داخلیشماره65گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

از کشت گندم در خوزستان چه خبر؟

معاون بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی خوزستان

مهندس تورج نوروزی، معاون بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار نگاشته در خصوص چالش‌های کشت غلات در این استان اظهار کرد: محدودیت منابع آب در اختیار مهمترین مشکل فعلی کشت گندم استان می‌باشد که می‌تواند علاوه بر محدودیت سطح کشت گندم در تاریخ کاشت آن نیز اثر بگذارد. از سوی دیگر، در شرایط فعلی، در بخش تامین نهاده‌ها از جمله بذر اصلاح شده، کود و تسهیلات بانکی مشکلی وجود ندارد.

 

 

 

خوزستان؛ تولیدکننده 22 درصد بذور اصلاح شده کشور

 

وی با بیان اینکه خوزستان مهمترین استان تولیدکننده بذر کشور می‌باشد، گفت: بالغ بر 22 درصد بذر اصلاح شده تولیدی کشور در خوزستان تولید و توزیع می‌شود. از سوی دیگر، بذر تولیدی خوزستان به دلیل برخورداری از تولیدکنندگان مهم و دارای امکانات مکفی و مراکز تحقیقات صفی‌آباد و اهواز از کیفیت ایده‌آلی بهره‌مند هستند. همچنین استان خوزستان از نظر تنوع رقم هم در شرایط مطلوبی به سر می‌برد.

نوروزی ادامه داد: موضوع تنوع ارقام و ژنوتیپ‌ها، یک برنامه چند ساله و دائمی در برنامه تولید بذر می باشد که پایه و اساس آن مراکز تحقیقات کشاورزی استان هستند. این مراکز به طور دائم در  حال اصلاح نژادی و تولید ارقام جدید بر اساس نیاز بخش تولید می‌باشند. البته نقش هدایت‌گری سازمان جهاد کشاورزی، موسسه ثبت و گواهی بذر بسیار حائز اهمیت است.

برنامه جهاد کشاورزی خوزستان برای بهبود کیفیت گندم

 

وی در خصوص مهمترین برنامه‌های استان برای تولید بذر گفت: وزارت جهاد کشاورزی استان درصدد توسعه تولید بذر با توجه به ارقام با پتانسیل تولید بالا، مقاوم به بیماری‌ها، ارقام دروم و خصوصیات دیگر می‌باشد.

نوروزی درباره اصرار کشاورزان خوزستان به کشت گندم گفت: کشت برنج محصول تابستانه است؛ اما کشت گندم در استان مربوط به فصل پاییز می باشد که بعد از برداشت برنج، گندم کشت می‌شود.

وی در خصوص وضعیت کشت گندم در سال زراعی جدید گفت: در حال حاضر پیش‌بینی تولید گندم در سال زراعی جدید منطقی نیست و عواملی همچون وضعیت و میزان پراکنش بارندگی‌ها، تغییرات دمایی به خصوص آخر فصل و در مجموع وضعیت سبز محصول است که امکان برآورد و تخمین تولید را فراهم می‌سازد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا