آردداخلیشماره 41غلاتگندمنانیادداشت

صنعت نان همچنان بر پله های اولیه پیشرفت!

یادداشتی از دکتر جهانگیری، دبیر انجمن افزودنی های صنایع غذایی ایران در حاشیه برگزاری نمایشگاه IBEX ۲۰۱۹

در سراسر کشورهای جهان، برگزاری نمایشگاه ها علاوه بر جلوه توان تولیدکنندگان با هدف ارزآوری به کشور برگزارکننده نمایشگاه صورت می گیرد. برگزاری نمایشگاه تخصصی آرد و نان (ibex) از الزامات رونق صنعت آرد و نان است چراکه موقعیتی برای عرضه توانمندی های داخلی ایجاد می کند و به مراتب راه را برای همکاری با دیگر کشورهای جهان به روی تولیدکنندگان داخلی هموار می کند.

خوشبختانه تولید ماشین آلات پخت و تکنولوژی مورد نیاز صنف نان صنعتی ازجمله نقطه قوت تولید ملی ایران محسوب می شود و به جرات می توان گفت که قابل رقابت با تولیدکنندگان اروپایی است. در ارزیابی میزان پیشرفت صنعت نان داخلی لازم به ذکر است که نان صنعتی در سفره جامعه امروزی در حال جا افتادن است و ذایقه مردم به سمت نان تست که ضایعات کمتری دارد، در حال تغییر است

صنعت نان همچنان بر پله های اولیه قرار دارد

اما صنعت نان همچنان بر پله های اولیه قرار دارد و پیشرفت لازم را طی نکرده است چراکه به نظر می رسد آنچنان که باید کیفیت نان در اولویت تولید قرار ندارد. در شرایطی که آرد یارانه ای در روند تولید قرار می گیرد، خود مانعی بر سر راه کیفیت و کاهش ضایعات می باشد که در صورت تولید این محصول با کیفیت نیز امکان افزایش قیمت برای آرد غیر آزاد وجود ندارد که خود باعث کاهش قیمت و در نتیجه حفظ سلامت مردم می باشد.

در سال های اخیر با تلاش فعالان صنعت در جهت آزادسازی آرد پیشرفت های خوبی شامل حال صنعت شده است که نتیجه آن کاهش ضایعات نان بوده است اما تا زمان آزادسازی کامل، مشکلات  آرد و نان به قوت خود باقی است و امکان ایجاد شرایط پیشرفت  فراهم نخواهد شد. هم اکنون احداث واحدهای زیرزمینی و توزیع  و سنتی در واحدهای زیر زمینی غیر قابل کنترل مراجع بهداشتی کشور، تهدیدی جدی در راستای سلامت جامعه است که تنها می توان با پیشرفت  در قالب صنعتی نمودن آن و نیز فراهم نمودن امکان بازرسی برای مقامات بهداشتی، در جهت حفظ سلامت جامعه قدم برداشت.

بدیهی ست که با وضعیت موجود قوانین نا کارآمد مالیاتی امکان جلوگیری از پیدایش واحدهای غیر رسمی و زیر زمینی که مخاطرات جدی برای سلامت مردم ایجاد می نمایند، کاری سهل نخواهد بود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا