داخلیشماره 42غلاتگفتگوگفتگوی ویژه

راز موفقیت افرا هولدینگ از زبان داوود افراشته پور

صنعت روغن و روغنکشی به عنوان یکی از مهمترین و اساسی ترین صنایع تولیدی کشور محسوب می شود که تنها تعداد معدودی از شرکت های بزرگ فعال در این حوزه توانسته اند در ایران موفق و موثر عمل کنند که شرکت نوید خلیج فارس از مجموعه افرا هولدینگ جزو این دسته از شرکت های بنام در صنعت روغنکشی محسوب می شود. این شرکت با فعالیت در بندر امام خمینی، واردات دانه های روغنی، روغنکشی و تصفیه روغن توانسته به تقویت صنعت ایران، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی در کشور کمک شایانی کند و بی نیازی به واردات روغن در کشور را اثبات کند. در این راستا به گفتگو با داوود افراشته پور، رییس هیات مدیره افرا هولدینگ پرداخته ایم که در ادامه مصاحبه ایشان می خوانید؛

راز موفقیت افرا هولدینگ از زبان داوود افراشته پور

 

داوود افراشته پور از دوران کودکی و سن 7 سالگی تجربه کار صنعتی را از کارخانه پلاستیک سازی پدر خود آغاز کرد. وی در سال 82  به همراه دو برادر کوچک تر خود (داریوش و مهدی) با خرید کارخانه قند ورامین، موفق به راه اندازی بزرگترین تولیدکننده شکر کشور با ظرفیت یک هزار تن در روز شد. در نهایت روژه بندر امام خمینی را در سال 88 راه اندازی کرد.

در حال حاضر هولدینگ افرا تنها شرکتی است که در سه بخش روغنکشی از دانه های روغنی وارداتی، بخش تصفیه روغن خام و توزیع روغن های خانوار و صنف و صنعت و بخش تولید روغن های خاص مانند روغن های شورتنینگ و مارگارین فعالیت دارد. شرکت نوید خلیج فارس در زمینه روغنکشی، شرکت گل بهار در زمینه تصفیه روغن، شرکت پاک دیده در زمینه تولید روغن های خاص از مجموعه های گروه افرا هستند.

وی ابتدا با اشاره به اینکه کشور ایران از نظر موقعیت جغرافیایی، دارای بازار 500 میلیون نفری برای صادرات است، گفت: کشورهای CIS در شمال، کشور عراق و ترکیه در غرب، کشور پاکستان و افغانستان در شرق و کشورهای خلیج فارس در جنوب در زمره این بازار 500 میلیون نفری قرار دارند. اگرچه ایران در این بازار خوب عمل نکرده است اما مجموعه ما می تواند در مناطق ویژه بدون هیچ گونه تخصیص ارز به واردات کالا بپردازد. همچنین قادر هستیم سالانه 250 هزارتن روغن به کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و کردستان صادر کنیم. در واقع یکی از دلایلی که کارخانه را در بندر امام خمینی تاسیس کردیم؛ جذب بهتر مواد اولیه و صادرات سریعتر محصول تولیدی است.

در فضای رقابت بین خودتحریمی داخلی و تحریم های خارجی تنها تولیدکنندگان بازنده هستند

افراشته پور در ادامه به اصلی ترین چالش های این صنعت اشاره کرد و خاطر نشان کرد: بزرگترین مشکل تولیدکنندگان در حال حاضر سیستم بانکی و تحریم های داخلی است که تاثیرات منفی آن از تحریم های خارجی بیشتر است چراکه ما توان دور زدن تحریم های خارجی و واردات مواداولیه و ماشین آلات را داریم اما بروکراسی موجود در بانک ها، پروسه طولانی اقدامات اداری و بانکی، قیمت مصوب دولتی، مسائل گمرکی، موازی کاری های سازمان ها و ارگانها و نبود یک ارگان خاص برای نظارت از تولیدکنندگان جزو مهمترین مشکلات ما می باشد. در واقع تولیدکنندگان نه تنها تسهیلاتی دریافت نمی کنند بلکه هر روز با قوانین دست و پاگیر جدیدی مواجه می شوند.

در کشورهای خارجی سرمایه در گردش شرکت ها از بانک ها می باشد اما در ایران برای گرفتن تسهیلات بانکی باید بهره های هنگفتی پرداخت کنیم و اعتقاد دارم چنین سیستمی نه تنها برای تولید مفید نخواهد بود بلکه تاثیر منفی می گذارد لذا مجموعه ما چندین سال است که تحت هیچ شرایطی از وام و تسهیلات بانکی بهره نگرفته است.

برنامه های توسعه ای افرا هولدینگ در آینده ای نزدیک

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف سالانه روغن در کشور حدود یک میلیون و 500 هزارتن است که یک سوم آن را می توان از سویا استحصال کرد، گفت: مجموعه ما با بکارگیری از دانه های سویا، آفتابگردان، کلزا و واردات روغن پالم به تولید چهارنوع روغن مختلف در کشور می پردازد که در مقایسه با روغن های حیوانی سالم تر و ارزان تر است چراکه در خصوص ترانس ها و اسید های چرب، تمام استانداردها را رعایت می کنیم.

رییس هیات مدیره افرا هولدینگ بیان کرد: با راه اندازی فازهای جدید و پروژه تصفیه در بندر امام، تبدیل به بزرگترین تولیدکننده و تصفیه کننده روغن خواهیم شد و حتی روغن CBS را بعنوان اولین بار در ایران تولید خواهیم کرد. علاوه بر این تولید کره های مارگارین با 50 درصد آب جزو برنامه های این شرکت است.

به منظور پیشرفت صنعت کشور تحت هر شرایطی فعالیت خود را متوقف نکردیم

افراشته پور در پاسخ به این سوال که چرا برادران افراشته تنها در ایران سرمایه گذاری تولیدی کرده اند؟ مطرح کرد: اگر تاکنون با وجود شرایط دشوار تولید همچنان به فعالیت خود ادامه داده ایم صرفا به دلیل عرق ملی به ایران بوده و حاضر نیستیم در کشوری دیگر سرمایه گذاری کنیم چرا که کشور ما نیاز به اشتغالزایی، پویایی و رشد دارد و تا آنجا که بتوانیم با فعالیت در صنعت و نوآوری زمینه پیشرفت کشور را فراهم می کنیم.

وی تاکید کرد که آینده صنعت و کشور را با همدلی و همراهی یکدیگر می توانیم به سمت موفقیت بکشانیم. با تولید داخلی و عدم واردات محصولات نهایی موجب بکارگیری ظرفیت های خالی داخل شده و فساد بروکراسی های بی جهت و واسطه ها را از میان برداریم.

رییس هیات مدیره افرا هولدینگ یادآور شد که راز موفقیت این خانواده رعایت اصل اعتماد به یکدیگر بوده است. وی در خاتمه گفت: درصورتیکه اعتماد در کشور پررنگ باشد می توان کارهای بزرگی کرد. بیایید به جای اینکه مچ یکدیگر را بگیریم، دست یکدیگر را گرفته و به سوی رشد حرکت کنیم.

 

نگاهی به ظرفیت های شرکت نوید خلیج فارس؛ یکی از ابرقدرت های صنعت روغنکشی کشور

حمیدرضا مستانی، مدیر عامل شرکت روغنکشی نوید خلیج فارس در گفتگو با خبرنگار نگاشته به تشریح بخش های مختلف فعالیت افرا هولدینگ در صنعت روغن پرداخت و گفت: گروه افرا در بخش روغنکشی علاوه بر کارخانه نوید خلیج فارس، دارای کارخانه تصفیه روغن، تولید کره گیاهی و روغن های فرموله نیز می باشد. همچنین در زمینه روغنکشی متناسب با هر فصل حداقل از یک تا سه کارخانه روغنکشی دعوت به همکاری می کند به گونه ای که دانه روغنی به آنها تحویل داده و کنجاله و روغن خام دریافت می کند. در بخش روغن خام و تصفیه نیز این مجموعه دارای دو کارخانه بوده و با سایر کارخانه ها نیز جهت تصفیه روغن خام همکاری می کند.

مدیرعامل شرکت روغنکشی نوید خلیج فارس افزود: با توجه به اینکه شرکت روغنکشی نوید خلیج فارس به بازرگانی، واردات، تولید و فروش می پردازد لذا جزو اصلی ترین نماینده های تامین کننده غلات کشور می باشد که علاوه بر این در مواردی هم که سایر شرکت ها مشکل نقدینگی برای خرید دانه های روغنی دارند؛ فراتر از تولید و بازرگانی قدم برداشته و با این شرکت ها به صورت تهاتر در بخش روغنکشی مشارکت می کند.

افزایش ظرفیت کارخانه نوید خلیج فارس تا 6 هزارتن در آینده ای نزدیک

مستانی در خصوص طرح های توسعه ای این شرکت در بندر امام خمینی عنوان کرد: فاز اول کارخانه نوید خلیج فارس در سال 95 با ظرفیت 2 هزار تن در بندر امام خمینی افتتاح شد و در حال حاضر نیز دو فاز 2 هزارتنی دیگر در این مجموعه در دست اجرا قرار دارد که ظرفیت روغنکشی آن را به 6 هزارتن دانه در روز می رساند و  4 هزار و 800 تن کنجاله و هزار و 200 تن روغن خام را می توان از آن استحصال کرد.

وی در ادامه گفت: علاوه بر این، فاز اول کارخانه تصفیه روغن این مجموعه در بندر امام خمینی با ظرفیت 150 تن در روز در حال بهره برداری است که امکان تصفیه روغن خام پس از روغنکشی در بندر و سپس ارسال آن از طریق مسیر جاده ای یا ریلی به کارخانجات را فراهم می کند. در حوزه بهره گیری از خدمات نوین حمل و نقل نیز کارخانه نوید خلیج فارس به راه اندازی ایستگاه بارگیری ریلی در بندر اقدام نموده است که ارسال روغن خام یا تصفیه شده به کارخانه های مهم تولیدی کشور را با 40 درصد کاهش هزینه حمل و نقل امکان پذیر می کند.

افتتاح بزرگترین سیلوی فلزی خاورمیانه توسط افرا هولدینگ

مدیرعامل شرکت روغنکشی نوید خلیج فارس در خصوص نقطه عطف شرکت نوید خلیج فارس تصریح کرد: این مجموعه دارای بزرگترین سیلوی فلزی خاورمیانه با ظرفیت 400 هزار تن تن ذخیره سازی است که تا امروز حدود 200 هزار تن آن به بهره برداری رسیده است و از برترین تکنیک های نگهداری غلات دنیا بهره می گیرد.

وی یادآور شد: اگرچه این مجموعه سابقه واردات انواع غلات را داشته اما طی چندسال اخیر تمرکز خود را در بخش دانه های روغنی سویا گذاشته و به منظور تکمیل سبد کالایی خود به واردات ذرت و جو از بندر امیر آباد نیز پرداخته است.

دولت در تصمیم گیری های صنایع مرتبط با روغن باید نگاه فرابخشی داشته باشد

مستانی در ادامه به مهمترین مشکلات صنعت روغنکشی اشاره کرد و گفت: عمده ترین چالش کارخانه ها در این صنعت نبود سرمایه در گردش و شبکه ای جهت بازرگانی و فروش است که مجموعه های بزرگ در صورت دسترسی به وام بانکی می توانند به این کارخانجات کمک کنند. انتظار ما از دولتمردان این است که با توجه به وجود کارخانه های توانمند با ظرفیت های بالا در تولید، از آنها حمایت کافی و لازم صورت بگیرد تا نقش مهمی در تامین کالاهای استراتژیک کشور همچون روغن خام و کنجاله و عدم واردات آن داشته باشند.

وی اضافه کرد: در واقع سیاستگذاران باید به هنگام تصمیم گیری، نگاه فرابخشی در مورد مسائل کشور داشته باشند چراکه واردات در این صنعت منجر به خروج ارز، افزایش بیکاری و سود بازرگانان و واسطه ها می شود. اگرچه ایران توان تولید تمام روغن های مورد نیاز را ندارد اما می توان در این حوزه با استفاده از تبلیغات، فرهنگ مصرف روغن ها را تغییر داد.

امکان خودکفایی کشور در صنعت روغن تا سال آینده وجود دارد

مدیرعامل شرکت روغنکشی نوید خلیج فارس در پایان گفت: در کشور علاوه بر گروه افرا، سه مجموعه بزرگ دیگر در حال فعالیت هستند که حداقل 60 درصد نیاز بازار را پوشش می دهند. اما با طرح های توسعه ای و افتتاح فازهای جدید در شرکت نوید خلیج فارس و این سه مجموعه، می توان تا سال آینده به خودکفایی در این صنعت دست یافت.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا