داخلیشماره 24گفتگوگفتگو با بخش خصوصیماکارونی

نرخ ارز چه تاثیری در صنعت ماکارونی داشته است؟

مدیرعامل ماکارونی جهان پاسخ می دهد

نرخ ارز چه تاثیری در صنعت ماکارونی داشته است؟ سال 96 سال تعیین‌کننده‌ای برای اقتصاد کشور بود چرا که شروع آن با التهابات سیاسی انتخابات، انتظار تحولات زیادی را برای فعالان عرصه تولید به همراه داشت.

افزایش نرخ ارز مهمترین اتفاق سال 96 بود چراکه تمامی واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد. صنعت ماکارونی به عنوان صنعتی کاملا وابسته به نرخ ارز، دچار تغییراتی شده است. توضیحات بیشتر را دکتر فرزین کریم‌لو، مدیرعامل ماکارونی جهان در گفتگوی اختصاصی با نگاشته عنوان کرد.

مهمترین تاثیر نرخ ارز در سرمایه گذاری اولیه واحدهاست

وی در ابتدا گفت: افت 35 درصدی ارزش پولی کشور از ابتدای سال 96 موجب شده که واحدهای ماکارونی مجبور شوند تا حدود 35 درصد سرمایه گذاری ریالی خود را افزایش دهند اما هیچ یک از فعالان حوزه اقتصاد انتظار این افزایش در نرخ ارز را نداشتند!

به عبارتی، مهمترین تاثیر نرخ ارز در سرمایه گذاری اولیه واحدهاست چرا که تمامی بخش سخت افزاری صنعت ماکارونی از خارج وارد می شود. از قالب های ماکارونی گرفته تا ماشین آلات و قطعات یدکی، مواد اولیه سلفون و ماشین آلات بسته بندی (به ویژه اسپاگتی) همه از ایتالیا و با یورو خریداری می شود.

امروز حدود 35 الی 40 درصد، ارزش سرمایه گذاری هر کارخانه ای کم شده و شرکت های ماکارونی از این پس در بحث تامین قطعات یدکی، قطعا با مشکل مواجه خواهند شد.

خرید ماشین آلات دست دوم ماکارونی با وجود نرخ ارز نابسامان؛ تهدید یا فرصت؟

از مدیرعامل ماکارونی جهان در خصوص خرید و نصب ماشین آلات دست دوم تولید ماکارونی پرسیدیم. وی اذعان داشت: به عقیده من نصب ماشین آلات دست دوم (که در حال حاضر واردات آن ممنوع می باشد) کار عاقلانه ای نیست چرا که ریسک آن بسیار بالاست. هیچ کمپانی خارجی برای تامین قطعات ماشین آلات دست دوم ضمانت و حمایتی نمی کند.

البته برخی ارائه دهندگان این نوع دستگاه ها در بازار ایران که دارای تخصص و علم کافی هستند شاید بتوانند اطمینان کافی برای ارائه خدمات به خریدار را ارائه دهند اما در کل به شخصه با نصب این دست ماشین آلات مخالف هستم.

علت کاهش قیمت برخی برندها ماکارونی در بازار چیست؟

این فعال صنعت ماکارونی در ادامه به علت کاهش قیمت برخی برندها ماکارونی در بازار پرداخت و گفت: راجع به موفقیت رقبای بازار اگر اشتباه تحلیل کنیم، خودمان شکست می خوریم. شرکت هایی که دارای موجودی بالا هستند، توانایی بیشتری برای کاهش قیمت محصول نهایی دارند.

شرکتی که توان مالی آن بالاست امکان بیشتری در حوزه تامین مواد اولیه دارد لذا به راحتی می تواند با قیمت ها بازی کند و راه از میدان بده در کردن رقبا را می داند. عدم بررسی درست توانایی اینگونه شرکت ها، هیچ نتیجه ای جز کاهش مداوم قیمت محصول، در بازار ندارد.

از طرفی کاهش نرخ قیمت محصولات به شرکت های بزرگ آسیب بیشتری می رساند و تولید کنندگان کوچکتر(اگر بدهی بانکی نداشته باشند) تنها با کاهش حاشیه سود مواجه خواهند شد.

ارتباط کیفیت گندم و محصول نهایی ماکارونی

مدیرعامل ماکارونی جهان در ادامه با اشاره به اینکه تولید کنندگان ماکارونی از هر استانی که بتوانند گندم خریداری می کنند، گفت: تمرکز قطب صنایع ماکارونی در استان های تهران و البرز، مهمترین دلیل کاهش عرضه گندم این دو استان در بورس است لذا تولیدکنندگان، ناچار به خرید گندم از سایر استان ها هستند.

گندم برخی مناطق که گلوتن بسیار کمی دارد تولید کننده را نیازمند تزریق گلوتن در ماکارونی می کند. ماده ای که در حال حاضر به قیمت کیلویی 5700 تومان در بازار قابل تهیه است.

عدم سیاستگذاری مناسب در قیمت گذاری ماکارونی، مشکلی که هنوز حل نشده!

دکتر کریملو در بخش دیگری از این گفتگو به درخواست برخی مدیران برای عدم درج قیمت بر روی بسته های ماکارونی اشاره کرد و گفت: این طرح به هیچ وجه قابل اجرا نیست چرا که مردم ما به دیدن قیمت بر روی بسته محصول غذایی عادت کرده اند. امروز مشکل تولید کنندگان ماکارونی قیمت روی بسته نیست. مشکل 50 درصد تخفیفی است که برخی تولید کنندگان در بازار روی کالا می دهند!

این اندازه تخفیف به هیچ وجه منطقی نیست!! شرکتهای بزرگ شاید در یک حوزه ضرر کنند اما در حوزه های دیگر سود می کنند. این امکان برای شرکتهای کوچک وجود ندارد و تولید کنندگان کوچکتر نمی توانند به امید سود در آینده، ضرر کنند!

در حال حاضر قیمت یک بسته ماکارونی 700 گرمی 2700 تومان است در حالی که کارخانه ماکارونی باید ماکارونی را 2300 به فروشگاه بفروشد اما به قیمت 1600 تومان محصولش را به بازار عرضه می کند! لذا مهم ترین مشکل صنعت ماکارونی عدم سیاستگذاری مناسب در قیمت گذاری ماکارونی است و هر تولیدکننده ای ساز خود را می زند.

صنعت ماکارونی کشور، با وجود نرخ ارز بالا همچنان پتانسیل سرمایه گذاری دارد

مدیرعامل ماکارونی جهان در خاتمه به پتانسیل بالای صنعت ماکارونی برای تولید و کسب سود اشاره کرد و گفت: تعداد اندک کارخانجات ماکارونی در کشور و عدم حضور برخی برندهای جهانی در ایران موجب شده که هنوز این صنعت، پتانسیل بالقوه سرمایه گذاری داشته باشد.

اگرچه ماشین آلات ماکارونی گران است؛ اما تولید آن کار پیچیده ای نیست و از طرفی کارخانه ماکارونی نیاز به موجودی بالای مواد اولیه و موجودی بالای انبار ندارد لذا تولیدکننده را با انباشت موجودی مواجه نمی کند. تولید و تجارت و توزیع و فروش در کشور ایران قطعا، هنوز ساده تر از سایر کشورهاست.

سرمایه گذاری 4 میلیون یورویی تولید ماکارونی با تکنولوژی بولر

شایان ذکر است مجموعه صنایع غذایی جهان متشکل از 6 کارخانه، در سه بخش تولید، واردات و توزیع، فعالیتی گسترده دارد. تولید چای ایرانی، ماکارونی، نودل، لواشک و واردات چای از کشورهای هند، سیلان و کنیا و همچنین واردات برخی محصولات نهایی از جمله نان سیر، نوشیدنی و…. از اروپا عمده فعالیت های این شرکت است.

در حال حاضر ماکارونی جهان با سرمایه گذاری معادل 4 میلیون یورو، نصب خط جدید تولید ماکارونی با تکنولوژی بولر سوئیس را در دست اجرا دارد. این خط با ظرفیت تولید دو تن ماکارونی فرمی در ساعت مجموعا تولید ماکارونی جهان را به عدد 130 تن در روز خواهد رساند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا