داخلیشماره 32غلاتگزارش

Gafta، اولین سمینار تخصصی، توسط اتاق بازرگانی ایران و سوئیس برگزار شد

اولین سمینار تخصصی گفتا (Gafta) با حضور جمع کثیری از فعالان بخش خصوصی و بازرگانان حوزه تجارت و بازرسی غلات و همچنین با حضورکارشناسان شرکتها و سازمانهای دولتی تصمیم گیر در امر تجارت غلات، سوم دی ماه در محل اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

به گزارش نگاشته در این سمینار که به همت کمیته غذا و کشاورزی اتاق ایران و سوئیس برگزار شد آقایان شریف نظام مافی رئیس اتاق ایران و سوئیس، محمدرضا مرتضوی رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی، دکتر حسین یزدجردی دبیرکانون انجمن های صنفی صنایع آرد در خصوص اهمیت پرداختن به صنایع غلات از بعد علمی و پرداختن به حقوق بین الملل در این حوزه و همچنین به روز شدن معاملات تجارت غلات بر اساس قوانین روز دنیا پرداختند.

همچنین در پنل علمی این سمینار اساتید و حقوقدانان برجسته کشور در حوزه گفتا و تعدادی از اساتید حوزه بازرسی غلات به بیان چالش های شرکت ها در مواجهه با گفتا پرداختند که مختصری از سخنان آنها را در ذیل می خوانید.

نظام مافی: متضرر شدن واردکنندگان نتیجه بی اطلاعی از قوانین گفتا

شریف نظام مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در ابتدای برگزاری این جلسه، گفت: گفتا (Gafta ) از پر اهمیت ترین انجمن های موجود در بحث تجارت بین‏ المللی است که بیش از 1800 عضو در 95 کشور جهان دارد که با هدف بهبود و توسعه تجارت جهانی در زمینه محصولات کشاورزی و همچنین حمایت از منافع اعضای این انجمن در سطوح تجارت بین ‏المللی، فعالیت می کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بررسی اهمیت شناخت قوانین Gafta و اختلافات موجود و همچنین تشریح بند 123، 124 و 125 از این قرارداد، موضوع جلسه اول این سمینار است، افزود: انجمن گفتا تلاش دارد تا بر اساس قراردادهای  استاندارد، از بروز مشکلات در تجارت جلوگیری کند و همچنین اختلافات ناشی از این قراردادهای تجاری را با استفاده از هیئت داوری حل نماید.

بند 125 قرارداد گفتا توسط مسئولان اجرایی این جلسه به زودی ترجمه، چاپ و به بازرگانان ارائه خواهد شد

نظام مافی با اشاره به اینکه فعالان حوزه غلات از اهمیت نیاز به اجرای قوانین Gafta مطلع هستند اما متاسفانه برخی از افراد از ضوابط و ضررهای وارد شده به واردکنندگان ناشی از ثبت این قرارداد به خصوص در بند 125 بی اطلاع هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمونه هایی از اختلافات ایجاد شده را شاهدیم که حکمیت آن به انجمن گفتا ابلاغ شده است اما متاسفانه واردکنندگان که قرارداد فوق را امضا کرده اند از قوانین ساده آن بی اطلاع هستند و حتی ترجمه رسمی مدارک خود را ارائه نداده اند، لذا در نهایت به عنوان واردکننده متضرر می شوند.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس، لزوم بحث و گفتگو سالانه پیرو مبحث غلات و تاسیس کنفرانس های غلات جهانی در ایران هم اکنون بیش از پیش احساس می شود تا مباحثی از جمله غلات و بذر و صنایع وابسته را در قالب یک کنفرانس گسترده و چیزی مشابه iaom مطرح کنیم. در شرایط تحریم کنونی نمی توان تنها بر روی جلسات تخصصی خارجی اکتفا کرد بلکه باید تجارت غلات با تطبیق بر شرایط این مرز و بوم بررسی شود.

Spv سوئیس در ژانویه اعلام خواهد شد

وی در خصوص ارائه کانال ارزی از سوی سوئیس، اذعان داشت: در شرایط تحریم انواع مکانیزم های ارزی به خصوص کانال سوئیس که فارغ از مکانیزم مالی اروپا مطرح می شود، به وجود آمده است. با توجه به اطلاعاتی که سوئیس به اتاق ایران و سوئیس ارائه کرده است، با جدیت به دنبال راه اندازی این کانال است و قصد دارد تا آن را در هفته های اول ژانویه اعلام کند تا صادرکنندگان و واردکنندگان که اغلب در ژنو حضور دارند و چند ملیتی محسوب می شوند، جهت گشایش راه های قانونی و هماهنگ با قوانین ناشی از تحریم ها عمل نمایند تا صنف غلات بتواند از شرایط این کانال انتقال ارز بهره مند شوند.

نظام مافی در خاتمه با بیان اینکه جلسه بررسی قوانین گفتا برای اولین بار در دنیا توسط موسسه ای جز انجمن گفتا برگزار شده است، گفت: لازم به ذکر است بند 125 قرارداد گفتا توسط مسئولان اجرایی این جلسه به زودی ترجمه، چاپ و به بازرگانان ارائه خواهد شد.

 

مرتضوی: لزوم واردات 170 تا 200 میلیون تن غلات تا 10 سال آینده

در ادامه سید محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمنهای صنایع غذایی ضمن تشکر از اتاق ایران و سوئیس جهت پرداختن به موضوع تجارت غلات و اختصاص فرصت جهت تاکید به قوانین و مقررات قرارداد گفتا، گفت: هم اکنون در منطقه از بازار منحصر به فردی برخوردار هستیم که به نظر می رسد در 10 سال آینده، 170 تا 200 میلیون تن غلات به کشور وارد شود و این یک الزام است. ظرفیت آب و خاک ایران در شرایط تجارت غلات به صورت 15 تا 17 میلیون تن در سال برای 10 سال آینده غیر قابل اجتناب است.

اگر خواستار آن هستیم که به عنوان بزرگترین بازار منطقه، تجارت بزرگی را سازمان دهی نماییم، نیاز است تا با توجه به تحریم هایی که مکرر به اقتصاد ایران آسیب می زند، حداکثر معلومات را نسبت به اتفاقات پیش رو کسب نماییم تا در جهت توسعه کشور و حمایت از تجارت اثرگذار واقع شود.

Gafta ممنوعیت ها و دخالت ها عملکردی منفی بر اقتصاد ملی

وی با تاکید بر وجود بازار بزرگ و تاثیرگذار در منطقه، اذعان داشت: متاسفانه اقدامات و تصمیمات اخذ شده در بخش های مختلف و همچنین موانع غیر تعرفه ای، آسیب بزرگی به کسب و کارهای بزرگ در حیطه غلات وارد می کند که نیازمند توجه ویژه است. ممنوعیت ها و دخالت هایی که سیستم های نظارتی اعمال می کنند، هیچگونه ارزش افزوده ای برای تجارت کشور ایجاد نمی کند بلکه تاثیر منفی بر اقتصاد ملی دارد.

مرتضوی در ادامه به دلایل انصراف خود از عضویت در انجمن بینالمللی IAOM پرداخت و گفت: داشتن NGO های مناسب و با نفوذ در منطقه، یک اولویت است. در سال جاری بعد از 20 سال که عضو اتحادیه بین المللی آسیابانان جهان بوده ام، از آنجایی که مرکز این اتحادیه در آمریکا قرار دارد و قبل از اعلام رسمی این انجمن، شخصا صندلی خود را ترک کردم و دلیل استعفای خود را نیز اینگونه مطرح کردم که ما به عنوان بخش بزرگی از تجارت منطقه ای نمی توانیم شرایطی که برای کشورمان ایجاد شده را تحمل کنیم و عقلانیت و منطقی در این محدودیت ها وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید طبق تاکید اتاق ایران و سوئیس، سازمان منطقه ای خودمان را ایجاد نماییم، گفت: وقتی تجارت بزرگی به اندازه 170 تا 200  میلیون تن برای 10 سال آینده پیش بینی می کنیم و تاثیرگذاری بزرگی بر کشورهای CIS و کشورهای منطقه ازجمله عراق و افغانستان می گذاریم، پس لازم است تا ما به عنوان NGO های بخش خصوصی به فکر آینده و به دنبال ایجاد نهادی قدرتمند دربخش خصوصی تجارت منطقه باشیم.

هر زمان از قوانین Gafta مطلع بوده ایم، برنده میدان شده ایم

به گفته وی، قواعد بین المللی دستاورد هزارسال اندوخته علمی و تجربه بشر است که می توان در چارچوب شناخت آن بسیاری از مسائل خود را حل و فصل نماییم. یک نمونه موفق از آن دریافت رای در دادگاه لاهه است. لذا هر زمان از قواعد و قوانین مطلع بوده ایم و توانستیم دفاع خوبی از حق و حقوق خود کنیم، برنده میدان شده ایم.

رئیس انجمن صنایع غذایی ایران با بیان اینکه فعالان اقتصادی باید نسبت به فعالیت هایی که می تواند آینده ایران را در مسیر تسهیل شرایط تجارت و توسعه با توجه به ظرفیت منطقه ای و بازار ایران ایجاد کند، قدم بردارند، گفت:سلاطینی که به نام سلطان سکه و … امروز در انتظار چوبه دار هستند؛ همان افراد بی سابقه و بی اطلاعی هستند که سیستم اقتصادی را نیز با مشکل مواجه می کنند.

نباید از واردات گندم ترسید

مرتضوی یادآور شد: یکی از مباحثی که پوتین، رئیس جمهور روسیه با دکتر روحانی در آخرین سفر خود مطرح کرد، آن است که چرا اجازه واردات گندم روسی به ایران وجود ندارد و خود را از یک تجارت بزرگ منطقه ای محروم می کنید که با ایجاد موانع غیر تعرفه ای در کسب و کار جامعه اختلال ایجاد می شود.

این پیش بینی وجود دارد که ما در طی 3 تا 4 ماه آینده نیاز آن را خواهیم داشت که گندم به کشور وارد شود. لذا نباید از واردات گندم ترسید بلکه وقتی تجارت آزاد باشد، کاسه گندم پر می شود و راه خود را خواهد یافت. بازار آرد عراق 3 میلیون تن ظرفیت دارد اما با تلاش کانون صنایع آرد، تنها 500 هزار تن از این بازار نصیب ایران شد. این در حالی است که ظرفیت تسخیر کل بازار عراق برای ایران وجود دارد. اقتصاد، قواعد و قوانینی (Gafta ) مختص به خود را دارد و هرگونه ایجاد مانع بر سر راه آن، مانع بر سرراه  توسعه کشور خواهد بود.

وی در خاتمه اذعان داشت: ایران تنها یک درصد از اقتصاد دنیا را در دست دارد و قطعا نمی تواند قوانین دنیا Gafta را تغییر دهد اما می تواند در چارچوب قوانین و قواعدی که حاصل تجربیات بشری است، راه خود را پیدا کند و باعث توسعه فعالیت های کشورمان شود. قطعا جایی در جهان وجود ندارد که دانش و آگاهی وجود داشته باشد اما ثروت تولید نشود.

 

یزدجردی: خودکفایی گندم نباید موجب غفلت از تجارت جهانی شود

دکتر حسین یزجردی، رئیس کانون انجمن های صنفی صنایع آرد ایران و عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در ادامه این مراسم، گفت: سال های زیادی است که با انجمن Gafta و قراردادهای آن آشنا هستیم اما به دلیل محدودیت در معاملات غلات امکان بهره مندی از این سازمان بین المللی ایجاد نشده است.

وی با تاکید بر اینکه ممنوعیت واردات گندم به دلیل اعلام خودکفایی قابل توجیه نیست، افزود: بسیاری از کشورهای جهان در حیطه گندم خودکفا هستند اما از تجارت خود را غافل نمی کنند. درست است که ایران در بعد کمی گندم خودکفا است اما در بعد کیفی بسیار جا مانده است! وامروز به جای آنکه کیفیت گندم با واردات گندم کیفی افزایش داده شود، از انواع بهبود دهنده در سطح کشور استفاده می شود. ممنوعیت واردات غیر قابل توجیه است، این در حالی است که می توان با وضع تعرفه واردات همچون دیگر کشور های جهان از مزایای واردات بهره مند شد.

خرید تضمینی گندم، چالشی است که سال هاست گریبان گیر صنعت غلات است

یزجردی با اشاره به اینکه شیوه خرید تضمینی گندم، چالشی است که سال هاست گریبان گیر صنعت غلات است، خاطرنشان کرد: در سراسر جهان در بخش خرید گندم، تمامی مشخصات گندم ثبت می شود و اختلافات به وجود آمده که گفتا حکمیت آن را بر عهده می گیرد، به آن دلیل است که گندم خریداری شده با توجه به مشخصات ثبت شده قلع و قمع نشود. لذا باید باید در سیستم خرید گندم میزان پروتئین، گلوتن، ایندکس های متفاوت و  نتایج آزمایشات میکروبیولوژی که بر روی غلات انجام می شود، ثبت شود.

وی با تاکید بر اینکه سلامت جامعه نیازمند احترام است، گفت: در ماه اخیر اخبار جهانی غلات اعلام کرده است که در سال جاری ذرت امریکا به آفلاتوکسین بیش از حد مجاز آلوده شده است. لذا در صدد پیشگیری و رفع شرایط آن هستند اما متاسفانه عملکرد ما در برخورد با این مسائل این چنین نیست. هم اکنون قیمت تضمینی گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی تعیین می شود و سپس گندم بدون هیچگونه مشخصاتی از کشاورزان خریداری می شود. اگر نحوه خرید گندم داخلی را در یکی از اجلاس جهانی مطرح نماییم، شخصی باور نخواهد کرد که این چنین با خرید گندم برخورد می شود!

سیستم خرید تضمینی گندم در ایران سیستمی ناباورانه برای سایر کشورها

به گفته وی، در حال حاضر بحث افت و فضولات گندم مطرح شده است که آن هم در فصل کوتاه خرید گندم آنچنان که باید اجرایی نمی شود. اصرار دولت به خرید انحصاری گندم فاجعه ای است که گریبان صنعت را گرفته است. خرید انحصاری گندم توسط دولت در شرایط جنگ تحمیلی ایجاد شده است که پس از پایان جنگ، در سال 69  سمیناری تشکیل شد تا به این روند پایان داده شود و گندم از تجارت آزاد برخوردار شود اما همچنان این روش ادامه دارد.

تهدید سلامت جامعه، کیفیت محصول و تجارت

یزدجردی، در خصوص Gafta اذعان داشت: متاسفانه در روند خرید تضمینی گندم به روش کنونی آن چیزی که مغفول می ماند، کیفیت گندم است و رقابتی جهت کاشت گندم مرغوب تر وجود ندارد. در چرخه پیش رو که خرید گندم توسط کارخانجات آرد است، رقابت کیفی جهت خرید گندم بهتر نیز وجود نخواهد داشت. در همین راستا کارخانجات صنف و صنعت نیز مجبور به استفاده از گندم و آرد هستند. روندی که در طی 50 سال اخیر در کشور ادامه دارد، سلامت جامعه، کیفیت محصول و تجارت را تهدید کرده است.

چرا اجازه آن وجود ندارد که انحصار خرید گندم با تغییر شرایط مواجه شود؟

یزجردی در خاتمه یادآور شد: در این جلسه به بررسی مقررات قرارداد Gafta برای معاملات گندم و میزان حساسیت و توجه آن به چگونگی دفاع از مواضع قانونی جهت پیشگیری از ضرر خریدار و فروشنده پرداخته می شود اما این سوال ایجاد می شود که جایگاه آن در معاملات غلات ایران کجاست، چرا از آن بهره نمی بریم و چرا اجازه آن وجود ندارد که انحصار خرید گندم با تغییر شرایط مواجه شود؟

سیستم گندم، آرد و نان در تمام دنیا به صورت آزادانه به بخش خصوصی واگذار شده است. تمام دنیا برای معاملات غلات و خوراک دام و طیور خود عملکردی متفاوت را در پیش گرفته اند. چرا سیستم خرید گندم داخلی با ساده ترین راه و بدون در نظر گرفتن هیچگونه ضوابطی دنبال می شود. امید است برگزاری این چنین اجلاسی قدمی بر سر راه تغییر شرایط موجود باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا