بین‌المللیتجارت غلاتشماره ۹۳غلاتفراورده های غلاتكشاورزی و غلاتلجستيك غلات

هم‌زمان با GrainCom، فرمول بازیگران بازار غلات، در ژنو رقم می‌خورد!

گفت‌وگوی اختصاصی با مدیر اجرایی GrainCom

شرکای شرکت GrainCom Events SA با بیش از ۱۴۰ سال سابقه در صنعت غلات و دانه‌های روغنی، به نیاز بازار برای برگزاری رویدادی جدید در این صنعت با علاقه و انگیزه پاسخ دادند و به‌این‌ترتیب نخستین رویداد GrainCom در سال ۲۰۲۱ برگزار شد.

در حال حاضر و پس از اجرای موفقیت‌آمیز این رویداد، 2024 GrainCom در آستانه برگزاری است.

شرکت GrainCom Events SA مارس ۲۰۲۰ در ژنو سوئیس تأسیس شد. سه شریک این شرکت متشکل از آقای دن باسی (Dan Basse) مدیر شرکت AgResource شیکاگو که متخصص مشهور در صنعت غلات و دانه‌های روغنی است و آقای گرت-جان ون نورتویک (Gert-Jan van Noortwijk) که در گذشته به‌عنوان تاجر و کارگزار غلات و سال ۲۰۱۷ رئیس انجمن تجارت غلات و خوراک (GAFTA) بود و آقای جیمز دانسترویل (James Dunsterville) تاجر غلات، بنیان‌گذار شرکت‌های AgriNews و Agflow و رویداد GlobalGrain است. شرکای شرکت GrainCom Events SA با بیش از ۱۴۰ سال سابقه در صنعت غلات و دانه‌های روغنی، به نیاز بازار برای برگزاری رویدادی جدید در این صنعت با علاقه و انگیزه پاسخ دادند و به‌این‌ترتیب نخستین رویداد GrainCom در سال ۲۰۲۱ برگزار شد. در حال حاضر و پس از اجرای موفقیت‌آمیز این رویداد، 2024 GrainCom در آستانه برگزاری است.

رویکرد تیم GrainCom، پیش‌بینی آینده صنعت غلات است

James Dunsterville، مدیر اجرایی کنفرانس GrainCom ابتدا درباره اهداف اصلی ایناجلاس گفت: هدف شرکای GrainCom Events SA، برگزاری رویدادی آموزنده و آینده‌نگرانه است. در واقع با توجه به افزایش سرعت تغییرات در صنعت غلات و دانه‌های روغنی، مقوله پیش‌بینی آینده بسیار اهمیت یافته است؛ بنابراین با دعوت از کارشناسان ارشد به‌منظور ارائه دیدگاه‌های ارزشمند خود در خصوص آینده صنعت (از مزرعه تا سفره) به دنبال عملکرد بهتر در این صنعت هستیم. از سوی دیگر فعالان صنعت غلات نیز تمایل دارند فرصتی دوستانه برای شبکه‌سازی، بحث و گفت‌وگو، دیدار با دوستان قدیم و جدید داشته باشند و قطعاً GrainCom یک پلتفرم عالی برای این اهداف است.

پنل‌های GrainCom، ذره‌بینی برای پیش‌بینی آینده

James Dunsterville در خصوص نحوه انتخاب موضوعات اجلاس GrainCom، گفت: تیم GrainCom سعی دارد موضوعاتی را برای پنل‌های سخنرانی انتخاب کند که نه‌تنها به وضعیت فعلی جهان مربوط است، بلکه نگاهی به چشم‌انداز آینده نیز داشته باشد. هیچ‌چیز به مدت طولانی به همان شکل باقی نمی‌ماند. برای نمایندگان مهم است که دیدگاه‌های کاملاً عینی را از کارشناسان ارشد صنعت و همچنین از زمینه‌های گسترده‌تر به‌ویژه شامل ژئوپلیتیک و سیاست‌ها به دست آورند. امروزه فعالیت شرکت‌ها باید با قوانین و مقررات زیادی مانند انطباق، پایداری، تحریم‌ها و… مطابقت داشته باشد، بنابراین حائز اهمیت است که نمایندگان به این موضوعات به‌خوبی آگاه باشند. ما هرساله می‌کوشیم رویکرد خلاقانه داشته باشیم و اطمینان حاصل کنیم که محتوای پنل‌ها و ارائه‌دهندگان در جایگاه خود بهترین باشند.

ژنو؛ شهری برای تغییر فرمول بازیگران صنعت غلات

 مدیر اجرایی کنفرانس GrainCom در ادامه، ارتباط کنفرانس GrainCom با مجامع بین‌المللی را ارزیابی کرد و گفت: این کنفرانس در ژنو؛ مرکز صنعت غلات و دانه‌های روغنی برگزار می‌شود؛ شهری که شرکت‌های بین‌المللی، اعم از بازرگانان و خدمات در آن مستقر هستند؛ بنابراین فعالان این صنعت از کشورهای دیگر نه‌تنها برای حضور در کنفرانس GrainCom بلکه برای دیدار با بازیگران اصلی بین‌المللی این صنعت به ژنو می‌آیند. GrainCom ترکیبی بسیار گسترده از نمایندگان بخش‌های مختلف صنعت در سراسر جهان است. علاوه بر این تیم GrainCom سعی دارد در سخنرانی‌ها و پنل‌های خود تا حد امکان از کارشناسان بین‌المللی بهره بگیرد.

GrainCom؛ نقطه تلاقی مصرف‌کنندگان و بازرگانان

مدیر اجرایی اجلاس GrainCom در پاسخ به این‌که آیا این کنفرانس تأثیری بر تعامل تجار غلات با بازار مصرف‌کنندگان غلات و کشورهای خاورمیانه ازجمله ایران داشته است یا خیر، گفت: بله بسیار تأثیرگذار بوده است؛ زیرا یکی از جنبه‌های مهم GrainCom شبکه‌سازی است. این صنعت به مثابه یک خانواده بزرگ است؛ به همین دلیل، نمایندگان اجلاس از حضور و دیدار با دوستان قدیمی و برقراری ارتباطات جدید استقبال می‌کنند. امروزه بازارهای جذاب برای تجار، کشورهای مصرف‌کننده خاورمیانه و شمال آفریقا هستند. آن‌ها عمدتاً از منطقه دریای سیاه و ژنو، کالاهای موردنیاز خود را تأمین می‌کنند؛ بنابراین GrainCom مرکز دیدار مصرف‌کنندگان و تأمین‌کنندگان (بازرگانان) است. با توجه به این‌که یافتن تأمین‌کننده ثابت و قابل‌اعتماد دشوار است؛ بنابراین مصرف‌کنندگان را با چالش مواجه کرده که با حضور در GrainCom فرصتی برای مشارکت در این زمینه برای آن‌ها فراهم شده است.

پنل مصرف‌کنندگان غلات؛ جذاب‌ترین پنل برای تجار جهانی

وی در ادامه یادآور شد: GrainCom پنل ویژه‌ای برای مصرف‌کنندگان دارد و موضوع GrainCom2024 این است که «روندهای جدید مصرف‌کنندگان تا چه میزان بر استراتژی خرید تأثیر می‌گذارد؟ آیا ما فراتر از تأمین غذای مردم حرکت می‌کنیم و به تغذیه، کیفیت، پایداری، ایمنی، قابلیت ردیابی و بومی‌سازی بیشتر توجه می‌کنیم؟» همچنین از iranGrain برای ارائه یک پنل ویژه در خصوص ایران استقبال کرده‌ایم و امیدواریم کشورهای بیشتری در رویدادهای آینده GrainCom به این کار اقدام کنند.

GrainCom یک  گام  پیش‌تر از روندهای جهانی ادامه می‌دهد …

مدیر اجرایی کنفرانس GrainCom درباره آینده این کنفرانس و نقش آن در توسعه و ارتقای شبکه جهانی بین تجار و فعالان غلات گفت: درک این نکته مهم است که تیم مدیریتی GrainCom Events به رویداد و اجلاس به‌عنوان یک تجارت نمی‌اندیشد، بلکه هرکدام از اعضا در بازار غلات و دانه‌های روغنی فعالیت مستقلی دارند، بنابراین GrainCom را به‌طور کامل با نگاهی «از صنعت به صنعت» مدیریت می‌کنند. ما مشتاقیم که GrainCom ادامه یابد و حتی به مناطق دیگر گسترش پیدا کند؛ اما تنها درصورتی‌که تقاضایی وجود داشته باشد. در این خصوص اجلاس‌های زیادی وجود دارد و ما نیازی نمی‌بینیم که صرفاً برای برگزاری یک رویداد، کنفرانسی برگزار کنیم!  تلاش ما این است GrainCom را به‌عنوان رویداد جهانی حفظ کنیم و شاید حتی برای توسعه صنعت در حال تغییر، الهام‌بخش باشیم که این موضوع نه‌تنها شامل چگونگی تغییر محصول و عرضه ازنظر مکان و نوع غذا (حبوبات بیشتر، غلات کمتر) است، بلکه شامل نحوه تغییر تقاضا و سبک غذایی مصرف‌کنندگان نیز می‌شود؛ یعنی ضمن حفظ فعالیت شبکه جهانی، تلاش می‌کنیم یک گام پیش‌تر از روندها باشیم و درنهایت تمامی پیشرفت‌های صنعت غلات بر اساس خواسته مصرف‌کننده اتفاق می‌افتد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا