اتاق بازرگانیاقتصادیبین‌المللیتراز تجاریشماره 72گفتگوگفتگو با بخش خصوصی

امکان صادرات محصولات ایرانی به اتحادیه عرب با سرمایه‌گذاری در سوریه

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه مطرح کرد

به گفته حسن شمشادی، دبیر کل اتاق بازرگانی ایران و سوریه، سوریه بازاری مستعد برای ایران در جهت صادرات محصولات ایرانی/ افزایش سطح روابط اقتصادی و تجاری است. همچنین با توجه به افزایش روابط سیاسی ایران و سوریه به ویژه در بخش اطلاعاتی، نظامی، امنیتی  در ده سال گذشته بارقه‌هایی از امید در جهت گسترش مبادلات تجاری زده شد؛ اما متاسفانه مشکلات تجارت همچنان وجود دارد.

 

وی ادامه داد: عدم شناخت توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت‌ها و قابلیت‌های آن از از طرف تجار سوریه و عدم شناخت نیازهای بازار سوریه به طور دقیق از سوی تجار ایرانی یکی از چالش‌های تجارت دو کشور است.

وی با اشاره به اینکه بر خلاف تصور همگان، سوریه بازاری قابل دسترس برای تمام کالاها نیست، گفت: دولت سوریه با هدف تقویت اقتصاد داخلی و با تاکید بر تولید داخل و بهره‌وری از آن، واردات بسیاری از کالاها را ممنوع اعلام کرده که این موضوع دست صادرکنندگان را برای صادرات به سوریه بسته است.

صادرات محصولات ایرانی مستلزم چیست؟

از سوی دیگر، در حال حاضر بحث سرمایه گذاری در سوریه بسیار داغ است چراکه قانون جدید سرمایه گذاری خارجی در این کشور به تصویب رسیده است و شرکت‌های ایرانی می‌توانند به صورت مستقیم با افتتاح واحدهای تولیدی و ساخت محصول با برند سوریه از مزیت‌های فراوانی برخوردار گردند.

تولیدکنندگان ایرانی علاوه بر بازار سوریه می‌توانند به 24 کشور عضو اتحادیه عرب با جمعیت بالغ بر 300 تا 400 میلیون نفری با تعرفه گمرکی صفر کالا صادر کنند. همچنین با توجه به نیاز سوریه به واردات مواد اولیه دارد، گفت: سوریه جهت واردات مواد اولیه از ایران اعلام آمادگی کرده است.

وضعیت حمل و نقل کالا میان ایران و سوریه

وی در خصوص وضعیت حمل و نقل کالا میان دو کشور گفت: ایران به دلیل ارتباط بندرعباس با لاذقیه و کاهش هزینه‌های صادرات دارای مزیت رقابتی است. همچنین کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به صورت منظم کشتی‌های باری را به مقصد سوریه اعزام می‌کند.

وی در خصوص مشکلات مالی برای تجارت دو کشور گفت: با توجه به تحریم ایران و سوریه و نبود بانک مشترک و صرافی رسمی معرفی شده از طرف دولت‌ها، انتقال پول با سختی صورت می‌گیرد؛ البته در حال حاضر انتقال پول از طریق صرافی‌ها صورت می‌گیرد که دارای ضمانت قابل قبولی نیست. همچنین موضوع بیمه کالاهای صادراتی و بیمه سرمایه‌گذاری از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

برتری صادرات ایران به سوریه در مقابل واردات از این کشور

وی در خصوص حجم تبادلات تجاری دو کشور اظهار کرد: حجمی بالغ بر 218 میلیون دلار مبادلات تجاری میان دو کشو در سال 1400 صورت گرفته است که 30 میلیون دلار آن سهم سوریه و باقی برای ایران بوده است.

همچنین با توجه به اینکه سوریه، قطب تولید محصولات کشاورزی، زراعی و باغی است، مبادلات ایران و سوریه در این حوزه محدود می‌باشد. علاوه بر این سوریه پیش از بحران موجود به 80 کشور جهان صادرات محصولات کشاورزی داشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، سوریه به دلیل آسیب‌دیدگی در بخش زیرساخت‌ها نیازمند واردات ماشین‌آلات و تجهیزات حوزه کشاورزی است. اما در بخش مشتقات محصولات آردی، صادرات بیسکویت و شکلات به این کشور ممنوع می‌باشد چراکه سوریه قطب تولید شکلات است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا