آرداقتصادیتکنولوژی‌های پرکاربردداخلیشماره 35گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

ریسک خرید تجهیزات دست دوم برای کارخانجات آردسازی تا چه اندازه است؟

مدیرعامل شرکت گام آفرین تکتا پاسخ می دهد

 تجهیزات و ماشین‌آلات فنی یکی از عوامل مهم در احداث واحدهای تولیدی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای است که با وجود شرایط فعلی اقتصاد کشور و افزایش چندین برابری قیمت تجهیزات، بسیاری از واحدهای تولیدی قادر به تامین ماشین‌آلات خود نیستند. لذا استفاده از تجهیزات کارکرده و دست دوم با رعایت اصول کارشناسی و فنی می‌تواند برای کارخانجات با صرفه اقتصادی همراه باشد.

مهندس علی ابهریان، مدیرعامل شرکت گام آفرین تکتا با اشاره به مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص خرید ماشین‌آلات نو برای کارخانجات آرد گفت: خرید ماشین‌آلات و تجهیزات نو برای کارخانجات تنها در صورتی با صرفه اقتصادی همراه است که واحد تولیدی در کنار برخورداری از منایع مالی و سرمایه مناسب، طرح خاص و منحصر به فردی را برای خط تولید خود در نظر داشته باشد.

وی با اشاره به کاهش نگاه‌های منفی نسبت به استفاده از دستگاه‌های دست دوم در کشور اظهار کرد: کارخانجات صنعت گندم و آرد می‌توانند برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای خود از قابلیت خرید دستگاه‌های کارکرده خارجی و نوسازی آن بهره بگیرند چراکه با نوسازی این دستگاه‌ها نیاز خود را با صرف هزینه یک پنجم قیمت اصلی دستگاه نو رفع می‌کنند. البته شرکت‌ها باید در انتخاب دستگاه‌های دست دوم علاوه بر توجه به قیمت مناسب، وسواس شدیدی را اعمال کنند.

شرکت‌های ایتالیایی ؛ ارائه‌دهنده خدمات فنی برای نوسازی تجهیزات کارکرده

این فعال عرصه صنعت، خرید دستگاه دست دوم و کارکرده را عملی ریسک‌پذیر دانست و افزود: خریداران با توجه به عدم آگاهی نسبت به ایرادات داخلی، امکانات دستگاه، موتور و اجزای داخلی باید ابتدا تحقیق و جست‌وجویی را درباره علل تعطیلی صنف فروشنده و کیفیت و نوع محصول تولیدی صورت دهند که در همین راستا در ایتالیا شرکت‌هایی در حال فعالیت هستند که با عقد قرارداد مالی مناسب وکارشناسی دستگاه‌های کارکرده کارخانجات، اقدام به نوسازی دستگاه‌ها و ارسال آن به خریداران می‌کنند .

کیفیت و تکنولوژی؛ شاخصه مهم ماشین‌آلات اروپایی

ابهریان مهم‌ترین تفاوت تجهیزات اروپایی را در کیفیت و نوع تکنولوژی آن دانست و گفت: کشور برزیل یکی از پنج کشور صنعتی دنیا است که در حوزه ریخته‌گری، عملکرد قابل قبولی دارد. لذا قطعات تجهیزات از کشورهای اروپایی خریداری و عملیات ساخت آن در این کشور انجام می‌شود که از نظر کیفیت دارای امتیاز قابل قبولی هستند.

ابهریان در خصوص عمر مفید دستگاه‌ها و تجهیزات صنعت گندم و آرد اظهار کرد: شرایط نگهداری، میزان کارکرد و استهلاک دستگاه از عواملی است که بر مدت زمان بقای ماشین‌آلات تاثیر می‌گذارد. لذا کارخانجات برای خرید دستگاه‌های کارکرده باید از متخصصان و کارشناسان مجرب که توانایی شناخت و انتخاب دستگاه‌های سالم را دارند، بهره گیرند.

نوسازی تجهیزات وارداتی دست دوم باید در کشور مبدا صورت بگیرد

وی در پاسخ به این سوال که مصوبات دولت تا چه میزان می‌تواند به ترخیص دستگاه‌های کارکرده از گمرک کمک کند، گفت: در گذشته واردات دستگاه‌های دست دوم به داخل کشور با معافیت مالیاتی همراه بود که اکنون با وجود مشکلات اقتصادی واردات دستگاه‌های کارکرده به کشور در صورت انجام مطالعات، تحقیق و نوسازی در کشور مبدأ با صرفه اقتصادی همراه است که در حال حاضر شرکت‌های بزرگ ایتالیایی نیز خرید دستگاه‌های دست دوم را به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنند.

ابهریان در خاتمه با اشاره به تحریم‌ها و تاثیر آن بر مبادلات بانکی ایران با شرکت‌های اروپایی بیان کرد: اکنون با وجود محدودیت‌ در مبادلات بانکی، تامین تجهیزات و ماشین‌آلات با همکاری تعدادی از بانک‌های کوچک ایتالیایی امکان‌پذیر می‌باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا