داخلیشماره 42غلاتگفتگوگفتگوی ویژه

مراودات مالی سخت، تجارت را گرفتار واسطه گری می کند

در گفت و گو با مدیر بازرگانی خارجی شرکت ایران گارمنت؛

مراودات مالی سخت، تجارت را گرفتار واسطه گری می کند/ عمده فعالیت شرکت بازرگانی ایران گارمنت در حیطه واردات و صادرات کالاهای اساسی، صنعت کشاورزی و صنایع غذایی مرتبط می باشد. این شرکت واردات برنج، گوشت ، غلات، پنبه خام را در کارنامه کاری خود دارد که با کشورهای حوزه آمریکای جنوبی و کشور های حوزه CIS  در حیطه غلات، روغن خام و گوشت و از کشورهای پاکستان و هند در حوزه واردات برنج همکاری داشته است. همچنین این شرکت در حیطه صادرات با کشورهایی ازجمله روسیه، عراق، افغانستان، آذربایجان همکاری دارد و مقرر است با کشورهای پاکستان و هند برای تجارت دوطرفه در زمینه خشکبار، میوه تازه و محصولات کنسروی در آینده نزدیک وارد همکاری شود.

مراودات مالی سخت، تجارت را گرفتار واسطه گری می کند

مصطفی نوه سی، مدیر بازرگانی خارجی شرکت ایران گارمنت در خصوص گستره فعالیت این شرکت در حیطه تامین کالاهای اساسی بازار داخلی، بیان داشت: ایران گارمنت موفق شد در طول دوران فعالیت خود درصد قابل توجهی از حجم گوشت مصرفی و غلات و نهاده های دامی مورد نیاز بازار را تامین نماید اما در زمینه صادرات این شرکت با افت و خیزهای بسیاری مواجه بوده است که علت آن را می توان نرخ گذاری متفاوت میان کالاهای مختلف داخلی و نحوه برگشت ارز، نوسانات نرخ ارز دانست که چالش صادراتی و سختی مراودات مالی را تعریف می کند.

به گفته وی، غلات، عمده ترین حجم واردات را در گزارشات گمرکی به خود اختصاص می دهد و در سال های متفاوت، اغلب رتبه نخست را شامل می شود. در این میان ۷۰ تا ۸۰ درصد ذرت، ۵۰ درصد جو، ۸۰ درصد کنجاله سویا که مورد نیاز بازار داخلی محسوب می شود، از طریق واردات تامین می‌شود. در این میان با وجود شرایط سخت نقل و انتقال و مراودات مالی، تجارت را با چالش مواجه می کند. نتیجه این امر آن است که تاجران ایرانی توانایی همکاری با قدرت های تجارت جهانی را نداشته باشند و به تبع تجارت گرفتار واسطه ها می شود، لذا قیمت تمام شده برای بازار ایران افزایش خواهد یافت.

۸۰ درصد از نیاز خوراک دام و طیور کشور از طریق واردات تامین می شود

نوه سی در ارزیابی از بازار غلات و دانه های روغنی ایران، خاطرنشان کرد: طبق گزارشات وزارت جهادکشاورزی، خوشبختانه در سال های اخیر تولید داخلی کالاهای اساسی روبه رشد بوده است و براساس داده های موسسه پژوهش های برنامه ریزی ، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی این وزارتخانه هدفگذاریهای روشنی  را در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی جهت رشد در تولید کالاهای اساسی اتخاذ کرده است. این امر قدمی موثر در جهت نزدیک شدن به خودکفایی تامین خوراک دام و طیور در آینده خواهد بود چراکه هم اکنون ۸۰ درصد از نیاز خوراک دام و طیور کشور از طریق واردات تامین می شود.

عدم وجود ظرفیت لازم در بنادر شمالی کشور جهت تامین قدرتمند در بخش واردات نهاده های دامی و برقراری مراودات مالی

وی در ادامه افزود: صادرات و تجارت خارجی با کشورهای حوزه آمریکای جنوبی که عمده تامین کننده غلات و دانه های روغنی با آمار بیش از 50 درصد به شمار می رود، از سویی وجود تحریم ها و شراکت تجاری آمریکا با این کشورها لزوم تصمیم گیری جدی جهت تامین غلات و دانه های روغنی احساس می شود. در این راستا در سال های اخیر واردات غلات از کشورهای حوزه CIS رو به رشد بوده است اما ازسویی به دلیل ظرفیت پایین کشتی های دریای خزر و بنادر شمالی ایران، تنها بخشی از نیازهای داخلی می تواند رفع شود اما نمی توان مانند آرژانتین و برزیل قدرتمند حاضر شد.

برقراری ارتباط مستقیم با تامین کنندگان سرفصل اهداف شرکت ایران گارمنت

مدیر بازرگانی خارجی شرکت ایران گارمنت در خصوص اولویت های این شرکت در بحث هدف گذاری، اذعان داشت: ایران گارمنت در حوزه کالای اساسی فعالیت می کند و دارای پیشینه ارزشمند و کارنامه پربار است. این شرکت در نظر دارد در بخش تجارت خارجی با قیمت تمام شده پایین به ادامه فعالیت بپردازد تا مشتریان این شرکت بتوانند در کمترین زمان و مناسب ترین قیمت کالای خود را تحویل بگیرند. این شرکت در جهت حذف واسطه گری ها قدم برداشته است و اولویت آن ارتباط مستقیم با تامین کنندگان اصلی است تا بتواند اعتبار را سرفصل کار خود قرار دهد. تمرکز اصلی این شرکت بر صادرات کالا و افزایش مراودات تجاری بین المللی به صورت دو طرفه می باشد تا بتواند آنچه که ارزش صادراتی دارد به بازارهای جهانی عرضه نماید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا