آردداخلیشماره 64گفتگوگفتگو با مسئولین دولت

اصلاح سهمیه‌بندی گندم با به روزرسانی شاخصه‌های درجه‌بندی کارخانجات آرد

مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی منطقه یک

 با توجه به اینکه شاخص‌های درجه‌بندی صورت گرفته کارخانجات آرد در سنوات قبل، قدیمی است و آردسازان بر اساس این شاخص‌ها ارزیابی شدند در حال حاضر با به روزرسانی شاخص‌ها و انجام بازدیدهای میدانی از کارخانجات آرد و بررسی وضعیت تاسیسات، آزمایشگاه و به روزرسانی و تعمیرات اساسی ماشین‌آلات و تجهیزات آن‌ها درصدد هستیم تا کارخانجات آرد را با توجه به شرایط روز کشور برای تولید بهتر درجه‌بندی کنیم.

 

اصلاح سهمیه‌بندی گندم با به روزرسانی شاخصه‌های درجه‌بندی کارخانجات آرد

مهندس ارشدی، مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی منطقه یک در گفت‌وگوی اختصاصی با نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق اظهار کرد: از تمام کارخانجات آرد استان تهران و کارخانجات تامین‌کننده آرد تهران مستقر در استان البرز فایل خوداظهاری درباره وضعیت ماشین‌آلات، نیروی انسانی، تجهیزات آزمایشگاهی، بافت فیزیکی ساختمان کارخانه دریافت گردیده است که با اتمام پایش و رصد این اطلاعات بحث درجه‌بندی کارخانجات آرد محقق می‌گردد. شایان ذکر است که درجه بندی کارخانجات آرد در تخصیص سهمیه گندم آنان موثر است و بر اساس تغییرات رخ داده در مجموعه، به آنان سهمیه گندم تعلق می‌گیرد./ اصلاح سهمیه‌بندی گندم

 

مهندس ارشدی، مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی منطقه یک در خصوص وضعیت ذخیره‌سازی گندم استان تهران در شش ماهه دوم امسال اظهار کرد: با توجه به حجم مصرف گندم و آرد در استان تهران، ذخیره این کالای استراتژیک تا زمان فصل خرید باید در شرایط مطمئنی قرار بگیرد. در همین راستا بخش اعظم نیاز گندم استان تهران از سایر استان‌ها و از محل واردات و بنادر تامین می‌گردد و در حال حاضر نیز، هیچ‌گونه مشکلی در بخش ذخیره و توزیع گندم در استان تهران وجود ندارد.

ارشدی با اشاره به اینکه در کنار اهمیت کمیت گندم باید کیفیت نیز در نظر گرفته شود، گفت: با توجه به واریته‌های خاص گندم‌های داخلی و خارجی باید اختلاط به گونه‌ای صورت بگیرد که استانداردهای لازم را پوشش دهد. لذا با پیگیری‌های صورت گرفته گندم‌های مرغوب و با کیفیت برای نیاز استان تهران جذب شده است./ اصلاح سهمیه‌بندی گندم

کاهش 26 درصدی خرید گندم در استان تهران

ارشدی در ادامه با اشاره به کاهش 26 درصدی خرید گندم در استان تهران نسبت به سال گذشته تصریح کرد: خشکسالی، کاهش بارندگی و شرایط جوی منجر به کاهش سطح تولید گندم در کل کشور شد و به تبع نیز، استان تهران از خرید گندم کمتری سود برد. علی‌رغم این موضوع با تدابیر شرکت بازرگانی دولتی ایران بخشی از نیاز گندم کشور توسط خرید گندم از کشورهای تولیدکننده در زمان مناسب تامین گردید. لذا در حال حاضر، شرایط موجودی گندم کشور نرمال و مطمئن است و گندم‌های تخلیه شده در بنادر از طریق حمل ریلی و جاده‌ای میان استان‌ها توزیع می‌گردد.

ارشدی درباره کیفیت گندم در شش ماه دوم سال گفت: با توجه به نقش گرمی هوا در خمیرگیری و تولید آرد، گندم مصرفی در فصل تابستان باید از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار باشد. اما خوشبختانه در فصل زمستان کیفیت فعلی گندم‌های موجود کفاف تولید آرد و به تبع آن نان تولیدی با کیفیت را می‌دهد و مشکلی در باب کیفیت گندم نخواهیم داشت.

 

چشم انتظاری کارخانجات آرد برای پرداخت مابه التفاوت سبو/ اصلاح سهمیه‌بندی گندم

وی در بخش دیگر گفت‌وگو در خصوص وضعیت ضرر و زیان آردسازان اظهار کرد: با توجه به عدم تغییر تعرفه‌های آسیابانی از سال 93 تاکنون کارخانجات آرد متحمل زیان هنگفتی شدند. تا اینکه دولت در سال‌های 95 و 96 مصوب کرد که بخشی از این ضرر و زیان، جهت تامین منابع مالی در بودجه پیش بینی و پرداخت گردد که تا حدودی مرهم درد آردسازان بود. اما در سال 97 و 98 و امسال برنامه به صورت دیگری رقم خورد و با لغو آزادسازی سبوس بر اساس تصمیمات ستاد تنظیم بازار مقرر گردید که سبوس با همان نرخ 1400 تومان عرضه گردد اما تامین منابع آردسازان از محل دیگری که در حال بررسی است، تامین گردد.

 

بازگشت GTC به وزارت جهاد کشاورزی؛ فرصت است یا تهدید؟!

 

ارشدی در خصوص بازگشت شرکت بازرگانی دولتی ایران به وزارت جهاد کشاورزی گفت: در راستای اجرای قاننون انتزاع شرکت بازرگانی دولتی ایران از وزارت صمت جدا و رسما به وزارت جهاد کشاورزی منتقل گردیده است. لذا با توجه به این که تامین محصولات کشاورزی و توزیع آن وظیفه‌ای تخصصی و خاص می‌باشد و این وزارتخانه از وضعیت منابع تولید و مصرف آگاهی دارد، انتقال GTC به جهاد کشاورزی اقدامی مثبت است. از سوی دیگر، برخی اعتقاد دارند که به دلیل تخصص و ابزار وزارت صمت در بخش واردات و تجارت بهتر است که شرکت بازرگانی دولتی ایران زیرمجموعه وزارت صمت باشد. فارغ از این اختلاف نظرها، شرکت بازرگانی دولتی ایران، مجموعه‌ای شناخته شده و بزرگ در دنیا است که در هر صورت وظیفه خود را انجام می‌دهد./ اصلاح سهمیه‌بندی گندم

تنظیم بازار؛ مهمترین ماموریت وزارت جهاد کشاورزی

وی در پایان در خصوص مهم‌ترین ماموریت وزارت جهاد کشاورزی گفت: هنوز مدت زمان زیادی از آغاز فعالیت دولت سیزدهم نگذشته است و نباید انتظار داشته باشیم که تمام مشکلات و کسری‌های حوزه غلات کشور جبران گردد. لذا در حال حاضر، مهمترین اولویت وزارت جهاد کشاورزی باید تنظیم بازار و مایحتاج و نیاز مردم باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا