داخلیشماره 50گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

اجرای قفل سیستمی تعرفه برای صادرات از محل ورود موقت گندم؛ سد گمرک در برابر قاچاق آرد

در گفتگو با معاون فنی و امور گمرکی مطرح شد

گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست‌های دولت برای حمایت از تولید و صادرات، تسهیلات گوناگونی را در جهت فعالان تولیدی و تجاری فاقد سابقه تخلف گمرکی در نظر گرفته است. در همین راستا برای آگاهی از تسهیلات حمایتی و راهکارهای گمرک برای جلوگیری از قاچاق و تخلفات با مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی ایران به گفتگو پرداختیم.

ارونقی در ابتدا در خصوص تسهیلات گمرک برای حمایت از تولید کنندگان در سال 99 موارد ذیل را برشمرد: استفاده از ظرفیت خروج کالا از مرز ریلی به‌ویژه مرز رازی به دلیل بسته بودن مرزهای زمینی

استفاده از ظرفیت ماده ۱۱۶ آیین نامه برای خروج کالا از بازارچه‌ها که مدیران آنها اعلام آمادگی نمودند

ابلاغ رویه خود اظهاری اعلام شده از طرف ستاد مبارزه با قاچاق در صادرات فرآورده‌های نفتی به گمرکات در راستای دستورالعمل صادرات فرآورده‌های نفتی و موارد اعلامی گمرک در بسته حمایت از صادرات در خصوص صدور حکم استرداد با بررسی اجمالی برای صادر کنندگان نمونه ملی و استانی و فعالان مجاز

تسری جواب آزمایشگاه برای تعیین ماهیت

استفاده از ظرفیت ارزیابی در محل برای واحدهای تولیدی بخشی از تسهیلات گمرک برای حمایت از تولیدکنندگان در سال 99

وی در خصوص اقدامات گمرک برای رفع نواقص سامانه ورود موقت گندم اظهار کرد: انجام قفل سیستمی تعرفه برای کالای آرد توسط دفتر فناوری و تاکید به گمرکات اجرایی برای توجه کافی در زمان انجام فرآیندهای مربوطه گمرکی از جمله اقدامات این سازمان برای رفع چالش گمرک درحوزه ورود موقت گندم می‌باشد.

لزوم بهره‌گیری از مدیریت ریسک برای تغییر مسیر کالاهای صادراتی دارای ممنوعیت

ارونقی با بیان اینکه شناسایی بستر و زمینه‌های بروز تخلف و اصلاح و رفع خلاهای موجود، برای پیشگیری از بروز قاچاق به دور از هرگونه جنجال از اهمیت فراوانی برخوردار است، گفت: در همین راستا سازمان گمرک کشور ضرورت پایش و بررسی‌های سیستمی تشریفات انجام شده را به گمرکات کشور ابلاغ کرده است. از سوی دیگر استفاده از مدیریت ریسک برای تغییر مسیر کالاهای دارای ممنوعیت یا محدودیت در صادرات می‌تواند نقش مهمی را در جلوگیری از تخلفات اظهاری داشته باشد. همچنین تکمیل سیستمی فرآیندها از جمله قفل سیستمی تعرفه برای صادرات از محل ورود موقت گندم گام به سزایی در کاهش قاچاق کالا از کشور دارد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا