داخلیسرتیترشماره 44غلاتگزارشگندم

با کشف ظرفیت‌های نهفته دیم 2 میلیون تن به تولیدات گندم کشور افزوده خواهد شد

در همایش تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی مطرح شد

همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور، مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری‌پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، حسن عباسی معروفان، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور و سایر مسئولان مربوطه سشنبه، 24 دی‌ماه در سالن اجلاس سران برگزار شد.

 

با کشف ظرفیت‌های نهفته دیم 2 میلیون تن به تولیدات گندم کشور افزوده خواهد شد

دکتر روحانی در این مراسم با اشاره به واردات میلیون‌ها تن گندم در سال‌های گذشته اظهار کرد: هم‌اکنون سال‌هاست که در بخش گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و برای تحقق خودکفایی کشور در زمینه محصولاتی مانند برنج، شکر و دانه‌های روغنی نیز اقدامات و گام‌های خوبی را برداشته‌ایم که این دستاوردها در سایه تلاش و ایثار کشاورزان حاصل شده است. همچنین دولت تمام تلاش خود را کرده است تا علاوه بر حرکت در مسیر خودکفایی گندم و کاهش واردات دانه‌های روغنی،آبادسازی زمین‌های کشاورزی را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم حدود 28 میلیون تن به حجم محصولات کشاورزی افزوده است، گفت: حجم محصولات کشاورزی از 97 میلیون تن در ابتدای دولت یازدهم، اکنون به 125 میلیون تن رسیده‌ است. همچنین جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی یکی دیگر از اهداف دولت بوده است چراکه جلوگیری از هدررفت و ضایعات محصولات کشاورزی حرکتی مناسب برای مقابله با هدررفت میلیارد‌ها متر مکعب آب است.

امنیت غذایی کشور از 80 درصد عبور کرده

مهندس عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با بیان اینکه امنیت غذایی کشور از 80 درصد عبور کرده و رشد 85 درصدی برای آن در سال 1400 هدف‌گذاری شده است، گفت:: نباید در شرایط تحریمی از تولید غافل شویم بلکه باید برای دانش‌بنیان کردن کشاورزی و انتقال دانش و تکنولوژی روز به کشور تلاش‌های بسیاری را انجام دهیم.

کشاورز  با اشاره به اینکه  با تلاش محققان مؤسسه دیم کشور موفق به کشف ظرفیت نهفته دیم شده‌ایم، گفت: با دستیابی به این مهم 2 میلیون تن به تولیدات گندم، 800 هزار تن به تولیدات جو و 700 هزار تن دانه روغنی در کشور اضافه می‌شود که به درآمد پایدار کشاورزان نیز کمک شایان توجهی خواهد شد.

شایان ذکر است رئیس جمهور در این مراسم با اهدا لوح سپاس از 15 کشاورز و واحد نمونه کشاورزی فعال در حوزه‌های زراعت، باغبانی، ترویج آموزش دام، طیور، شیلات، بازرگانی و تشکل‌های کشاورزی تقدیر کرد و با حضور در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی ایران در حاشیه این مراسم از سامانه پیام‌رسان «پات» در بخش کشاورزی نیز رونمایی کرد.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا