شماره 81گفتگوگفتگوی ویژهگندم

سوغات رئیس جمهور از سرزمین اژدهای زرد برای بخش کشاورزی

سوغات رئیس جمهور از سرزمین اژدهای زرد برای بخش کشاورزی

سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به چین در وضعیتی که روزبه‌روز تحریم‌ها و تنگناهای غرب علیه ایران شدت می‌یابد، بارقه‌هایی از امید را برای تقویت تجارت و اقتصاد ایران روشن کرد، زیرا ایران در بخش تولید محصولات کشاورزی از ظرفیت خوبی برخوردار است. نگاشته در این شماره برای اطلاع از سوغات سفر رئیس جمهور به چین با ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران به گفت‌وگو کرده است.

به گفته قاسمی قرار نیست محور صادرات ایران به چین، محدود به محصولات کشاورزی باشد، هرچند که باید محور قرار بگیرد. در حال حاضر، صادرات شیلات ایران به چین مورد توجه قرار گرفته است. البته شیلات ایران چندین سال است که به چین صادر می‌شود. لذا با توجه به سفر رئیس جمهور به چین باید حجم مبادلات را در این زمینه افزایش دهیم.

از سوی دیگر به‌تازگی نیز صادرات مرکبات، عسل و لبنیات ایران به چین در حال راه‌اندازی است که باید به‌جدیت دنبال شود و ایران بتواند وارد بازار یک میلیارد و 400 میلیون نفری چین شود.

وی افزود: در حال حاضر زعفران و پسته ایران نیز به چین صادر می‌شود که این دو قلم، پیشانی صادرات ایران به چین است.

 

لزوم وضع تعرفه ترجیحی برای صادرات محصولات ایرانی به چین

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران درباره چالش‌های تجارت ایران با چین گفت: دولت ایران و طرف چینی باید در خصوص وضع تعرفه ترجیحی در بخش صادرات محصولات کشاورزی ایران به چین به توافق برسند تا از این طریق، ایران نیز از قدرت رقابت با سایر کشورهای حاضر در بازار چین برخوردار شود. برای مثال در حال حاضر، میان کشورهای حوزه «آ سه آن» با چین تعرفه ترجیحی برقرار است.

وی نخستین پیش‌شرط را امضای پروتکل‌های تجاری متوازن دانست که از ضعف‌های کشور در دیپلماسی اقتصادی است، چرا که دست‌کم تا امروز در حوزه کشاورزی کفه پروتکل‌های تجاری بیشتر به سمت کشور مقابل بوده است.

قاسمی از مواردی که در پروتکل‌های تجاری، کفه را به سمت طرف تجاری ایران سنگین می‌کند، به تعرفه‌های گمرکی برای محصولات کشاورزی اشاره کرد که همواره برای تجار ایرانی بیشتر و برای تجار خارجی کمتر بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که در دولت سیزدهم قراردادهای بین ایران و چین به امضا رسیده است، این قراردادها تا چه اندازه سودمند خواهند بود، گفت: مواردی از قراردادهای همکاری تجاری ایران و چین در حوزه کشاورزی وجود دارد مانند موافقت‌نامه‌های قرنطینه گیاهی یا قرنطینه دامی که با این کشور به امضا رسیده است، این موافقت‌نامه‌ها چه بسا راه را برای توسعه تجارت محصولات کشاورزی با چین هموار کنند، اما همان‌گونه که گفته شد، مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود.

یک بام و دو هوای صنعت کشاورزی با صعود نرخ ارز

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران در بخش دیگر گفت‌وگو درباره تأثیر افزایش نرخ ارز بر بخش کشاورزی و صنایع غذایی اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز در شرایط عمومی نباید تأثیری در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی داشته باشد، چراکه قرار است نهاده‌ها و موارد مورد نیاز بخش کشاورزی با ارز 28500 تومانی تأمین شود؛ اما اجرا و عدم اجرای این سیاست و تأمین به اندازه کافی ارز 28500 تومانی خود محل سوال است؟!

از سوی دیگر، نرخ ارز برای محصولات کشاورزی تأثیر غیرمستقیم دارد، زیرا تأثیر نرخ ارز بر تمام وضعیت اقتصادی کشور طنین انداخته شده است.

وی با انتقاد از تخصیص نیافتن به‌موقع ارز 28500 تومانی برای نهاده‌های کشاورزی گفت: در صورتی که ارز 28500 تومانی به‌موقع و به اندازه‌ی کافی تخصیص یابد، نباید تأثیر قابل توجهی روی قیمت محصولات کشاورزی داشته باشد؛ اما سایر شاخص‌های اقتصادی که با ارز درگیر هستند، روی قیمت محصولات کشاورزی و تولید آن تأثیر می‌گذارند.

خودکفایی در تولید گندم؛ به چه قیمتی؟!

رئیس کمیسون کشاورزی اتاق تعاون ایران در بخش دیگر گفت‌وگو درباره تحقق خودکفایی در تولید گندم کشور گفت: پرسشی که اینجا مطرح می‌شود، این است که خودکفایی به چه قیمتی مهم است؟!

خوداتکایی یعنی ما بتوانیم در تولید گندم حدود 70 درصد به خودمان متکی باشیم تا بتوانیم امنیت غذایی کشور را حفظ کنیم. به این صورت که در کنار تولیدات داخلی برای واردات گندم نیز برنامه‌ریزی داشته باشیم.

البته حائز اهمیت است که در کنار حفظ امنیت غذایی به بهره‌وری و حفظ منابع آب و خاک توجه داشته باشیم. بنابراین خودکفایی ایران در تولید گندم و غلات به قیمت نابودی منابع آبی و خاکی تمام خواهد شد.

شیرین قنبری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا