آردداخلیشماره 48صنعت ماکارونیغلاتگندمیادداشت

برابری صنعت ماکارونی، عدالت نیست!

یادداشت از مهندس مهرداد نوری، مدیرعامل شرکت تک ماکارون

برابری صنعت ماکارونی، عدالت نیست!

شرکت تک ماکارون با ظرفیت سالانه حدود 140 هزار تن تولید انواع محصولات اسپاگتی، ماکارونی، پاستا، پودر کیک، آرد و سایر مشتقات وابسته، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان با بیش از 25 سال سابقه تولید جزو پرسابقه ترین کارخانجات فعال در صنعت ماکارونی کشور است که به لحاظ تأکید بر حفظ کیفیت و الزام به رعایت حقوق مصرف کننده یکی از محبوب ترین برندهای ایرانی، دارای سهم بازاری قابل توجه در داخل کشور بوده و انتخاب آن به عنوان صادرکننده نمونه کشوری در سال های گذشته نشان از حضور و اعتبار این شرکت در بازارهای جهانی دارد .

برابری صنعت ماکارونی، عدالت نیست!

تأکید بر تولید محصول با بالاترین استانداردهای کیفی از یک سو و کمبود گندم مرغوب در استان البرز و استان های همجوار آن از سوی دیگر و نیز ظرفیت تولید بالای محصولات موجب گردیده در مقایسه با برخی از تولیدکنندگان هزینه های بیشتری به شرکت تحمیل شده و بهای تمام شده محصولات تولیدی افزایش یابد.

برای تولید 140 هزارتن محصولات تولیدی بر پایه آرد نیاز به حدود 200 هزار تن گندم می باشد. بهای این مقدار گندم در سال 1397 به ازاء هر کیلو 000/9 ریال، معادل یک هزار و هشتصد میلیارد ریال و در سال 1398 به ازاء هر کیلو 500/18 ریال معادل سه هزار و هفتصد میلیارد ریال و در سال 1399 به ازاء هر کیلو  000/27 ریال معادل پنج هزار و چهارصد میلیارد ریال است.

این مبلغ تنها بهای یکی از مواد اولیه محصولات تولیدی است و سایر هزینه ها شامل حقوق و دستمزد، انرژی و سوخت، ملزومات تولید، قطعات یدکی و مصرفی، حمل و نقل و سایر هزینه های جاری و سر بار تولید به آن افزوده می گردد. چه اتفاقی افتاده که طی سه سال گذشته مهمترین ماده اولیه تولید 300 درصد افزایش نرخ داشته و چگونه باید این افزایش جبران گردد؟/برابری صنعت ماکارونی

کاهش تولید و توقف ماشین آلات هزینه های خاص خود را داشته

از یک سوکاهش تولید و توقف ماشین آلات هزینه های خاص خود را داشته و از سوی دیگر برای تأمین مواد اولیه به اندازه ظرفیت تولید منابعی جز سیستم بانکی کشور وجود ندارد البته توسل به این راه حل هزینه های مترتب خود را هم به دنبال دارد.  برای کارخانه ای با توان تولید اندک، کاهش فعالیت و یا تأمین منابع محدود هزینه هایی به مراتب کمتر را در پی خواهد داشت.

کارخانه ای که در استان گندم خیز فارس واقع شده و یا کارخانه ای که با ظرفیت پایین در استانی کم بهره واقع شده برای تأمین گندم مورد نیاز خود به دلیل نزدیکی و یا به لحاظ مقدار درخواست، مشکلات شرکت تک ماکارون را نخواهند داشت. کشت اندک گندم در استان البرز و استانهای همجوار به نسبت مصرف این ماده غذایی در صنایع موجود در استان و بدلیل ظرفیت بالا، سفارشات خرید گندم برای شرکت تک ماکارون در هر مرحله چندین هزار تن بوده و تأمین آن از کشاورزان محلی غیر ممکن است از طرفی بدلیل حجم بالای سفارش سازمان غله ترجیح میدهد

بدلیل صرفه جوئی در هزینه های خود از دورترین مناطق انباشت و سیلوهای نگهداری گندم این شرکت را عرضه نماید

حمل از بندرعباس به محل کارخانه به ازاء هر کیلو نزدیک به سه هزار ریال و از چابهار به ازاء هر کیلو نزدیک به چهارهزار ریال هزینه در بر دارد که کمتر تولیدکننده ای حاضر به قبول و پرداخت چنین هزینه هائی است . اما شرکت تک ماکارون به منظور حفظ کیفیت تولیدات و برای تأمین توان تولید ماشین آلات خود ناچار به قبول و پرداخت اینگونه هزینه ها می باشد.

گندمی با قیمت هر کیلو 000/27 ریال و کرایه حمل حدود 000/3  ریال و قیمت تمام شده هر کیلو 000/30ریال و استحصال آرد هفتاد درصدی با کدام قانون و منطق و انصافی باید سبوس آن به قیمت هر کیلو هزار ریال فروخته شود؟

این موارد تنها نمونه هایی از هزینه هایی است که متأسفانه در سیستم نظارتی و قیمت گذاری فعلی توجهی به آن نشده و مسئولین ذیربط بدون شناخت شرایط تولید، گستره توزیع، قدرت رقابت برند و تقاضای بازار و خواست مصرف کننده و حق انتخاب او، برای تمامی محصولات مشابه به لحاظ وزن و متفاوت به لحاظ کیفیت، یک قیمت واحد تعیین می کنند.

تولیدکننده های گمنام، با کیفیت تولیداتی نازل و با توان تولید محدود و قیمت تمام شده پایین گستره توزیع در شهر یا استان خود محصول ماکارونی را به قیمتی می فروشندکه سازمان حمایت ازمصرف کنندگان و تولیدکنندگان مصوب نموده است. 000/78 ریال برای هر بسته 700گرمی، و این مصداق بارزی است از حمایت از مصرف کنندگان و البته تولیدکنندگان.

همیشه برابری عین عدالت نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا