شماره 79گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

صنعت آردسازی بیش از خط مدرن، به تعمیر و نگهداری مناسب نیاز دارد

مدیرعامل کارخانه آرد آریاکار:

کارخانه آرد آریاکار به عنوان اولین و قدیمی‌ترین کارخانه مدرن ایران از سال 1329 شروع به فعالیت کرده است و مهندس امیری نیز از سال 1398 به عنوان مدیرعامل کارخانه آرد آریاکار فعالیت خود را آغاز کرده است که در ادامه گفت‌وگوی ما با ایشان را می‌خوانید تا کمی بیشتر با کارخانه آرد آریاکار و خطوط تولید آن آشنا شوید.

ابتدا درباره این‌که کارخانه آرد آریاکار با وجود داشتن یکی از قدیمی‌ترین خطوط تولید آرد در ایران، چگونه همچنان آرد باکیفیت تولید می‌کند، مدیرعامل کارخانه آرد آریاکار برای ما توضیح داد: طی سفرهایی که به کشورهای آلمان، سوئیس، هلند و ایتالیا داشته‌ام، از حدود 15 کارخانه آرد بازدید کردم و آنچه به‌ویژه در کشور ایتالیا نظر مرا جلب کرد، این بود که یک کارخانه آرد که از دوران جنگ جهانی دوم باقی مانده بود و دارای والس‌هایی با بدنه چوبی بود؛ هرسال از نظر کیفی و مدیریتی به عنوان کارخانه برتر انتخاب می‌شد و جزو تولیدکنندگان برتر بود؛ درحالی که 7 کارخانه آرد دیگر ایتالیا که دارای مدرن‌ترین خطوط تولید بودند؛ موفق به دریافت این جایزه نشده بودند.

 

وی در ادامه افزود: ممکن است در حال حاضر خطوط مدرن و جدید، اپراتوری را آسان‌تر کرده باشند اما ما بر این عقیده‌ایم که فناوری آنها تغییر چندانی نداشته و مهم ترین عامل در کارخانه آرد، تعمیرات و نگهداری و رسیدگی به موقع به ماشین آلات است. البته گفتنی است؛ صنعت آردسازی با صنایع دیگر متفاوت است و شاید در صنایعی همچون صنعت شیر و ماکارونی وجود خط تولید مدرن و جدید تأثیرگذار باشد اما در صنعت آردسازی تنها منجر به اپراتوری و کنترل آسان‌تر می شود.

سرمایه گذاریهای جدید و طرحهای توسعهای کارخانه آرد آریاکار

امیری درباره به‌روزرسانی‌های انجام‌شده در کارخانه آرد آریاکار گفت: کارخانه آرد آریاکار از سال 1395 با توجه به اهمیت رعایت اصول محیط زیست و همچنین تغییرات در برخی ماشین آلات، اقدامات لازم مانند PLC کردن و جایگزین کردن باسکول های جدید به جای قدیمی را انجام داده است.

مدیرعامل کارخانه آرد آریاکار با اشاره به این‌که این کارخانه ظرفیت ذخیره‌سازی گندم خود را تا 15 هزارتن افزایش داده است، گفت: یکی از برنامه‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری‌های جدید این شرکت فعالیت در زمینه تولید آردهای تخصصی است که دپارتمان و نیروهای متخصص برای آن فراهم شده است و هدف این شرکت تولید انواع آرد سفارشی و تخصصی برای مشتریان خود است.

وی در پایان درباره آزادسازی گندم صنف و صنعت بیان کرد: در حال حاضر به رغم آزادسازی همچنان نقش دولت در این صنعت پررنگ است و تا زمانی که سایه دولت در صنعت آرد حضور داشته باشد، آزادسازی به معنای واقعی رخ نمی دهد و رقابت سالم ایجاد نمی‌شود و سرمایه‌گذاری‌های جدید نیز به دلیل سهمیه‌ای بودن کارخانه‌ها، اهمیت خود را از دست می دهند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا