آردداخلیسرمقالهشماره 47غلاتگندم

جهش تولید و اولویت‌های ابلاغی آن برای صنایع آرد و غلات

رهنمود‌های مقام معظم رهبری در خصوص نامگذاری سال 99 با عنوان جهش تولید و تاکید ایشان بر حوزه اقتصاد، رفاه و معیشت، چراغ راهی برای مسئولان کشور در رفع مشکلات بخش تولید و گره گشایی از موانع مدیران کارآفرین در بخش تولید است.

با توجه به ابلاغ اولویت‌های ده‌گانه، مجلس شورای اسلامی برای جهش تولید که شامل اصلاح ساختار تولید ملی، به حداقل رساندن فرایند صدور مجوزها، توسعه دولت الکترونیک، توسعه کانون های تولیدی خرد، اشباع بازار داخل و توسعه صادرات کالای ایرانی، تکمیل زنجیره تولید با بهره‌مندی از توانایی نخبگان، گسترش صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی و تکیه بر مزیت های بومی تولید می باشد، لازم به ذکر است که در دو بند از اولویت ها صراحتا به فعالیت کارخانجات آرد و صنایع وابسته به غلات اشاره شده است؛

در بند “گسترش صنایع تکمیلی و تبدیلی در بخش کشاورزی به منظور جلوگیری از خام فروشی و تقویت زنجیره غذایی برای رفع نیاز داخل و گسترش صادرات” قطعا مسئله بهره گیری از ظرفیت خالی کارخانجات آرد مصداق پیدا می کند. همچنین در بند “توسعه بازار های صادراتی به واسطه افزایش رقابت پذیری، بهره‌وری، نوآوری و کیفیت تولیدات با توجه به مزیت همسایگی ایران با ۱۵ کشور” قطعا مسئله برنامه ریزی جهت صادرات آرد و محصولات آن به کشورهای همسایه که همگی نیازمند تولیدات ایران هستند، مصداق می یابد.

لذا نیاز است که مسئولان محترم تصمیم گیر در وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران با در نظر گرفتن، اهمیت حمایت از تولید و رفع موانع تولیدکنندگان برنامه ریزی را در سال 99 برای تامین مواداولیه کارخانجات آرد و در نهایت تولید محصولات و صادرات آن جهت دستیابی به ارزش افزوده برای کشور مد نظر قرار دهند. امید است شاهد رونق تولید در سال 99 باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا