داخلیشماره 54غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

منطقه اقتصادی سهلان و امتیازهای ویژه آن برای تریدرهای غلات

مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی منطقه ویژه اقتصادی سهلان مطرح کرد

منطقه ویژه اقتصادی سهلان در زمینی به وسعت2052 هکتار در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. همجواری با شهرک‌ سرمایه‌گذاری خارجی، دارا بودن پایانه اختصاصی صادراتی کانتینری و برخورداری از شانتينگيارد ريلي ( 5 خط) از ویژگی‌های مهم این منطقه می‌باشد.  نگاشته در این شماره با دکتر علی‌اصغرزاده، مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی منطقه ویژه اقتصادی سهلان در خصوص پتانسیل این منطقه در حوزه غلات و تجارت آن به گفتگو پرداخته است.

ورود نهاده‌های دامی به منطقه اقتصادی سهلان    

به گفته وی منطقه ویژه اقتصادی سهلان یکی از قطب‌های مهم کشور برای واردات و ترانشیپ غلات و نهاده‌های دامی است چراکه این کالاها از طریق قطار وارد کشور می‌شود و پس از تخلیه در انبارها با کامیون و یا حمل ریلی به نقاط مختلف کشور توزیع می‌شود و  نهاده‌‌های مختلفی از قبیل کنجاله سویا، کلزا و… از طریق منطقه ویژه اقتصادی سهلان وارد کشور می‌شود.

 

تسهیل تجارت غلات با خط ریل اختصاصی

 

علی‌اصغرزاده در خصوص پیشنهاد به تریدرهای غلات برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های منطقه سهلان اظهار کرد: وجود خط ریل اختصاصی و اتصال آن به کشورهای اروپایی موقعیت مناسبی را برای واردات و صادرات تجار غلات فراهم کرده است تا کالاهای خود را با صرف کمترین هزینه و زمان انتقال دهند. از سوی دیگر، انبارهای آپرین این منطقه به وسعت 36 هزار متر مربع که در مجاورت خط ریل قرار گرفته است، امکان استفاده از خدمات انبارداری و نگهداری کالا در محیطی ایمن و خوشنام را به تجار ارائه می‌دهد.

همچنین تجار می‌توانند محموله غلات و نهاده‌های دامی خود را به صورت فله و یا کیسه‌های جامبو وارد منطقه ویژه اقتصادی سهلان نمایند و از طریق حمل ریلی و یا کامیون به مقاصد مورد نظر خود انتقال دهند.

 

وی در خصوص وجه تمایز این منطقه با سایر مناطق اقتصادی کشور گفت: موقعیت جغرافیایی استراتژیک و دسترسی به راه‌های ارتباطی اصلی، نزدیکی به کشور ترکیه، همجواری با پایانه بار و شهرک‌های صنعتی، استقرار گمرک در منطقه و تجهیز به ترمینال کانتینری با ظرفیت پذیرش سالانه 20 هزار کانتینر، برخورداری از شانتينگيارد ريلي ( 5 خط)،  خدمات تجاری، صنعتی، قابلیت تبدیل منطقه به بندر خشک و سازمان مسئول با تجربه در امور انبارداری و گمرکی از امتیازات خاص این منطقه است چراکه تنها مسیر زمینی ایران به این مناطق از سهلان عبور می‌کند و ریل راه‌آهن سراسری نیز در مجاورت سهلان قرار گرفته است.

وجود انبارهای انحصاری کالاهای خطرناک

همچنین خوشبختانه این منطقه از امکانات زیر بنایی مناسب شامل انبار آپرین، انبار ویژه کالاهای خطرناک و انبار انحصاری کالاهای خطرناک (شامل 4 باب انبار آپرین به مساحت 35352 متر مربع، 6 باب انبار هانگار به مساحت 24864 متر مربع، 3 باب انبار غیر گمرکی به مساحت 12511 متر مربع، 9 باب انبار کالاهای خطرناک به مساحت 2363 متر مربع، باراندازهای بتنی و خاکی به مساحت 269666 متر مربع) نیز برخوردار است. همچنین ترمینال کانتینری منطقه سهلان ظرفیت پذیرش سالانه بیش از 20 هزار تن کانتینر را دارا است.

تحقق شکل‌گیری هاب لجستیک در منطقه سهلان

وی با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی سهلان در صنعتی‌ترین نقطه شمال غرب کشور، ۱۵ کیلومتری شهر صنعتی تبریز و در مسیر جاده ترانزیتی ایران  اروپا قرار گرفته است، گفت: واقع شدن این منطقه در مسیر جاده کهن ابریشم موقعیتی خاص و استراتژیک را برای این منطقه ایجاد کرده است که با توجه به برخورداری آن از تمام شرایط لجستیک، ریل، بارانداز و انبارها زمینه برای تبدیل منطقه اقتصادی سهلان به هاب لجستیک فراهم شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا