داخلیشماره 73غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

دولت به وعده‌های تخصیص ارز به واردکنندگان نهاده‌های دامی جامه عمل نپوشاند!

عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی:

مهم‌ترین چالش واردکنندگان نهاده‌های دامی، دخالت دولت در قیمت‌گذاری، تعیین سهمیه‌بندی‌ها و همچنین خلف وعده است. در این میان،  از جمله موارد پایبند ‌نبودن دولت به وعده‌هایش، این است که به رغم بخشنامه دولت در خصوص این‌که هر واردکننده‌ای که تا خرداد ماه به تحویل نهاده دامی در سامانه بازارگاه بپردازد، ارز ترجیحی به آنها اختصاص می‌یابد؛ این اتفاق رخ نداد و ما از بهمن سال گذشته در سامانه به تحویل نهاده دامی با ارز 4200 تومانی پرداخته‌ایم اما متأسفانه تاکنون دولت، هزینه آن را پرداخت نکرده است.

مهندس ایمان رنگی، عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی با بیان مطلب بالا در گفت‌وگو با خبرنگار نگاشته عنوان کرد: اگرچه در سال جاری تاکنون با کاهش واردات نهاده‌های دامی نسبت به سال گذشته مواجه شده‌ایم اما یکی از دلایل آن، افزایش تورم و نبود نقدینگی لازم است که حتی تأمین آن در توان سیستم بانکی نیز نیست و دلیل دیگر این است که واردات عمده نهاده‌های دامی اغلب از اواخر تیر تا آبان ماه انجام می‌شود.

مهمترین مشکلات واردکنندگان نهاده‌‌های دامی

وی اظهار کرد: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل واردکنندگان نهاده‌های دامی، عدم تخصیص  ارز ترجیحی  از سوی بانک مرکزی بابت واردات اعتباری میباشد که رقمی معادل 270 میلیون یورومیباشد. که به ترخیص نشدن بخشی از کالا در گمرک منجر شده است. تنها بانک دنیا که با ایران کار می‌کند، بانکی در آلمان است و بانک مرکزی باید حساب خود را در این بانک تأمین اعتبار کند تا فروشنده‌ها پول خود را از آن دریافت کنند اما متأسفانه گاهی اوقات بانک مرکزی نمی‌تواند در بانک آلمان به تأمین اعتبار بپردازد و از کشور دیگری باید پول تأمین را به فروشنده ارائه کند که این فرآیند زمان‌بر است و ممکن است فروشنده از کشور یا راه‌های دیگر نپذیرد که هزینه محصول را دریافت کند.

رنگی در پایان درباره این‌که دولت تا چه میزان از توان بخش خصوصی در واردات نهاده‌های دامی بهره می‌گیرد، گفت: در حال حاضر دولت از 50 درصد پتانسیل و توان بخش خصوصی در واردات نهاده‌های دامی بهره می‌برد؛ در صورتی‌که حدود 4 سال گذشته و پیش از ارز 4200 تومانی، این عدد حدود 95 درصد بود. در واقع دولت با ارز 4200 تومانی سهم خود را در بخش واردات افزایش داد. البته حدود یک ماه است که ارز نیمایی جایگزین ارز 4200 تومانی شده است. بازار باید رقابتی باشد حتی اگر واردکننده ضرر کند، زیرا روال تجارت نیست که همیشه سود کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا