیابانی و نتایج دقیقی که از طریق آزمایشگاه به دست می آید.

قطعا می توان به شاخصه های اصلی کیفی گندم دست یافت. در این میان ناظرین وزارت بهداشت با علم به مسئله شاخصه های کیفی گندم متاسفانه از نقص گندم های تعاونی روستایی چشم پوشی می کنند و مراجعی همچون سازمان غذا و دارو علی رغم نمونه برداری نامحسوس و آزمون محصول در مسأله کیفیت گندم آن هم در فصل خرید و جمع آوری در مراکز خرید ورود نمی کنند؟ این عدم نظارت تاثیر بسزایی در افت کیفی محصول ورودی به کارخانجات آرد دارد.

واگذاری گندم بذری به بخش خصوصی اشتباهی بزرگ است

این فعال صنعت آرد در ادامه به کیفیت گندم بذری اشاره کرد و گفت: بذر گندم 3 هزار تومانی بدون بوجاری مناسب و با انواع فضولات دپو می شود. در حال حاضر گندم بذری که با قیمت3 هزار تومان برای هر کیلو به گندمکاران فروخته می شود، کیفیت بسیار پایینی داشته که به هیچ وجه مناسب کشت نیست.

در این میان سازمان جهاد کشاورزی بذر را رها کرده و آن را به بخش خصوصی واگذار کرده است و انجام این کار، اشتباه بزرگی است. گندم بذری با گندم خوراکی از نظر برداشت و کمباین کاملا متفاوت است.

نباید برداشت به نحوی باشد که به جوانه گندم بذری آسیب برسد چرا که قوه نامی گندم کم شده و درصد رشد گندم کاهش می یابد. موضوع دیگر که جهاد کشاورزی باید به آن توجه کند، زمان برداشت است.

به یاد دارم که گندم ایذه جزو برترین برندهای گندم کشور بود و پدرم پس از برداشت گندم مستقیم آن را به خریدار کویتی می فروخت و گندم ایذه حداقل 40 درصد گران تر فروخته می شد. اما امروز گندم ایذه به دلیل باران کم و برداشت زود هنگام، اجازه رشد نمی یابد و کمباین ها با هجوم به زمین ها، گندم نرسیده را درو می کنند و در حالی که خوشه ها هنوز نرسیده اند به همراه کاه و کلش برداشت می شوند.

توالی کشت گندم خوزستان ، زمین های کشاورزی را نابود کرده

مدیر عامل زمرد آرد ایذه در خاتمه طول زمان کشت را یکی از مسائل مهم دانست و افزود: شمال و شمال شرق خوزستان مناطقی همچون ایذه، مسجد سلیمان، رامهرمز، لالی، تماماً زمین های دیم هستند و 3 سال یکبار برای کشت مناسب هستند و بهتر است هر از چند گاهی دانه های روغنی در آن کشت شود. اگر ترتیب کشت با نظارت سازمان جهاد کشاورزی صورت پذیرد قطعا تناژ تولید از5/1 میلیون تن دانه روغنی به 4 میلیون تن می رسد و از سوی دیگر شاهد افزایش میانگین تولید گندم نیز خواهیم بود.

نگهداری دانه های روغنی مستلزم توجه ویژه ای است اما متاسفانه جهاد کشاورزی محل ذخیره سازی دانه های روغنی را ندارد و همین امر احتمال کپک زدگی و خراب شدن آنها را بیشتر می کند، به دلیل عدم وجود سیلوی مناسب جهت ذخیره دانه روغنی و همچنین مشکلاتی که کشاورزان در فروش دانه های روغنی با آن مواجه اند لذا کشاورزان اغلب تمایل به کشت گندم دارند و همین توالی کشت گندم، زمین های کشاورزی را نابود می کند.

مسئله آخر تهیه کودهای کشاورزی است؛ یک هکتار زمین برای کشت متوالی گندم نیاز به 20 کیسه کودفسفات دارد. کیسه 50 کیلویی کود فسفات امروز بیش از 140 هزار تومان است و کشاورزان توان خرید آن را ندارند.

وی در خاتمه یادآور شد که ناله زمیهای کشاورزی خوزستان را باید دریابیم و مسئولان امر باید متوجه این ثروت ملی برای کشور باشند. وی تاکید کردکه در ساماندهی کشاورزی این استان از فعالان بخش خصوصی و تجربه طولانی آنها می توان بهره برد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا