داخلیشماره 46گفتگوگفتگوی ویژهگندمماکارونی

با ممنوعیت صادرات ماکارونی ترکیه به عراق؛ دروازه صادرات ماکارونی ایران به عراق مجدد گشوده شد

در گفتگو با رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه

دولت عراق پس از اعلام ممنوعیت واردات تخم‌مرغ، نوشیدنی و بستی از ترکیه به عراق در ماه می، از ممنوعیت صادرات ماکارونی این کشور به عراق به مدت یک سال خبر داده است. تصمیمی که ترک‌ها معتقدند عراق به دنبال تقویت بازار کالاهای ایرانی در کشور خود این اقدام را ترتیب داده است تا با همکاری و مشارکت ایران بتواند تولیدات خود را تقویت بخشد. نگاشته برای آگاهی بیشتر از جزئیات این تصمیم و وضعیت تجاری ایران و ترکیه میهمان مهندس جلال ابراهیمی، رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه شده است.

با ممنوعیت صادرات ماکارونی ترکیه به عراق؛ دروازه صادرات ماکارونی ایران به عراق مجدد گشوده شد

 

به گفته وی ممنوعیت صادرات ماکارونی ترکیه به عراق به احتمال قوی نشات گرفته از اختلافات  سیاسی میان این دو کشور است که بر اساس این تصمیم با افت تولید ماکارونی، تعداد بسیاری از نیروی کار ترکیه بیکار می‌شوند و 43 واحد تولیدی ماکارونی در این کشور که با هدف صادرات ماکارونی به عراق تاسیس شدند، تعطیل خواهند شد. از سوی دیگر تبعات این تصمیم به قدری سنگین است که مجمع تولیدکنندگان ماکارونی و پاستای ترکیه از وزیر امورخارجه و تجارت ترکیه خواسته است که در این امر مداخله فوری نماید.

ممنوعیت صادرات ماکارونی ترکیه به عراق؛  تلخی کام ترک‌ها  و رونق بازار صادراتی ایران

ابراهیمی با اشاره به اینکه با اعمال این محدودیت، ایران قادر خواهد بود تا جایگاه خود در بخش صادرات ماکارونی به عراق را مجدد به دست آورد، گفت: ممنوعیت صادرات ماکارونی ترکیه به عراق، تولید و صادرات سایر محصولات کشاورزی ترکیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد که در صورت تثبیت جایگاه ایران در بازار عراق، بازگشت ترکیه به موقعیت صادراتی پیشین خود با مشکلات بسیاری همراه خواهد بود.

دریافت حق سرزمینی از صادرات ترکیه؛ منبع درآمدی پر رونق برای ایران

وی در ادامه در خصوص وضعیت تجارت ایران با ترکیه اظهار کرد: ایران و ترکیه به دلیل برخورداری از موقعیت ژئوپلیتیکی و استراتژیک منحصر به‌فرد، لازم و ملزوم یکدیگر برای تداوم مراودات تجاری هستند. به گونه‌ای که روزانه حدود 500 تا 600 کامیون برای صادرات کالاهای ترکیه به نقاط مختلف، وارد خاک ایران می‌شود و دریافت حق سرزمینی از این ماشین‌ها یکی از راه‌های درآمدی ایران است.

تسهیل تجارت میان ایران و ترکیه با استفاده از پول ملی هر دو کشور

ابراهیمی با بیان اینکه ارتباط با کشورهای هم‌مرز تضمینی برای آینده سیاست اقتصادی ایران است، گفت: ایران پس از اعمال تحریم‌های آمریکا توانست با ایجاد شرکت‌های صادراتی در این کشور، ترکیه را به یکی از پایگاه‌های اقتصادی خود تبدیل کند. البته این تحریم‌ها مانع از حرکت‌های پولی ایران شد که برای رفع آن اقداماتی مانند ایجاد حوضچه‌های پولی، سوآپ ارزی و بازی با پول‌های ملی دو کشور صورت گرفت. برای مثال در سال 2018 حدود 18 درصد از مراودات مالی ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور انجام شد که البته تقویت این راهکار نیازمند بسترسازی‌های مناسب از سوی دو کشور است./ممنوعیت صادرات ماکارونی

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ادامه داد: ترکیه با توجه به عدم مشکل در تبادلات مالی و با حمایت گسترده از تولیدکنندگان خود توانست اقدام به احداث واحدهای تولیدی مشترک با کشور عراق کند و بیشترین میزان تجارت خارجی عراق را به خود اختصاص دهد. همچنین با توجه به تحریم ایران و مشکلات نقل و انتقال توانست بازار پر رونق صادراتی ایران به عراق را به تسلط خود درآورد./ممنوعیت صادرات ماکارونی

ابراهیمی گاز و مواد پتروشیمی را مهمترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه دانست و افزود: میزان صادرات محصولات کشاورزی به این کشور نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد و محصولات چوب، پلیمری، سیمان، پسته، خرما، کشمش، هندوانه و آبمیوه، مواد غذایی، گاز طبیعی مایع شده، آلومینیوم به صورت کارنشده و محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد عمده کالا‌های صادراتی پرسود به ترکیه هستند.

ایجاد 90 میلیون فرصت صادراتی در ترکیه با بهره‌گیری از دانش مارکتینگ

وی با انتقاد از اینکه در ایران تولیدکننده بدون دانش صادرات و بازاریابی اقدام به صادرات می‌کند، گفت: یک موسسه خصوصی ترک در حوزه ارائه مشاوره و شناخت بازارهای صادراتی توانست سال گذشته حدود 90 میلیون فرصت صادراتی را برای کشور ترکیه ایجاد کند. در حالی که متاسفانه ایران در حوزه مشاوره‌های صادراتی، بازاریابی بر حسب نیاز منطقه دچار ضعف است./ ممنوعیت صادرات ماکارونی

ابراهیمی در پاسخ به این سوال که خانه اقتصاد و تجارت ایران  و ترکیه در بحث تامین تجهیزات کارخانجات ایرانی از شرکت‌های ترک چه اقداماتی را انجام داده است، گفت: با توجه به پیشرفت ترکیه در بحث تجهیزات و ماشین‌آلات، خانه اقتصاد ایران و ترکیه این آمادگی را دارد که به صورت رایگان به تمام شرکت‌های ایرانی در بحث نحوه صادرات، تامین تجهیزات از ترکیه مشاوره دهد.

یادآور می‌شود، تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایران می‌توانند برای دریافت هرگونه مشاوره و خدمات برای برقراری ارتباط با کشور ترکیه و کشورهای هدف سوم با خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه تماس حاصل نمایند./ممنوعیت صادرات ماکارونی

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا