داخلیسرمقالهشماره 42غلات

بودجه سال 99

بودجه سال 99/ اقتصاد ایران بیش از نیم قرن است به بیماری وابستگی به نفت دچار است و همزمان تصمیم‌گیران دولتی و حکومتی اقتصاد ایران با تشخیص این بیماری بر آن بوده‌اند تا با متنوع‌ کردن درآمدهای دولتی از این وابستگی رهایی یابند. در تمام سال‌هایی که لوایح بودجه سالانه تدوین و منتشر می‌شود در کنار تحلیل اعداد و ارقام کلان بودجه، عددی تحت عنوان کسری تراز عملیاتی بودجه، اعلام می‌شد که در واقع سهم نفت از دخل و خرج نابرابر دولت برای تامین هزینه های جاری بوده است.

بودجه سال 99/ در میان ارقام کلان بودجه، بودجه اختصاص یافته به گندم، آرد و نان پس از سوخت، بیشترین یارانه دولتی را شامل می شود. در سال 98، سرمایه ای بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان در زنجیره تولید گندم، آرد و نان هزینه شده است که در این راستا مبلغی معادل 16 هزار میلیارد تومان توسط دولت در قالب یارانه برای تأمین نان مردم اختصاص یافت. مقرر است در سال 99 یارانه‌ای که دولت به شکل‌های مختلف وارد این صنعت می‌کند، به 30 هزار میلیارد تومان برسد.

حال با افزایش نرخ بنزین و افزایش درآمد دولت برای هزینه های جاری باید دید که دولت در بودجه سال آینده چه برنامه‌ای را برای هدفمندسازی یارانه صنعت غلات در نظر گرفته است و سهم صنعت گندم، آرد و نان تا چه میزان است تا ضمن هدررفت کمترین میزان از سرمایه ملی شاهد افزایش کیفیت در این صنعت باشیم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا