آردآردسازانشماره 51غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

اصلاح قیمت گندم و آرد و زنگ خطر آن به صدا در آمد

مدیرعامل کارخانه آرد طراوت میاندوآب مطرح کرد

اصلاح قیمت گندم، آرد و نان یکی از نیازهای مهم کنونی صنعت آسیابانی کشور است چراکه چندنرخی بودن این صنعت و اختلاف قیمت‌های گزاف ماحصلی جز رانت، فساد، ظهور دلالان و ضرر و زیان عوامل تولید از کشاورز تا کارخانجات آرد و مصرف‌کنندگان نداشته است. از سوی دیگر دولت به عنوان پرداخت‌کننده یارانه بی‌ثمر به این صنعت نیز زیان قابل توجهی را متحمل شده است که با این وجود، همچنان به مسیر قبلی خود بدون هیچ تجدیدنظر و اصلاحی ادامه می‌دهد.

اصلاح قیمت گندم و آرد و زنگ خطر آن به صدا در آمد

 

مهندس قهری، مدیرعامل کارخانه آرد طراوت میاندوآب در گفتگو با خبرنگار نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق اظهار کرد: اختلاف قابل توجه نرخ گندم و آرد و چند نرخی بودن آرد به خصوص آرد سایر مصارف سبب شده است بخش زیادی از آرد استان‌های همجوار روانه آذربایجان غربی شود. به گونه‌ای که روزانه 100 ها تریلی از تهران و البرز وارد استان شده و آرد سایر مصارفی که باید قیمت آن 4000 هزار تومان باشد را به صورت خارج از شبکه به نرخ 2200 تومان می‌فروشند.

کارخانجات تهران و البرز، برنده بازار صنف و صنعت در تبریز و ارومیه

وی با اشاره به اینکه کارخانجات تهران و البرز بازار آرد سایر مصارف آذربایجان غربی را قبضه کردند، گفت: متاسفانه کارخانجات آرد این دو استان با سهمیه ماهانه 4000 تن گندم بیشتر آرد صنف و صنعت خود را با یک سوم قیمت آرد تولیدی کارخانجات آذربایجان غربی و شرقی در بازار تبریز و ارومیه می‌فروشند و این کارخانجات با وجود سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از تکنولوژی روز به دلیل عرضه اندام دلالان از گردونه رقابت و فروش آرد صنف و صنعت حذف می‌شوند.

 

سلاح مقابله با دلالان صنعت آرد چیست؟

 

قهری اصلاح قیمت و افزایش نرخ گندم و آرد را تنها راهکار مقابله با دلالی‌های این صنعت دانست و افزود: ارتقا کیفیت آرد کشور و بهبود وضعیت رقابت در گرو اصلاح‌سازی قیمت‌ها است چراکه با تغییر قیمت‌ها، تنها کسانی در دایره تولید باقی می‌مانند که از تکنولوژی و توان تولیدی بالایی برخوردار هستند.

مزارع کشت گندم جای خود را به یونجه و چغندر دادند

این فعال آسیابانی در بخش دیگر گفتگو با اشاره به بی‌رغبتی کشاورزان برای کشت گندم به دلیل نرخ پایین آن گفت: در حال حاضر به دلیل اختلاف قیمت 4000 تومانی گندم ایران با نرخ جهانی، بخشی از کشاورزان به کاشت یونجه، چغندر و کلزا روی آوردند. لذا دولت باید در آنالیزهای نرخ‌گذاری گندم تجدیدنظر کند و فاصله قیمت گندم و فروش آرد را به حداقل برساند.

قهری در خاتمه با بیان اینکه عدم خودکفایی در تولید گندم یکی از مشکل اساسی صنعت آسیابانی کشور است، گفت: سال گذشته کارخانه آرد طراوت میاندوآب به‌عنوان مرکز خرید با وجود برخورداری از ظرفیت 100 هزار تنی ذخیره‌سازی گندم، تنها موفق به خرید 18 هزار تن گندم شد که برای خرید همین میزان گندم نیز مجبور به پرداخت کرایه 50 هزار تومانی به رانندگان بودیم.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا