آردآردسازانداخلیشماره 49گفتگوگندم

آرد کامل و تولید بهترین نوع در استان مرکزی به همت تکنولوژیست با سابقه صنعت آسیابانی

در گفتگو با مدیرعامل کارخانه گل آذین آشتیان

آرد کامل به دلیل وجود همه اجزا گندم در آن از خواص تغذیه‌ فراوانی برخوردار است که در حال حاضر تعداد محدودی از کارخانجات کشور اقدام به تولید این نوع آرد می‌کنند و لازم است که برای ارتقا تغذیه مردم، سهم و جایگاه تولید این آرد در کشور پر رنگ‌تر شود. در همین راستا کارخانه آرد سبوس گل آذین آشتیان به عنوان واحدی تازه نفس در این بخش، فعالیت خود را با الگوگیری از کشورهای اروپایی و با کسب مجوز از سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو مرکزی در سال 98 آغاز کرد. خبرنگار نگاشته با مهندس عارف بهمنی، مدیرعامل کارخانه گل آذین آشتیان که یکی از تکنولوژیست‌های با سابقه در صنعت آسیابانی می‌باشد، به گفتگو پرداخته است.

به گفته وی در حال حاضر این کارخانه با تولید 2500 تن آرد کامل گندم و جو به صورت ماهانه به قطبی مهم برای تولید آرد کامل در کشور تبدیل شده است.

مدیرعامل کارخانه گل آذین آشتیان با اشاره به سرمایه‌گذاری 10 میلیارد تومانی برای ماشین‌آلات این کارخانه اظهار کرد: حدود 80 درصد تجهیزات این کارخانه، ساخت داخل می‌باشد و تنها برای بخش آسیاب آن با الگوگیری از کشورهای دیگردر و بومی سازی توانستیم نیاز خود را رفع کنیم.  همچنین با توجه به دیدگاه مثبت و خوشبین مسئولان استان مرکزی نسبت به فعالیت این کارخانه، امیدواریم که بتوانیم سهم به سزایی را در سفره غذایی هم وطنان داشته باشیم.

حذف سیستم چکشی در فرآیند تولید آرد کامل

بهمنی ادامه داد: برخلاف تفکر فعالان صنعت آسیابانی، برای تولید آرد کامل نیازی به سیستم چکشی و قدیمی نمی‌باشد و لازمه تولید این نوع آرد، بهره‌گیری از سیستم‌های جدید و تازه ابداع است که هیچ لطمه‌ای را به ارزش غذایی گندم و گلوتن آن وارد نمی‌کند و در این فرآیند، گندم به صورت آرد کامل تنها با 4 تا 7 درصد سبوس‌گیری تولید می‌شود که در حال حاضر کشورهای بسیاری از سیستم تولید این آرد برخوردار هستند.

کاهش بار میکروبی گندم با بهره‌گیری از سیستم بوجاری قوی در تولید آرد کامل

وی به حداقل رساندن بار میکروبی گندم را امری مهم در تولید آرد با کیفیت دانست و افزود: در تولیداین محصول با به کارگیری سیستم بوجاری و آسپریشن کامل، دستگاه پولی و پوست‌گیری لایه اول گندم به صورت مطلوب پوست‌گیری می شود و آردی با ارزش غذایی کامل تولید خواهد شد. به گونه‌ای که نانوایان استان مرکزی و کارخانجات کیک و بیسکویت رضایت خود را از مصرف این محصول اعلام کردند. لذا امیدواریم که دولت برای تسهیل فرآیند تولید آرد کامل، سهمیه گندم 665 و 900 تومانی را به این فعالیت تولیدی اختصاص دهد.

وی  در بخش دیگری از گفتگو خود در خصوص دلیل انتخاب استان مرکزی برای احداث کارخانه تولید آرد کامل اظهار کرد: با توجه به تسهیل انتقال فرهنگ‌ و آداب و رسوم غذایی از مرکز جامعه به سایر نقاط کشور، احداث این واحد تولیدی در استان مرکزی می‌تواند اقدامی راهگشا و موثر برای ساخت واحدهای مکمل در اقصی نقاط کشور برای تولید آرد کامل و کمک به ذائقه و فرهنگ غذایی ایرانیان باشد. از سوی دیگر آرد کامل علاوه بر مصرف خبازی، قابلیت مصرف در بخش صنف و صنعت همچون ماکارونی، بیسکویت و کیک را دارا است و می‌تواند عطر و بو فوق‌العاده‌ای را به محصولات تولیدی دهد.

تولید این محصول سبوس دار به‌عنوان نوعی کالای ارگانیک از اهمیت فراوانی برخوردار است

این فعال آسیابانی در پایان خاطرنشان کرد: تولید این محصول سبوس دار به‌عنوان نوعی کالای ارگانیک از اهمیت فراوانی برخوردار است که با توجه به احساس نیاز کشور برای تولید محصولات ارگانیک با ارزش تغذیه مطلوب با پروتئین و فیبر بالا لازم است که از گندم، این نعمت خداوندی نهایت استفاده را کرد و گامی مهم برای سلامت تغذیه جامعه برداشت.

از سوی دیگر با توجه به گرانی محصولات پروتئینی و محدودیت اقشار ضعیف جامعه برای تامین آن و بحث تامین سلامت تغذیه مردم بسیار مسرور هستیم که توانستیم با تولید این آرد کمک شایانی به بهبود تغذیه اقشار کم درآمد کنیم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا