داخلیشماره 33غلاتگزارشگندم

گندم صنف و صنعت با خروج عرضه از بورس کالای کشاورزی

عرضه گندم صنف و صنعت در بورس کالای کشاورزی که به منظور ساماندهی مشکلات کشاورزی و اجرای سیاست قیمت تضمینی از سال گذشته اجرا شده بود و پس از تلاش کارگزاری ها و بورس به تازگی جایگاه خود را در بازار پیدا کرده و منجر به رونق صادرات آرد و فرآورده های آن نیز شده بود؛ اما از ابتدای دی ماه سال جاری به صورت کامل از بورس خارج شد و شرکت بازرگانی دولتی ایران موفق به دریافت مصوبه هیات وزیران برای تامین گندم صنف و صنعت از طریق اداره غله استانی شد.

روزانه 8 هزار تن گندم در بورس کالا عرضه می کرد

علیپور، سرپرست رینگ کشاورزی بورس کالا در این راستا در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: سال گذشته که عرضه گندم صنف و صنعت از طریق بورس کالا صورت می گرفت، تعداد استان ها و تناژ گندم بیشتر از سال جاری بود اما از آنجاییکه شرکت بازرگانی دولتی ایران امسال روزانه 8 هزار تن گندم در بورس کالا عرضه می کرد که دو روز از هفته برای ماکارونی ها، یک روز برای نشاسته سازی ها و سه روز در هفته نیز برای کارخانجات آرد بود و از طرفی با توجه به پخش اخبار راه اندازی سامانه آرد سایر مصارف برخی از کارخانجات به دنبال خرید بیشتر گندم و ذخیره آن در سیلوها افتادند که تمام این موارد منجر به افزایش تقاضاها، ایجاد رقابت و رسیدن قیمت گندم به سقف از اواسط آبان ماه شد که عرضه مقدار کم گندم در بورس پاسخگوی آن نبود.

در چه صورت قاچاق گندم صنف و صنعت ایجاد می شود؟

وی ادامه داد: در این میان شرکت بازرگانی دولتی ایران به جای حل مسئله، به طور کامل صورت مسئله را پاک کرد و تصمیم به راه اندازی سامانه فروش آرد سایر مصارف گرفت. در صورتیکه پیشنهاد بورس این بود که شرکت بازرگانی دولتی ایران عرضه گندم را افزایش دهد تا امکان پوشش تقاضاها فراهم و سقف قیمت ها برداشته شود اما دولت با توجیه اینکه در چنین شرایطی حجم استراتژیک گندم کاهش و قیمت محصول نهایی افزایش می یابد پیشنهاد بورس را رد کرد.

علیپور با بیان اینکه بورس کالای کشاورزی طی دو سال گذشته منجر به رونق بازار صنف و صنعت و حتی ورود بسیاری از کارخانه ها در این حوزه شد، گفت: علاوه بر این بورس در راستای شفافیت معاملات خرید و رعایت عدالت در تخصیص گندم می توانست بسیار به شرکت بازرگانی دولتی کمک کند چرا که در غیر این صورت امکان بروز مشکل و قاچاق وجود خواهد داشت.

مدیر معاملات بورس کالا و انرژی:شفافیت معاملات در بورس وجود داشت، پس چرا گندم صنف و صنعت از بورس خارج شد؟!

دهدزی، مدیر معاملات بورس کالا و انرژی در ادامه با اظهار به اینکه بزرگترین معضل این صنعت، قاچاق گندم و آرد به دلیل تفاوت قیمت آن با نرخ جهانی است، گفت: لذا اگر توزیع گندم از طریق اداره غله استانها و یک بستر بسته انجام شود؛ احتمال فساد بیشتر می شود. اما بورس کالا می توانست در این بخش شفافیت ایجاد کند و مانع رانت شود. به نظر می رسد که بورس نیز در این میان نتوانست عملکرد خوبی از خود ارائه دهد.

خرید، توزیع و سیستماتیک شدن گندم صنف و صنعت

وی در خصوص سامانه فروش آرد سایر مصارف و (نه آرد نان) عنوان کرد: حرکت به سوی مکانیزه شدن در بخش فروش، خرید، توزیع و سیستماتیک شدن این پروسه بجا است اما بهتر بود این کار در بورس و ساختاری که وجود داشت انجام می شد تا توزیع آرد نیز از همین طریق صورت پذیرد و نظارت بیشتر دولت در همین بخش انجام گیرد. ولی در واقع دولت به جای اصلاح ساختاری که وجود داشت اقدام به حذف آن و ایجاد یک ساختار جدید کرد!!! پیش بینی می کنیم مشکلات توزیع در سامانه نیز نتیجه چندان مطلوب تری از بورس نداشته باشد و تا ماه های آینده خریداران معترض شوند و برخی ها سود بیشتری ببرند.

دهدزی یادآور شد: با خروج گندم صنف و صنعت از بورس تمام کارگزاری ها بیکار می شوند چراکه رینگ کشاورزی بورس کالا خیلی پررونق نیست و گندم از حجم عمده ای از معاملات برخوردار بود. البته مشکل، بیکار شدن کارگزاری های بورس نیست و مسئله این است که منفعتی که شرکت های خریدار و فروشنده گندم از بورس داشتند، بیش از این بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا