بین‌المللیشماره 60گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

تجارت ایران با اوراسیا پشت دروازه‌ مشکلات بانکی و ناآشنایی با پتانسیل‌ها

مجری برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا مطرح کرد

تجارت ایران با اوراسیا پشت دروازه‌ مشکلات بانکی و ناآشنایی با پتانسیل‌ها/ نخستین نمایشگاه تخصصی اوراسیا با حضور بازرگانان، تولیدکنندگان، کارآفرینان و مدیران ارشد کشورهای شرکت‌کننده از تاریخ 18 تا 21 تیرماه مصادف با 9 تا 12 جولای در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی کشور برگزار می‌شود. نگاشته برای آگاهی از جزئیات این نمایشگاه و اهمیت اقتصادی و سیاسی آن با مهندس علیرضا جعفری، مجری برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا به گفت­وگو پرداخته است.

به گفته جعفری، نمایشگاه تخصصی اوراسیا به صورت پنج پاویون از کشورهای فدراسیون روسیه، ارمنستان، قرقیزستان، بلاروس، قزاقستان و ایران برگزار می‌شود که زمینه فعالیت آن در حوزه مواد غذایی، غلات، نهاده‌های دامی، روغن خام، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بازرگانی، بانکی، گمرکات، حمل‌ونقل، مناطق آزاد، صادرات و واردات، حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع IT و بیمه است.

 

برگزاری نشست‌های تخصصی در حاشیه نمایشگاه اوراسیا

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی در حاشیه نمایشگاه اوراسیا اظهار کرد: نشست بانکی و فاینانس و نقش صندوق‌های ضمانت صادرات در توسعه تجارت با حضور مقامات بانکی کشورهای شرکت‌کننده یکی از نشست‌های تخصصی است که دغدغه‌ و پرسش‌های بانکی تجار را پوشش می‌دهد. همچنین نشست‌های مربوط به موضوعات حمل‌ونقل، گمرک و استاندارد، نقش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بازار اوراسیا، امور قراردادهای بین‌المللی و نحوه ثبت شرکت در خارج از کشور، مناطق آزاد و پتانسیل آنان برای سرمایه‌گذاری بخشی دیگر از نشست‌های این نمایشگاه است که با توجه به محدودیت‌های پاندمی کرونا، علاقه‌مندان برای حضور در آنان باید از طریق ستاد هماهنگی نمایشگاه ثبت‌نام کنند.

همچنین برگزاری پنج نشست B2B ویژه تجار کشورهای شرکت‌کننده از برنامه‌های جانبی نمایشگاه تخصصی اوراسیاست که می‌تواند اطلاعات مثبت و مفیدی را در اختیار تجار قرار دهد.

 

وی در خصوص اهمیت برگزاری نمایشگاه برای تسهیل مراودات ایران با اوراسیا اظهار کرد: به اعتقاد بنده نمایشگاه، شرط لازم برای تسهیل تجارت ایران است؛ اما کافی نیست و حضور ماندگار ایران در بازارهای هدف، شرط کافی برای تحقق این موضوع است؛ چراکه عدم حضور دائم ایران در بازارهای همسایه و قابل‌دسترس به‌ویژه بازار روسیه و اوراسیا، تجارت از مسیر دور را برای ایران بسیار سخت خواهد کرد.

راهکاری برای رفع چالش حقوقی تجار ایرانی در روسیه

لذا به‌منظور تسهیل حضور ایران در بازار روسیه و پیگیری مذاکرات تجار ایرانی با طرف روسی، مقرر شد که پس از برگزاری نمایشگاه اوراسیا، دفتر مربوط به امور نمایشگاهی ایران در مسکو به‌عنوان یک دفتر مرکزی و دائمی در روسیه و با حضور کارکنان آشنا به زبان فارسی و روسی به سامان‌بخشی مذاکرات تجار ایرانی بپردازد.

از سوی دیگر، با توجه به شرایط تحریمی و نیاز تجار ایرانی به ایجاد پایگاه ثبتی برای شرکت‌‌ها و افتتاح حساب بانکی در بانک‌های معتبر روسیه، این دفتر به نمایندگی از تجار ایرانی می‌تواند برای متقاضیان، حساب بانکی افتتاح کند و از طریق همکاری با مؤسسات حقوقی فرآیند صادرات، واردات، ثبت صددرصدی مالکیت، خرید ملک، مجوز کار و اقامت تجار را تسهیل بخشد و از صرف هزینه‌های گزاف رفت‌وآمد آنان بکاهد.

لذا درصدد هستیم تا علاوه بر برگزاری نمایشگاه، با ارائه کمک‌های فنی و مشاوره، فرآیند تجارت، صادرات و واردات شرکت‌های ایرانی را به سمت نتایج مثبت سوق دهیم.

سهم 2/5 میلیارد دلاری ایران از بازار 800 میلیاردی اوراسیا

جعفری در پایان با اشاره به بازار 800 میلیارد دلاری اوراسیا اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر سهم ایران از این بازار، 5/2 میلیارد دلار است که امیدواریم با اجرای کامل توافق‌نامه ایران و اوراسیا و پوشش تمام کالاها در این توافق‌نامه، شاهد گشایش بزرگی در اقتصاد ایران باشیم. از سوی دیگر، با توجه به نیاز ایران در حوزه واردات کالاهای اساسی، نهاده‌ها، غلات، روغن خام و ماشین‌آلات، برگزاری نمایشگاه می‌تواند نقطه شروع و یک خیز برای دستیابی به بازارهای صادراتی باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا