اخبار علمیشماره 36یافته‌ها

خورشید، عامل اصلی تغییرات ناگهانی آب و هوایی جهان

اصلی‏ ترین عوامل تأثیرگذار در آب و هوای جهان خورشید است

خورشید، عامل اصلی تغییرات ناگهانی آب و هوایی جهان! آب و هوای جهانی همچنان وضعیتی نامشخص دارد و نسبت به دهه‏های گذشته ناپایدارتر است. وضعیت آب و هوا در جهان از جمله مواردی است که به شدت درباره آن بحث‏‏های مختلفی وجود دارد و بسیاری از افراد از این تغییرات ناگهانی شاکی هستند اما همچنان درک درستی از این تغییرات جوی در جهان وجود ندارد.

یکی از اصلی‏ ترین عوامل تأثیرگذار در آب و هوای جهان خورشید است و هیچ اقیانوس یا الگوی آب و هوایی نیست که تحت تأثیر آن نباشد. در کشفیات تاریخ مدرن این موضوع روشن شد که این ستاره همیشه در حال تولید گرما و سوختن نیست و زمان‏هایی وجود دارد که گرما و انرژی کمتری ایجاد می‏کند.

علت کم انرژی شدن این ستاره چیست؟

شواهد نشان می‏دهد که از دهه 80 میلادی تاکنون، خورشید انرژی کمتری نسبت به گذشته تولید کرده است و ممکن است که زمین در حال ورود به دوره‏ای طولانی از کم انرژی بودن خورشید شده باشد. شرکت World Weather معتقد است که این انرژی کمتر که از خورشید ساطع  می‏شود در ناپایدار بودن شدیدتر آب و هوای زمین نقشی به شدت موثر دارد.

بیش از 400 سال است که دانشمندان به صورت دقیق رفتارهای آن را زیر نظر دارند و در حال بررسی آن هستند. مشاهده و بررسی خورشید از قرن هفدهم میلادی با تلسکوپ آغاز شده است.

یکی از مواردی که برای دانشمندان واضح است این است که خورشید نیز مانند زمین تغییرات دوره‏ای را در اتمسفر و هسته درونی خود دارد.

لکه ‏های قابل دیدن بر روی خورشید چه چیزی را نشان می دهد؟

این تغییرات میزان انرژی ساطع از خورشید که به زمین می‏رسد را تحت تأثیر قرار می‏دهند. یکی از بهترین راه‏های تشخیص این تغییرات لکه ‏های قابل دیدن بر روی خورشید است.

لکه‏ های خورشیدی نقاط تیره رنگی هستند که با تلسکوپ قابل دیدن هستند. این نقاط اندازه‏های مختلف دارند و در ارتباط با تغییرات مغناطیسی در جو خورشید هستند که در برخی مواقع طوفان مغناطیسی نیز نامیده می‏شوند. تعداد این نقاط در زمان‏هایی که خورشید انرژی بیشتری دارد، افزایش می‏یابد.

دوره 10 تا 12 ساله‏ای برای بروز و از بین رفتن این لکه‏ها وجود دارد، تا سال 5 یا 6 تعداد این نقاط در هر دوره به بیشترین تعداد خود می‏رسد و در در پایان دوره تعداد به شدت کاهش می‏یابد. مقایسه تعداد این نقاط با دوره ‏های قبلی نشان دهنده میزان انرژی خورشید است.

بر همین اساس بین سال‏های 1935 تا 1960، روند گرمای خورشیدی رخ داد و سپس در دهه 70 میلادی این روند به سمت کم شدن دما رفت.

آیا زمین در حال سرد شدن است؟

در همان بازه زمانی دانشمندان نظریه‏ای دادند مبنی بر این که زمین در حال سرد شدن است و آب و هوا تغییر خواهد کرد اما چند سال بعد مشخص شد که این پیش بینی درست نبوده است.

در حال حاضر به دلیل کمبود تحقیقات در این زمینه، دانشمندان نمی‏توانند به صورت قطعی درباره این پدیده و سرد شدن خورشید اظهار نظر کنند.

در سال‏های اخیر، کاهش رطوبت در استراتوسفر به تغییرات در انرژی خورشیدی ارتباط داده شده است و می‏تواند نشان دهنده روند خنک شدن در این لایه اتمسفر باشد.

با این روند خنک شدن، طوفان‏های شدید در این هوای خنک رخ خواهد داد که در نتیجه آن باران شدید، سیل و تغییر دمای ناگهانی (سرد و گرم) در زمین رخ خواهد داد.

برخی دانشمندان معتقدند که این روند خنک شدن استراتوسفر در حال اتفاق افتادن است و به همین دلیل است که تغییرات آب و هوایی ناگهانی عجیبی در نقاط مختلف زمین بروز می‏کند.

تمامی این تغییرات آب و هوایی تأثیرات عظیمی بر وضعیت کشاورزی جهان خواهند داشت که در میزان تولید محصول موثر هستند.

همین اطلاعات با جزئیات بیشتر می‏تواند به بهبود پیشرفت در مطالعات ژنتیکی گیاهان کمک کند تا در نتیجه آن تولید تحت تأثیر تغییرات و آب و هوایی قرار نگیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا