داخلیشماره 52گفتگوگفتگوی ویژهگندم

شرکت صنعتی پارس مینو/ تلخی‌های شیرین‌ترین صنعت کشور از زبان مدیرعامل شرکت صنعتی پارس مینو

پارس مینو/ تلخی‌های شیرین‌ترین صنعت کشور از زبان مدیرعامل شرکت صنعتی پارس مینو/ مینو، خوشمزه ترین و ماندگارترین نوستالژی صنعت شیرینی و شکلات ایران است که به جرات می توان گفت هیچ ایرانی را نمی توان پیدا کرد که یکی از خوشمزه های این صنعت را برای یکبار هم که شده نخورده باشد. پفک نمکی مینو، ساقه طلایی، تک تک، رنگارنگ، ترد، پتی بور، اسمارتیزهای مروارید، آدامس های شیک و وایت، شکلات های صبحانه و پذیرایی، آبنبات های کاکل و تافی های سه ستاره، پنی ویفر، شیرینی دو عددی و بیش از 400 محصول دیگر در کنار تولید بیش از 130 قلم دارو و انواع لوازم آرایشی و بهداشتی  باعث شده است

که نام این برند به نیکی در ذهن تمام ایرانی‌ها حک شود. برندی که 16 آبان ماه امسال 61 سالگی خود را  جشن می گیرد و در عین داشتن تجربه ، قدمت  و  تازگی را می توان از برند پاپیونی و جوانش احساس کرد. برندی که از دیرباز تاکنون کام مردم را شیرین کرده است و در طول یکسال گذشته با خرید کارخانه قند فسا به مساحت بیش از 250 هکتار و کارخانه ی روغن در بهشهر مازندران گامی بزرگ در تکمیل زنجیره ی تامین مواد اولیه برداشته است و در هفته ی پیش رو نیز یکی از بزرگترین خطوط تولید استحصال دانه ی کاکائو با تولید پودر و کره کاکائو را راه اندازی خواهد کرد تا نیازش به خارج از کشور به حداقل ممکن برسد و جایگاه خود را به عنوان غول صنعت غذایی ایران همچنان حفظ کند و بی رقیب بر تارک این صنعت بدرخشد.

شرکت صنعتی پارس مینو/ تلخی‌های شیرین‌ترین صنعت کشور از زبان مدیرعامل شرکت صنعتی پارس مینو

 

نگاشته در این شماره میهمان جناب آقای دکتر وحید هوشنگ‌نژاد، مدیرعامل شرکت صنعتی پارس مینو به عنوان یکی از مهمترین شرکت های 20 گانه ی گروه صنعتی مینو شده است تا حقایق روزهای کنونی صنعت شیرینی و شکلات کشور را از زبان ایشان به عنوان یکی از صاحبنظران شناخته شده ی صنعت شیرینی و شکلات ایران ، به رشته تحریر درآورد.

دکتر وحید هوشنگ‌نژاد، فارغ‌التحصیل لیسانس صنایع غذایی، فوق لیسانس مدیریت و دکترای DBA است که سابقه فعالیت در شرکت‌های مطرح صنایع غذایی همچون مینو، گرجی، باراکا و لینا را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. این مدیر با سابقه از سال 1371 به عنوان رئیس تولید محصولات غیرآردی در شرکت پارس مینو مشغول به کار شده و در سال 97 به سمت مدیر عامل شرکت صنعتی پارس مینو منصوب می‌شود. شرکت پارس مینو با ظرفیت اسمی تولیدی 150 تن محصول، در حال حاضر روزانه تا 107 تن تولید محصول دارد. البته در زمان مدیریت دکتر هوشنگ نژاد در سال 75، تولید این شرکت به رکورد 130 تن محصول در روز نیز رسیده است. گروه مینو با 6 هزار پرسنل روزانه بالغ بر 600 تن محصول تولید می کند.

صنعت شیرینی و شکلات دو برابر رقم کنونی امکان تولید دارد!

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس مینو در ابتدا با بیان اینکه فعالان صنعت شیرینی و شکلات همچون صنایع لبنیات، روغن و شوینده دارای اتحاد لازم نمی‌باشند، اذعان کرد: لازم است که بزرگان این صنعت برای ماندگاری، توسعه و نام‌آوری هر چه بیشتر این صنعت، از تجارت‌های شخصی فاصله گرفته و با همفکری یکدیگر، تقویت این صنعت ملی را رقم بزنند؛ چراکه صنایع شیرینی و شکلات ظرفیت تولید سالانه حدود 5/2 میلیون تن محصول را دارند و اکنون به دلیل مشکلاتی همچون تحریم‌های داخلی و خارجی، دخالت رقبای خارجی، عدم قیمت‌گذاری متمرکز و… تنها قادر به تولید یک میلیون و 600 هزار تن محصول هستند.

کاهش قدرت خرید مردم در میان وعده ها

مدیر عامل شرکت صنعتی پارس مینو در ادامه، اقلام اساسی سبد غذایی خانوار را شامل نان، گوشت، روغن، شکر، برنج برشمرد و افزود: در دهه 60  به صنعت شیرینی و شکلات که جزو تنقلات محسوب می شد، سهمیه ای هم تعلق نمی گرفت اما امروز محصولات این صنعت نه به عنوان تنقلات بلکه به دنبال تورم ایجاد شده، به عنوان میان وعده از جایگاه مناسبی برخوردار است. از یک سو بدلیل افزایش هزینه‌های تولید، در زندگی امروز، متاسفانه شاهد کاهش قدرت خرید مردم هم در غذای اصلی و هم در میان وعده ها هستیم.

 

دهه 70 و 80؛ دوران طلایی صنعت شیرینی و شکلات ایران

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس مینو با اشاره به اینکه صنعت شیرینی و شکلات در دهه 70 و 80 رشد چشمگیری را از نظر فرمولاسیون و بسته‌بندی داشته است، گفت: ایجاد صندوق ذخیره ارزی در دهه 80 نقشی طلایی در پیشرفت صنعت شیرینی و شکلات کشور ایفا کرد که متاسفانه این موضوع در چند سال اخیر فروکش کرد. از سوی دیگر ورود به بازار کشورهای اروپایی و عرضه اندام در آن، نیازمند ایجاد یک برند بین‌المللی و تبلیغات موثر است.

وی با اشاره به اینکه در برهه ای شاهد حضور محصولات خارجی در ایران بودیم؛ وجود آنها را لازمه رقابت دانست و افزود: سهم صنعت شیرینی و شکلات خارجی در اقتصاد ایران هیچگاه بیش از 30 درصد نبوده است که بخشی از این اقلام به صورت قانونی و بخشی به صورت غیر قانونی(قاچاق) وارد کشور می شد.

دلایل کاهش سهم بازار محصولات ایرانی در سایر کشورها

دکتر هوشنگ نژاد در پاسخ به دلایل کاهش سهم بازار محصولات ایرانی در سایر کشورها گفت: محدودیت در مقاصد صادراتی یکی از چالش‌های این صنعت است چراکه متاسفانه در حال حاضر شاهد گره خوردن مناسبات سیاسی با مسائل اقتصادی در کشور هستیم و همین موضوع سبب شده است که بخش زیادی از صادرات محصولات ایرانی، تنها به مقصد کشورهای عراق و افغانستان روانه شود و حضور ایران در کشورهای مطرح و سطح یک دنیا ناچیز و کمرنگ باشد. البته در کنار تحریم‌های خارجی، افزایش هزینه‌های تولید داخل و خود تحریمی داخلی را نیز باید افزود. مورد دیگر وجود تعهدهای ارزی است که نگرانی از نحوه محاسبات جهت برگشت ارز، خود عامل بازدارنده است.

تعهد ارزی؛ چوبی در میان چرخ صادرات

دکتر هوشنگ‌نژاد در خصوص مهم‌ترین مشکلات صادرات محصولات شیرینی و شکلات گفت: در حال حاضر بخش اعظمی از مواد اولیه این صنعت همچون روغن و شکر با وجود نوسانات شدید دلار با هزینه گزافی وارد کشور می‌شود. از سوی دیگر موضوع تعهد ارزی نیز هیچ رغبتی را برای تولیدکنندگان، در جهت صادرات باقی نگذاشته است و متاسفانه برخی مواقع اجناس تولیدی به صورت ریالی از درب کارخانه خریداری و برای صادرات در گمرک اظهار می‌شوند. این در حالی است که در صورت تسهیل قوانین صادراتی، تولیدکننده بیش از هر فرد دیگری تمایل به صادرات محصول خود و ارزآوری برای کشور دارد.

همچنین قیمت opp به دلیل وابستگی به مواد پتروشیمی و تاثیر پذیری از نرخ دلار با افزایش سرسام‌آوری مواجه بوده است.

از سوی دیگر بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده از دستگاه‌های قدیمی و دست دوم استفاده می‌کنند؛ چراکه نوسانات شدید ارزی امکان خرید دستگاه جدید و توسعه خطوط تولید را از آنها سلب کرده است. در این شرایط حتی اگر تولیدکننده‌ای قادر به راه‌اندازی خطوط تولید جدید باشد به دلیل قیمت تمام شده بالای محصول و عدم قدرت خرید مردم، قادر به اجرای برنامه توسعه‌ای خود نخواهد بود. برای مثال راه‌اندازی خط تولید بیسکویت نیازمند سرمایه‌گذاری 3 میلیون یورویی معادل 100 میلیارد است، در این شرایط تولیدکننده برای جبران سرمایه‌گذاری خود باید چه نرخی را برای محصول خود تعیین کند تا علاوه بر استقبال مردم برای خرید عایدی متناسب با سرمایه‌گذاری را دریافت کند؟!

خرید شفاف شرکت مینو از سامانه آرد صنف و صنعت

این فعال صنعت شیرینی و شکلات در ادامه گفتگو در خصوص ارزیابی خود از سامانه آرد صنف و صنعت اظهار کرد: مصرف آرد در کارخانه پارس مینوی تهران روزانه 20 تن است. شرکت صنعتی پارس مینو از سال 1353 با ورود به بورس در عملکرد خود شفافیت ویژه ای را در خرید هرگونه مواد اولیه و افزودنی بکار گرفته است. این مجموعه تمام آرد مورد نیاز خود را نیز از طریق سامانه و به صورت رسمی و شفاف از شرکت‌های معتبر خریداری می‌نماید. بحمدالله گروه مینو و شرکت قاسم ایران جزو شرکت‌های مورد اعتماد دولت می باشد و همین اعتماد موجب شده در بحران شکر، شکر تعزیراتی توسط این شرکت توزیع و به نرخ دولتی و شفاف عرضه گردد.

 

راه اندازی یکی از 5 خط تولید آدامس بدون قند در پارس مینو

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس مینو در نهایت به پروژه‌های توسعه ای شرکت صنعتی پارس مینو اشاره کرد و گفت: خط تولید آدامس بدون قند وایت با سرمایه‌گذاری ارزی 5/16 میلیون یورویی از پروژه‌های توسعه‌ای شرکت پارس مینو است. این خط تولیدی جزو 5 خط اول دنیا در تولید آدامس بدون قند می‎‌باشد. همچنین در سال 97 مبلغ یک و نیم میلیون یورو برای تکمیل تجهیزات خطوط شکلات‌سازی هزینه شده است که اکنون در مرحله نصب قرار دارد. از سوی دیگر کارگاه مجهز تولید ویفر نیز یکی دیگر از بخش‌های تولیدی این شرکت است که در نیمه دوم سال 1400 راه اندازی خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه کیفیت، رمز ماندگاری مینو در تمام برهه‌ها بوده است، گفت: در شرایط فعلی اقتصاد کشور، تولیدکننده‌ای که علی رغم افزایش روزانه نرخ تمامی فاکتورهای موثر در تولید، همچنان در مدار تولید حرکت می‌کند، قطعا عاشق تولید است چرا که این افراد با فعالیت تولیدی و اقتصادی خود و با تاکید بر مقوله اشتغالزایی، از حیثیت ایران صیانت می‌کنند. امیدواریم در این برهه حساس، تمام ارکان زنجیره اقتصاد کشور با حفظ اتحاد ، مسیر پیش رو را هموار سازند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا