آردآردسازانخودکفایی گندمداخلیشماره 41غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

اصرار بر خودکفایی گندم با وجود تولید تنها 8 میلیون تن گندم مرغوب در ایران

مدیرعامل کارخانه آرد ایلام مطرح کرد

 با توجه به ایجاد دهکده جهانی در دنیا با هدف تامین مایحتاج کشورها، اصرار بر خودکفایی در تولید برخی محصولات دیگر الزامی ندارد و با توجه به مزیت ایران در تولید 7 تا 8 میلیون گندم مرغوب باید از تکیه بر این سیاست دست برداشته شود و منابع و سرمایه کشور صرف تولید محصولات با بازدهی بیشتر شود.

علت اصرار بر خودکفایی گندم چیست؟

مهندس جواد قوچی، مدیرعامل کارخانه آرد ایلام در گفتگو با نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق در خصوص مهم‌ترین مشکلات کارخانجات آرد استان ایلام اظهار کرد: کثرت کارخانه‌ها یکی از دغدغه‌های اساسی برای فعالان صنعت آرد در این استان است چراکه استان ایلام با فعالیت 6 واحد آردسازی، ظرفیت تولید بالغ بر 24 هزار تن آرد در ماه را دارد و این میزان از تولید با مصرف 8 هزار تنی استان هیچ هم‌خوانی و تناسبی ندارد. از سوی دیگر قرارگیری سیلوهای ذخیره سازی گندم در مسافت 300 کیلومتری مراکز جمعیت شهری ایلام سبب شده است تا قابلیت دسترسی به این کالای استراتژیک با سختی و صرف هزینه بسیار برای واحدهای تولیدی همراه شود.

افزایش آمار تولید گندم و خودکفایی گندم به بهای ورود گندم دامی برای مصارف انسانی

وی با بیان اینکه تولید گندم نامرغوب با افت و ناخالصی بالا حاصل سیاست خرید تضمینی گندم در کشور است، گفت: متاسفانه سیاست خرید تضمینی گندم یکی از مشکلات مهم کشور است که دولت با اتکا به آمارهای قدیمی و اصرار بر خودکفایی در تولید گندم، بحث کیفیت را نادیده می‌گیرد. به گونه‌ای که گندم‌های دامی و فاقد گلوتن و پروتئین به بهای افزایش آمار خرید گندم به آسانی جذب فرآیند خرید تضمینی می‌شود.

مدیرعامل کارخانه آرد ایلام در خصوص سامانه سبوس و اعلام قیمت 1050 تومان برای فروش سبوس اظهار کرد: طی یک ماه گذشته بالغ بر 10 نامه اداری با روایت‌های مختلف برای قیمت سبوس به واحدهای آردسازی ابلاغ شده است که این موضوع نشان از عملکرد ضعیف دولت در ارائه قیمتی کارشناسانه با آنالیزهای واحد و مشخص در تعیین قیمت سبوس می‌باشد. همچنین پرداخت  250 تومان یارانه سبوس به کارخانجات آرد بابت ضرر و زیان این واحدها است که قرار است در آینده پرداخت شود.

استفاده از ابزارهای نامناسب برای سنجش کیفیت گندم در شرکت های غله

قوچی با انتقاد از عملکرد شرکت‌های غله در اندازه‌گیری شاخص‌های کیفی گندم گفت: متاسفانه شاخصه‌های کیفی گندم در آزمایشگاه شرکت‌های غله با ابزاری آزمایش می‌شود که مستند و واقعی نمی‌باشند و نتایج آن با بررسی کنترل کیفی کارخانجات بسیار متفاوت است. در واقع میان معیارهای کیفی اعلامی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به شرکت‌های غله و سازمان استاندارد هیچ‌گونه تناسب و سنخیتی وجود ندارد که کارخانه آرد ایلام همواره تلاش می‌کند تا معیارهای اعلامی از سوی سازمان استاندارد را برای سنجش کیفی گندم در نظر بگیرد.

.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا